Kupiłem tokarkę LD 250, mam kilka pytań

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
kris669
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:17
Lokalizacja: Kraków

Kupiłem tokarkę LD 250, mam kilka pytań

#1

Post napisał: kris669 » 17 maja 2011, 19:06

Witam, kupiłem ostatnio tokarkę LD 250, wstępnie przeglądnąłem wszystkie elementy ruchome, nasmarowałem i rozpocząłem pracę. Tokarka toczy rewelacyjnie, natomiast nie sprawdzałem czy (i jak) nasmarowana jest przekładnia we wrzecienniku. Czy tam wlewa się olej czy koła zębate smarowane są smarem stałym? Czy powinienem sprawdzić stan nasmarowania łożysk wrzeciona? Wszystko pracuje cicho i płynnie, ale wolałbym się upewnić. Tokarka jest oczywiście nowa, jako ciekawostkę podam, że koła zmianowe są metalowe. Prosiłbym jeszcze o krótki opis jak i czym najlepiej smarować łoże i prowadnice.



Tagi:


Balum
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2010, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Balum » 17 maja 2011, 21:09

Witam. Ja swoją LD250 kupiłem na jesieni i już trochę na niej potoczyłem w aluminium, mosiądzu i stali. Co do jakości wykonania i dokładności fabrycznego ustawienia byłem mile zaskoczony. Jak na moje potrzeby modelarskie dokładność regulacji na poziomie 2-5 setek była wystarczająca. Przy rozkonserwowaniu i regulacji korzystałem z tej instrukcji (http://www.arceurotrade.co.uk/projects/ ... 0Guide.pdf). W stosunku do LD250 różni się tylko konstrukcją oparcia konika na łożu. Musisz uważać przy regulacji zacisku konika na łożu - złe ustawienie nakrętki płytki zaciskowej (tej od dołu podstawy) powoduje, że konik może odchylać się do tyłu.
Co do smarowania łoża, posuwów i śrub pociągowych to ja używam oleju maszynowego - parę kropel na powirzechnie ślizgowe przed każdą robotą i starcie nadmiaru szmatką.
Wrzeciennika nie rozbierałem. Z tego co zaglądałem od spodu to przekładnia główna była przesmarowana rzadkim smarem i na razie nic tam nie ruszałem.
Musisz uważać na tarcze z podziałkami przy śrubach posuwu suportu narzędziwego. Ich konstrukcja powoduje, że szybko powsają tam wytarcia w oparciu dla śrub pociągowych u łapią one luz osiowy.
Jak narazie ze swojej jestem w miarę zadowolony. Wprowadziłem też dwa małe usprawnienia. Planuję również poprawić te problemy ze śrubami posuwów suportu narzędziowego.
Z grubsza to narazie tyle. Pozdrawiam.


Autor tematu
kris669
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:17
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: kris669 » 17 maja 2011, 21:35

Dzięki za odpowiedź :smile: Konserwację umyłem ropą i benzyną, następnie naniosłem cienką warstwę smaru i ponadto olej maszynowy. Powierzchnie ślizgowe tarcz z podziałkami także smaruję olejem maszynowym. Piszesz, że parę kropel oleju maszynowego na łoże i prowadnice, a ja dałem warstwę smaru i olej :shock: Wióry się będą lepić...


sagan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:32
Lokalizacja: mars

#4

Post napisał: sagan » 17 maja 2011, 22:10

Czy dobrze widzę, że w tej instrukcji polecają wymienić zwykłe łożyska na stożkowe?
Czy ktoś to już praktykował np w LD 550? Czy to możliwe i warte wykonania?


rak39
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2011, 19:41
Lokalizacja: Zamość

#5

Post napisał: rak39 » 10 gru 2011, 19:50

Witam,
Mam pytanie do posiadaczy tokarki LD 250: jaki jest faktyczny rozstaw kłów tej tokarki?
Na Allegro firma Tech-Mig podaje że 210mm, na stronie LeroyMerlin obiecują 310mm, jak jest naprawdę?
Z góry dzięki za informacje.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 10 gru 2011, 20:34

Fakt jest taki, że 210 to długość toczenia oraz to, że w jednym i drugim przypadku nie ma podtrzymek i kłów obrotowych jeśli chcesz na takiej długości toczyć.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”