Jaki noż składany?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Jaki noż składany?

#1

Post napisał: Areo84 » 11 kwie 2010, 11:03

Witam. Mam zamiar kupić dwa nożne składane do toczenia zewnętrznego: jeden do zgrubnej a drugi wykańczającej. Niestety w dziedzinie noży składanych i płytek jestem kompletnym laikiem, bo dotychczas toczyłem zwykłymi lutowanymi albo hss. Stad moje pytanie brzmi: jakie nożne kupić (na jakie pytki, jakiego producenta , jaki system mocowania), żeby trochę posłużyły.
Będą służyć głownie do obr. stali konstrukcyjnych zwykłej jakości i nieraz jakiegoś żeliwa.
Jaki kształt pytki wychodzi najbardziej ekonomicznie ze względu na stosunek cena/ ilość krawędzi skrawających? Poszperałem nieco w katalogach płytek i zastanawiam się nad WNMG lub CNMG do zgrubnej i DCMT do wykańczającej. Co do producenta to wszyscy zachwalają SANDVIKA i ISCARA tylko widzę, że są troszkę drogie. A co naszymi rodzimymi producentami jak PAFANA czy BAILDONIT?



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 11 kwie 2010, 13:06

Nie napisałeś czy chcesz tego używać amatorsko czy w firmie . Jeśli w firmie to warto zainwestować w te droższe . A jeśli amatorsko to spokojnie wystarczą nawet te chińskie które niekiedy pojawiają się na allegro .
Co do kształtu płytek to dobrze wybrałeś . Do zgrubnej WNMG ma 6 ostrzy a CNMG 4 ostrza wiec wybór jest chyba prosty . Do wykańczającej DCMT jest bardzo dobra . Ale zerknij również na TNMG , ma aż 6 ostrzy z tym ze gorzej w niektórych przypadkach podejść . Jeśli to firma i maszyna CNC to najlepszy wybór wg mnie do wykańczającej i nie tylko to VBMT . Choć na zwykłej maszynie nóż na te płytki tez się dobrze sprawdzi . Wada to najmniejsza wytrzymałość tych płytek i cena .


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#3

Post napisał: Mariuszczs » 11 kwie 2010, 16:22

Tak szczerze to jeśli na użytek amatorski to pokupuj Pafanę - na allegro znajdziesz powiedzmy od 30 zł i będziesz sobie mógł kupić 10 sztuk noży nawet. Oprócz tego że jakiś nóż jest na płytki TNMG to jest ich wiele rodzajów - ja sobie właśnie chwalę je że są na płytki które mają 6 krawędzi i do tego na allegro kupi się co jakiś czas paczkę po 20 zł. Na same płytki TNMG uzbierałem pewnie koło 10 noży.
WNMG mam jakieś ale oprócz prób to ich nie używam. Polecić mogę noże na płytki DNMG ze względu na cene płytek, chociarz sam nóż ciężko trafić w dobrej cenie.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 12 kwie 2010, 23:53

Jedne z najbardziej ekonomicznych są noże na płytki WNMG. Płytki mają po 6 ostrzy i największą liczbę rodzajów łamaczy wióra. Ja do zgrubnej używam płytki z narożem r0.8 a do wykańczającej z narożem r0.4.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#5

Post napisał: kaleena » 13 kwie 2010, 07:44

Ważny jest też rozmiar płytki - im większa, tym droższa. Płytki CNMG i trzonki do nich są nieco tańsze od WNMG, ale też trochę droższe od TNMG, z tym że te ostatnie w większości zaczynają się chyba od rozmiaru 16. Poza tym można wykorzystać wszystkie naroża płytek CNMG (8), dokupując później trzonki do toczenia tylko zewnętrznego lub planowania.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 13 kwie 2010, 15:18

CNMG w jednym nożu to tylko liczy się 4 krawędzie - pozostałe 4 można by wykorzystać jeśli ma się odpowiedni nóż ale takiego nie trafiłem jeszcze
musze spróbować tych WNMG bo mam nawet jakieś noże
są jeszcze płytki SNMG które wykorzystuję do planowania i od razu z tego samego fazkę 45stopni od czoła


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#7

Post napisał: kaleena » 13 kwie 2010, 19:11

Mariuszczs pisze:CNMG w jednym nożu to tylko liczy się 4 krawędzie - pozostałe 4 można by wykorzystać jeśli ma się odpowiedni nóż ale takiego nie trafiłem jeszcze
Przejrzy kolega katalog Baildonita, WNT lub inny - trzonek PCBNR/L (zewnętrzne) i PCKNR/L (planowanie).


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#8

Post napisał: Mariuszczs » 13 kwie 2010, 19:24

kaleena pisze:
Mariuszczs pisze:CNMG w jednym nożu to tylko liczy się 4 krawędzie - pozostałe 4 można by wykorzystać jeśli ma się odpowiedni nóż ale takiego nie trafiłem jeszcze
Przejrzy kolega katalog Baildonita, WNT lub inny - trzonek PCBNR/L (zewnętrzne) i PCKNR/L (planowanie).
nie trafiłem na allegro jak to zwykle za 30 -50 zł :)


Autor tematu
Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#9

Post napisał: Areo84 » 13 kwie 2010, 22:44

kaleena pisze: Przejrzy kolega katalog Baildonita, WNT lub inny - trzonek PCBNR/L (zewnętrzne) i PCKNR/L (planowanie).

.


Kolega kaleena poddał mi chyba dobrą myśl bo jak dobrze zrozumiałem mając dwie te oprawki wykorzystam wszystkie 8 krawędzi tej samej plytki cnmg.

Według katalogu Baildonit wygląda to tak:

klik1

klik2


Dodatkowo z tego drugiego linka wynika, że oprawką PCKNR/L można wykonać nie tylko planowanie ale tez tocznie zewnętrzne a więc jeszcze lepiej dla mnie.
Tylko zastanawiam się gdzie dostać te oprawki w przystepnej cenie, zwłaszcza PCBNR/L bo jakoś mało tego jest.


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#10

Post napisał: kaleena » 14 kwie 2010, 08:05

Areo84 pisze:Dodatkowo z tego drugiego linka wynika, że oprawką PCKNR/L można wykonać nie tylko planowanie ale tez tocznie zewnętrzne a więc jeszcze lepiej dla mnie.
Pod warunkiem zamocowania noża w oprawce wzdłużnej w głowicy narzędziowej lub wzdłużnie w imaku tokarki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”