jaka to tokarka i jaki rok prod ?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
brodwars
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2012, 22:39
Lokalizacja: warszawa

jaka to tokarka i jaki rok prod ?

#1

Post napisał: brodwars » 16 lis 2012, 20:01

Witam wszystkich na forum to mój pierwszy post i jak dla mnie dość ważny kupiłem masę złomu blisko 70 kilo; rozłożyłem ,wyczyściłem,pospawałem napinacze paska , pomalowałem, poskładałem i nawet nie zdawałem sobie sprawy jaka to fajna maszyna mi wyszła, silnik dałem 3 fazowy niecałe 0.5 kw, sprzęt chodzi bez zastrzeżeń - ale żeby w pełni dała mi ta tokarka pełną satysfakcję ? to muszę się dowiedzieć co to jest? niestety maszyna ma metryczkę zakładów wodociągowych w bodaj Krakowie z rokiem na metryczce 1946 podejrzewam że była w pogotowiu technicznym po prostu jej wymiary, oraz brak elementu napędowego tylko koła pasowe , prawdopodobnie była pędzona wałkiem mocy z silnika auta brak konika , i danych do gitary, gwintów pewnie robić nie będę ale posuw by się przydał parę kół zębatych jest na niej zauważyłem że czasem na złomach widać takie koła o tym module zęba - to je zbieram może ktoś z forumowiczy widział takie cudo ? pozdrawiam ze słonecznej Warszawy .Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 16 lis 2012, 20:16

Witam
Piękna maszynka. Widać ogromny wkład pracy i nic dziwnego, że to cieszy skoro tak ładnie się prezentuje. Ciężko będzie dojść co to za typ bo to rzadki okaz. To kółko pod wrzeciennikiem jest bardzo charakterystyczne i ta cecha być może ułatwi znalezienie producenta. Do czego ono służy? Do napinania pasków?
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


tomasz cebulka
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 05 kwie 2012, 13:08
Lokalizacja: grudziądz

#3

Post napisał: tomasz cebulka » 17 lis 2012, 22:14

Witam,

Mam podobną maszynę tylko trochę większą. Niestety do dziś nie udało mi się ustalić pochodzenia ani rocznika tej maszyny. Widziałem kilka podobnych, które zostały wyprodukowane w Niemczech.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Andrzej 40 » 18 lis 2012, 14:15

Śruby w niej są metryczne czy calowe? Bo to może naprowadzić na kraj producenta. Zwłaszcza jeśli będą calowe.


Autor tematu
brodwars
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2012, 22:39
Lokalizacja: warszawa

jaka tokarka

#5

Post napisał: brodwars » 18 lis 2012, 21:07

Witam maszyna jest na gwintach metrycznych a kółko rzeczywiście napina paski klinowe dziękuję za wszelką pomoc związaną z ustaleniem marki maszyny też cieszę się jak patrzę się na nią i jak coś robię ostatnio tuleja do betoniarki :) kupiłem też większy uchwyt ma 4 szczęki był w nieciekawym stanie , mieszkam w łomiankach i ciągle coś ciekawego wypływa na złomach a jest ich 3 teraz jest do kupna wiertarka stołowa bodaj w początku 20wieku reczna dwubiegowa , na drugim złomie? jest piła ramowa do stali jeszcze pod napęd pasem parcianym widać zaadoptowany napęd elektryczny :) pozdrawiam wszystkich .


tomasz cebulka
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 05 kwie 2012, 13:08
Lokalizacja: grudziądz

#6

Post napisał: tomasz cebulka » 19 lis 2012, 08:23

Witam,

Podczas czyszczenia mojej maszyny w srodku łoża natkonąłem się na znak ORI. Trochę poszperałem i prawdopodobnie ORI to polski producent odlewów żeliwnych (między innymi łozy do tokarek)- może to jakiś ślad ??

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”