Noże składane 12x12 do TSA 16 jakie płytki i jak toczyć

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
BorysRękojad
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 14 mar 2010, 15:20
Lokalizacja: Wąwóz

Noże składane 12x12 do TSA 16 jakie płytki i jak toczyć

#1

Post napisał: BorysRękojad » 04 mar 2011, 02:10

Witam , przerobiłem w końcu swoją tsa 16 na noże z trzonkiem 12x12 i mam kilka pytań :

- Jakie płytki pasują do tych noży ? jakim oznaczeniem mam się kierować przy doborze i kupnie ? Robiłem już próby na jakiś płytkach baldonit (czy coś takiego ) i na dużych średnicach dosyć ładnie idzie ,a na małych to wygląda raczej jak skrobanie z przerwami na wiór, czy rodzaj płytki może mieć wpływ na powierzchnię obrabianą , czy są różne do różnych materiałów ?
- Czy płytkami toczy się tylko twarde stale i basta ?
- Gdzie kupić takie płytki ?
- Jak wygląda docisk płytki w ww. nożach ?



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 04 mar 2011, 08:35

W starszych nożach np. Fafany płytka dociskana jest wkrętem (często z lewym gwintem) poprzez łamacz wiórów, nowsze noże mają łamacz wiórów wprasowany w płytkę. Jest parę systemów mocowania płytek, co widać w oznaczeniach noży i płytek. Często w oznaczeniach noży podany jest rozmiar płytki. Typ (kształt) płytki wynika też z oznaczenia noża. Oczywiście, do różnych materiałów stosuje się różne płytki, ale w praktyce amatorskiej płytkami do stali np. P20 mozna a powodzeniem toczyć różne materiały. Specjalnie płytki stosuje się do Al.
Radzę zapoznać się w necie z katalogiem np. Baldonitu lub Pafany i tam jest wszystko dokładnie wytłumaczone. Są podane systemy oznaczeń, typy płytek, rodzaje materiałów, uwagi np. geometrii płytek itp. Naprawdę warto się z tym zapoznać.
Noże na zdjęciu są starszego typu, mają oznaczenia starego typu.
Twoje kłopoty z toczeniem mogą wynikać ze złego ustawienia wysokości noża lub mocowania płytki.
Duży wybór noży i płytek jest na Allegro, są też sklepy internetowe i zwykłe z tym towarem.
Dla początkujących amatorów polecam noże Pafany, poczytaj odp. wątki na tym forum, było szereg dyskusji na ten temat.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#3

Post napisał: mike217 » 07 mar 2011, 15:33

Do TSA 16 trzeba bedzie te trzonki przefrezować na 8mm lub 9mm ( niektóre wersje maszyny)


Autor tematu
BorysRękojad
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 14 mar 2010, 15:20
Lokalizacja: Wąwóz

#4

Post napisał: BorysRękojad » 09 mar 2011, 12:13

Szukałem katalogu Pafany i znalazłem tylko jakiś zrobiony we flashu gdzie nic nie widać , może ktoś wie gdzie mozna znaleźć w pdf'ie czytelny ?
Do TSA 16 trzeba bedzie te trzonki przefrezować na 8mm lub 9mm ( niektóre wersje maszyny)
Właśnie , że nie :mrgreen: . Zrobiłem sobie nową podstawę pod większy i masywniejszy imak , podstawę montuje się zamiast sanek poprzecznych ( do toczenia stożków ) i teraz krawędź noża 12x12 mam na wysokości osi wrzeciona , dodatkowo chcę sanki poprzeczne wykorzystać do przystawki do frezowania .


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#5

Post napisał: Zbych07 » 09 mar 2011, 15:39

BorysRękojad pisze:
Do TSA 16 trzeba bedzie te trzonki przefrezować na 8mm lub 9mm ( niektóre wersje maszyny)
Właśnie , że nie :mrgreen: . Zrobiłem sobie nową podstawę pod większy i masywniejszy imak , podstawę montuje się zamiast sanek poprzecznych ( do toczenia stożków ) i teraz krawędź noża 12x12 mam na wysokości osi wrzeciona , dodatkowo chcę sanki poprzeczne wykorzystać do przystawki do frezowania .
To najlepsze wyjście, to samo zrobiłem w mojej OUS-1, i spokojnie używam noży Pafany z trzonkiem 16 a i 20 się zmieści :mrgreen:
Nie mogę sobie wyobrazić powrotu do zwykłych noży, no może poza szczególnymi sytuacjami.
OUS-1 to mała maszynka i dość łatwo wpada w wibracje nawet przy ostrych ( tradycyjnych ) nożach.
Gdy zacząłem używać noży z wymiennymi płytkami problem wibracji jest rzadki , praktycznie marginalny.

Niestety podobnie jak Kolega , nie ogarnąłem wiedzy ( brak czasu ) jaka płytka do jakiego materiału.


januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#6

Post napisał: januszs0 » 17 mar 2011, 20:11

Witam Kolegów

Jeśli ma kolega możliwość to prosiłbym o zamieszczenie fotek takiej przeróbki. Sam mam TSA 16 i kilka noży 12 x 12 może bym się zdecydował na taka przeróbkę.

Janusz

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 17 mar 2011, 22:20

Kolega myślał zapewne o podobnym imaku, mocowanym bezpośrednio do sanek poprzecznych suportu, o regulowanej wysokości lub stałej
ObrazekObrazek
Obrazek

A tu inna konstrukcja - tylny, ale równie dobrze można go zamontować jako przedni (na zdjęciu w linku, +konstrukcja) http://thor50hansen.mittnettsted.com/m/CrossldTP.pdf
Obrazek

Problem odpada jeśli mamy uchwyt szybkomocujący, odpowiednio duży aby wkładka wystawała poza szufladkę i mogła zostać obniżona poniżej jej powierzchni. Można wtedy we wkładce zamocować noże o większych trzonkach tak aby były w osi.
Na tym zdjęciu widać takie ustawienie w którym wkładkę z nożem można obniżyć poniżej poziomu szufladki aby uzyskać ustawienie wierzchołka noża w osi.
Obrazek ObrazekObrazek

Edit. Przy okazji. Prosty warsztatowy sposób sprawdzania czy oś wrzeciona i oś konika się pokrywają. Kawałek prostej blaszki dociśnięty lekko kłami odchyli się od położenia prostopadłego do tej osi, jeśli wierzchołki kłów nie będą idealnie współosiowe. Oczywiście wierzchołki kłów nie mogą być zużyte lub pozbijane. Można w ten sposób też wstępnie ustawiać przesuw poprzeczny konika, dokładnie przy toczeniu w kłach na zegar.

Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
BorysRękojad
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 14 mar 2010, 15:20
Lokalizacja: Wąwóz

#8

Post napisał: BorysRękojad » 27 mar 2011, 22:49

Witam, zapodaję zdjęcia podstawy :twisted:

sama podstawa
Obrazek
porównanie imaków
Obrazek
jeszcze bez śrub
Obrazek

Przy toczeniu podstawy były jajca bo musiałem zebrać 5 mm ze średnicy i 20 z długości, na dodatek plaster był zahartowany powierzchniowo z każdej strony ,nawet tej uciętej na pile taśmowej :???: no ale darowanemu koniu się w zęby nie zagląda :razz: . Różnica w samej pracy na takiej podstawie z większym imakiem jest spora , samo dokręcanie noży śrubami m8 to ulga bo nie trzeba uważać na siłę dokręcenia , tak samo z dokręcaniem imaka , duża powierzchnia styku sprawia, że wystarczy lekko dociągać dźwignią i imak niema prawa sie przesunąć.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#9

Post napisał: rc36 » 29 wrz 2014, 15:23

Też mam zamiar dorobić przystawkę na noże 1212 i w związku z tym mam pytanie czy ten nóż to dobry wybór, nie chodzi mi o kształt bo właśnie taki potrzebuje tylko o producenta tego noża. http://allegro.pl/noz-tokarski-sdjcr-12 ... 05147.html


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: Andrzej 40 » 29 wrz 2014, 16:20

Przeróbka do masówki pewnie zdaje egzamin. Ale kolegom, ktorzy to chcą robić zwracam uwagę, że w tym momencie pozbawiają się precyzyjnego posuwu wzdłużnego znajdującego się na usuniętej części suportu.
Moim zdaniem (nie trzeba się z nim zgadzać :wink: ) do tej tokarki nie ma potrzeby stosowania noży innych niż przewdziane przez konstruktora. Noże, stalki i składaki 8x8 są do nabycia bez problemów, a ceny i noży i płytek są niższe od większych wymiarowo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”