Kilka pytań na temat tokarki CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

Kilka pytań na temat tokarki CNC

#1

Post napisał: mateu5 » 22 paź 2012, 17:01

Witam, mam kilka pytań na temat tokarki znalezionej na allegro. A więc do rzeczy tokarka to http://allegro.pl/tokarka-cnc-sterowana ... 12147.html

Najważniejsza sprawa to jak wygląda wymiana narzędzi na takiej maszynie (nie spotkałem nigdy tego typu mocowania). Czy te otwory pod mocowaniem są po to żeby zmienić maszyne na przed osiową czy aby założyć kolejne narzędzie. Zależy mi na toczeniu gwintów, czy aby założyć prawy nóż będzie on musiał nacinać gwint w kierunku od uchwytu do konika ? Co sądzicie o cenie w stosunku do możliwości tej maszyny ? (maszyna z 88r).



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 22 paź 2012, 18:27

Maszyna jak maszyna. To popularny układ w tokarkach CNC, akurat jeden kolega na forum pokazuje taką w trakcie budowy.

Uchwyt narzędzi to typowy imak multifix, tokarka pracuje w układzie skośnym i odwróconym w stosunku do typowej manualnej - gwint nacina się nożem mocowanym "do góry nogami" na lewych obrotach - lewych dla tej maszyny, bo ona normalnie pracuje odwrotnie niż manuale.

Dziury w płycie pod imakiem mogą służyć do mocowania go w różnych pozycjach na niej, jednak imak nie wyjedzie poza oś uchwytu tokarki, więc nie da się na niej pracować na obie mańki.

W tych pieniądzach da się kupić i przerobić na CNC dwa, albo i trzy manuale, każdy z nich zrobi to samo, co ta maszyna.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: mateu5 » 22 paź 2012, 19:11

Troszkę mi to rozjaśniłeś, ale co to znaczy że pracuje w układzie skośnym i odwróconym ? Czy po odwróceniu noża płytka nadal będzie w osi wałka ? Czy odwraca się po prostu całą oprawkę ? Po co możliwość mocowania jednego imaka na różnych wysokościach ?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#4

Post napisał: MlKl » 22 paź 2012, 19:30

Do tego imaka powinno być kilka, albo kilkanaście oprawek na noże - wymienia się je łatwo, a powtarzalność mocowania podobno w setce. Po prostu masz w oprawce odpowiednio obsadzony nóż do każdej operacji, w tabeli narzędzi masz to opisane, i wsadzasz w multifixa, jak maszyna zawóła o kolejne narzędzie.

A imak się na płycie przesuwa z wielu powodów, może tam są zresztą jeszcze jakieś przystawki dodatkowe. Na fotkach nie widać.

Ja tam u siebie czasem i trzy imaki mocuję na raz.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: mateu5 » 22 paź 2012, 19:51

Tu Cię kolego rozumiem, tylko z tego co wybadałem na googolach oprawki do tego imaka pozwalają na zamocowanie narzędzia o trzonku 20mm, czyli mocując prawy nóż do gwintów w ten sposób jak na fotce na allegro mam możliwość nacięcia gwintu tylko w kierunku od uchwytu do konika. Po odwróceniu noża płytka już nie będzie pracować w osi wałka. Jak to kolego rozwiązujesz ? Czy dobrym rozwiązaniem było by przekręcenie imaka na sam dół płyty, i skrawanie od "dołu" ?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 22 paź 2012, 19:59

Ale zauważ, że tu masz ten nóż "z drugiej strony" i jeśli do tej pory stosowałeś na konwencjonalnych maszynach noże prawe, to teraz musisz przestawić się na noże lewe. Nawiasem mówiąc, większość podobnych konstrukcji (suport nad, albo za osią detalu) wymaga właśnie lewych noży.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 22 paź 2012, 20:07

Ja się na razie multifixa nie dorobiłem, i pewnie prędzej zrobię automatyczny zmieniacz narzędzi - obrotowy.

Uchwyt mieści trzonek 20 - ale tam można sam uchwyt montować wyżej i niżej, co daje większy manewr. No i kto ci każe do gwintów użyć aż dwudziestki? Wsadzasz do góry nogami choćby 12, jak 20 nie wyda i wio. A nie wiem, czy ona w ogóle standardowo nie pracuje w tym układzie - czyli czy wszystkich noży nie wsadzasz i tak do góry nogami.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#8

Post napisał: mateu5 » 22 paź 2012, 20:21

I jeszcze jedno pytanko, jak wygląda mocowanie wiertel i wytaczaków ?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 22 paź 2012, 20:34

Tak samo jak w manualu - w imaku. Suport chodzi po skosie, ale przecież imak pozostaje w stałej odległości od osi toczenia. A Multifixa obracasz tak jak czteronożowy - w zależności od potrzeby.



Masz takiego Multifixa w pracy na tokarce manualnej, przerobionej przez kolegę kamar na CNC


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 23 paź 2012, 17:34

MlKl pisze:czyli czy wszystkich noży nie wsadzasz i tak do góry nogami.
Nie wsadzasz, mocujesz lewe, miałem okazję na takich też pracować.

Po to wymyślono noże prawe i lewe, żeby sobie nie komplikować życia podobnymi wynalazkami. Oczywiście, że się da. ale wówczas musisz doprowadzić chłodzenie na płytkę od spodu, a z góry jest zdecydowanie łatwiej. Jeśli ktoś toczy okazjonalnie jakimś narzędziem, to można wykorzystać to, co ma, nawet mocując odwrotnie, ale jeśli narzędzia są wykorzystywane ciągle, to lepiej zmienić na lewe. Wówczas nawet wymiana płytki jest zdecydowanie łatwiejsza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”