Mocowanie uchwytu tokarskiego do wrzeciona - czy jest norma

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Mocowanie uchwytu tokarskiego do wrzeciona - czy jest norma

#1

Post napisał: clipper7 » 01 sty 2008, 17:33

Witam w Nowym Roku :mrgreen:
Życzę wszystkim, aby nasi żółci przyjaciele dalej produkowali tak tanio, ale dużo lepiej jakościowo i żeby polskie firmy rosły w siłę, a ludziom żyło się dostatniej !

Ale do tematu...
Czy sposób mocowania uchwytu tokarskiego do wrzeciona jest znormalizowany ?
Tzn., czy rozstaw śrub mocujących i średnica podtoczenia np. dla uchwytu 125 mm opiera się na jakiejś normie (jakiej), czy zależy tylko od pomysłowości producenta.
Interesują mnie mocowania uchwytów 3 i 4 szczękowych 125mm.


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:

Awatar użytkownika

unix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 15 gru 2007, 17:39
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: unix » 01 sty 2008, 17:59

Jest norma o oznaczeniu DIN 6350 (np. dla uchwytu fi 125) -jest to normalizacja polska BISON Białystok. Co do chińskich to nie wiem wg jakiego schematu są robione ale ja to swojej Einhell MTB 3000 kupowałem ostatnio uchwyty 4 szczękowe samocentrujący i planszajbę ale nie wg tej normy i pasują jak ulał. Polecam gościa z allegro o nicku metal24 http://allegro.pl/search.php?string=uch ... &country=1
ma uchwyty zgodne z w/w normą i uchwyty do chińskich również i jest bardzo solidny. Ja u niego kupowałem ostatnio :lol:

Pozdro
Testy wydajności są jak seks. Wszyscy chcą tego, każdy wie, jak to zrobić, ale nikt nie wie, jak porównać.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#3

Post napisał: gelo » 01 sty 2008, 20:42

wszystkie uchwyty sa mocowane zgodnie z jakas norma ( np DIN55029 tzw. Camlock, DIN 55027 -Bajonet) oraz inne. Bardzo czesto stosuje sie mocowanie za pomoca tarczy adaptacyjnej tzn. uchwyt posiada podtoczenie cylindryczne, ktore nachodzi na tarcze, ktora z kolei ma gniazdo wg odpowiedniego DIN'a. Jest to praktyczne z tego wzgledu, ze jezeli uwytowi cos sie stanie to wymieniasz tylko sam uchwyt a zabierak zostaje. Poza tym dzieki zabierakowi mozesz ustawic bicie uchwytu czego nie zrobisz majac juz gniazdo np DIN55029 bezposrednio w uchwycie.

pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”