noże składane, prośba o poradę.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

noże składane, prośba o poradę.

#1

Post napisał: GrafRamolo » 20 lut 2017, 22:05

Postanowiłem przejść na składaki, za dużo spędzam czasu przy szlifierkach ostrząc stalki.
I tu rodzi się pytanie, bo jak zacząłem zgłębiać temat od ilości trochę zgłupiałem.
Na początek potrzebował bym 3 prawy, wytaczak i 45stopni.
To co obrabiam to głównie mosiądź, alu i czasem stal. prędkości tak z 2000, najczęściej, potrzebuję coś co da ładny finish. Marzy mi się by do tych trzech noży mozna było zastosować te same płytki, kupił bym sobie ich trochę zapomniał o problemie ale jeśli to nie możliwe to posłucham porad.

Jedno ale jest takie że mam dośc mała tokarkę tosa, i wchodzi tam max 12x12 trzonek, co pewnie utrudnia wybór. Cenowo, cóż nie chciał bym zbankrutować ale cenię jakość więc wolę wyskrobać coś ze świnki niż kupić i narzekać.

Będę wdzięczny za porady.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: noże składane, prośba o poradę.

#2

Post napisał: Andrzej 40 » 21 lut 2017, 03:15

GrafRamolo pisze: Na początek potrzebował bym 3: prawy, wytaczak i 45stopni.
Jedno ale jest takie że mam dość małą tokarkę tosa, i wchodzi tam max 12x12 trzonek, co pewnie utrudnia wybór.
Cześć. 12x12 to całkiem spory trzonek, ale tylko wchodzi czy to wymiar do osi? Nie powinieneś mieć kłopotów z dobraniem płytek. Ja mam do TSA-16 składaki na trzonkach 8x8. Była niedawno dyskusja na temat jaki kształt jest najlepszy lub najbardziej uniwersalny i zdania uczonych w piśmie były podzielone :mrgreen:. Moim najczęściej używanym jest nóż własnej produkcji z płytką trójkątną. Pracuje równie dobrze jako prawy i lewy. Ale jeżeli chcesz mieć 45 stopni (rozumiem, że z obu stron) to podobnie zachowa się płytka kwadratowa. Trudniej może będzie zrobić wytaczak z taką płytką, ale pewnie jest to wykonalne. Stosuję płytki z mocowaniem śrubą przez otwór. Trzonki zrobione z uszkodzonych noży z lutowanymi płytkami.
Jakie płytki do alu, jakie do mosiądzu a jakie do stali i jaki promień naroża to już może koledzy zawodowcy podpowiedzą. Bo wymiary wysokości i boków płytki będą wynikały z szerokości noża i sposobu mocowania.
Pozdrawiam i powodzenia.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: noże składane, prośba o poradę.

#3

Post napisał: rdarek » 21 lut 2017, 07:56

Andrzej 40 pisze:Jakie płytki do .........
Z mojego doświadczenia najpierw porozglądaj się w jakich cenach są płytki i jaka jest ich dostępność.
Bo później może być spore zaskoczenie. Może się również okazać, że nie uda ci się pojechać na jednym rodzaju/typie płytek.

Czytałeś ten wątek? :grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: GrafRamolo » 21 lut 2017, 09:47

Dzięki
Trzonek jest 12x12 max u mnie ale mam regulowany szybki imak więc nie ma większego problemu.
Słowo klucz to kupić nie robić, nie chcę się w to babrać bo znając życie i tak coś popsuję albo po 10 sztuce dopiero skumam jak powinno być a produkcji noży nie chcę póki co zaczynać.

Co do płytek to chętnie, dostępność wiadomo ważna cena też ale wolę coś dobrego, natomiast by się rozglądać musiał bym wiedzieć na co zwracać uwagę a póki co moja wiedza jest znikoma, dlatego liczę na wskazówki i porady.

Właśnie był bym wdzięczny za porady odnośnie firm i modeli płytek, oraz jesli ktoś ma doświadczenie z oprawkami to chętnie wysłucham.

Dzięki za link do wątku, trochę czytania jest. ;)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 21 lut 2017, 10:32

z doświadczenia (tokarka hobbymat MD65, noze 10x10, 12x12)
na "codzien" płytki CCMT060202 lub 060204, DCMT070202-070204, do fasek 45st SCMT09T304, do obcinania MGMN200.
rownolegle odmiany tych płytek do alu CCGT, DCGT, SCGT, MGMN zostaje bez zmian:)
teoretycznie mozna odpuscic CCMT/CCGT w ogole i zostać na DCMT
sprawdzalem płytki "chinskie" - z tych tylko te do alu mi sie sprawdziły.
do stali mam mitsubishi (CCMT) i iscara (DCMT)
MGMNy biore chinskie do stali i do alu, zamierzam sprawdzic Korloya

oprawki
CCMT:
SCLCR.....06 prawy
SCLCL.....06 lewy
S08 SCLCR/L wytaczak prawy/lewy o trzonku 08

DCMT:
SDJCR - prawy
SDJCL - lewy
S10K SDQCR - wytaczak

SCMT:
do fasek SSSCR.....09

MGMN:
MGEHR1212-2

cały taki asortyment można obejrzeć u jednego sprzedawcy na alle. mogę w PW podać jakby była potrzeba. pełno tego też jest na aliexpresie ino trzeba czekac
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: GrafRamolo » 21 lut 2017, 10:37

O i to chodziło :) wielkie dzięki, będę badał i chętnie poproszę o link do sprzedawcy jeśli sprawdzony i dobry.


Staszek 83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Staszek 83 » 21 lut 2017, 19:19


Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8

Post napisał: zacharius » 21 lut 2017, 20:06

albo jest kiepskie zdjecie tych płytek albo są tak zrobione.
dla porównania chińska płytka od sprawdzonego dostawcy z alle.

Obrazek

jest polerowana i wszystkie krawedzie robocze są na lusterko zrobione, a ostra jak brzytwa.
fakt nie kosztuje 4,3plna lecz 15 ale cos za cos.

zestaw startowy ok, tylko że oprawka SCMCN nie da 45 st faski tylko 50stopni, chyba ze to nie problem.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


F-S302
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: gorzów

#9

Post napisał: F-S302 » 22 lut 2017, 14:34

Witam
zacharius - Czy mógł byś podać namiary na tą płytkę? I czy nada sie do toczenia stali? Jeśli jest taka ostra to chyba sprawdzi się na zuchu.

Miałbym prośbę też do was, bo kupiłem sobie taką płytkę nie mając zbytnio pojęcia czy sie sprawdzi. Wydaje się ze raczej średnio bo krawędzie nie są za ostre, ale żeby to sprawdzić musze dorobić oprawkę :) Czy ktoś może doradzić jaki powinien być kąt osadzenia/pochylenia tej płytki w oprawce ?
http://www.e-darmet.pl/plytka-do-toczen ... -3173.html

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10

Post napisał: zacharius » 22 lut 2017, 16:23

160408 na zuchu :O lol
za duza bedzie.
ta plytka co pokazalem da sie toczyc stal ale jako wykonczenie, dyszka półtorej wiecej nie zbierałem bo mi szkoda płytki.
konkretnie ta co na obrazku:
http://allegro.pl/plytki-wieloostrzowe- ... 46485.html
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”