Gwintowanie na tokarce bez śruby pociąg. gwintu M20x140 mm.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

Gwintowanie na tokarce bez śruby pociąg. gwintu M20x140 mm.

#1

Post napisał: trzasu » 08 maja 2014, 10:24

Witam

Czym najlepiej gwintować pręt M20 na długości 140 mm ?

Mam tokarkę ale niestety w suporcie zerwana jest nakrętka od śruby pociągowej a nie bardzo mam czas teraz na rozbieranie suportu i dorabianie nakrętek, jest jakaś szybka i nisko nakładowa metoda na gwintowanie na takiej długości ?

Są uchwyty do gwintowania ale nie dla takich długości ... np.:

http://allegro.pl/uchwyt-do-gwintowania ... 45295.html


Do gwintowania mam ok 70 prętów mat. S355 (faj budowlanych, dł ok 1700 mm) więc ręcznie mi się to nie uśmiecha :smile:



Tagi:

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#2

Post napisał: Tomciowoj » 08 maja 2014, 10:38

Zamień miejscami narzędzie z materiałem.
Jeśli pręt zmieści ci się w wrzecionie, to dorób uchwyt do narzynki (na partyzanta możesz złapać bezpośrednio szczękami), zamocuj go w uchwycie tokarki, fajkę z pręta do suportu (możesz przykręcić w imak zamiast noża, jak dasz większy wysięg to skompensuje niewspółosiowość). Dojeżdżasz ręcznie do narzynki, jak już załapie pierwsze zwoje, resztę pociągnie sama.
Możesz sobie dorobić do imaka uchwyt z otworem jak do wytaczaków
Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 08 maja 2014, 10:50

Najprościej - można na wolnych obrotach podpierając oprawkę z narzynką tuleją konika (by prostopadle do osi wałka wprowadzić narzynkę, dalej narzynka już "wciąga" się sama). Rączkę pokrętła opieramy o np wystający z imaka trzonek noża, itp. Samą końcówkę długości gwintowania dociągnąć ręcznie, zwłaszcza jak mamy zatoczony stopień.
Najlepiej lekko prowadzić podpierając oprawkę na (prawie) całej długości gwintowanej, bo czasem narzynka lubi "powichrować" w trakcie. Ale spokojnie da się zrobić.
Obrazek

Lepszym rozwiązaniem jest narzynka w "lufce", jeśli się posiada takową o odp. średnicy przelotu. narzynka nie ma możliwości "wichrowania".

Obrazek Obrazek

Do dużych serii warto nawet sobie zrobić.
https://www.cnc.info.pl/topics101/kiel- ... t55651.htm

Pomysł kolegi Tomciowoj też bardzo dobry, bo nie ogranicza długości gwintu, ale zalecałbym dokładne centrowanie gwintowanej szpilki względem osi wrzeciona, bo ø20 tak łatwo się nie ugnie jak nie za długie, i narzynka poleci.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#4

Post napisał: trzasu » 08 maja 2014, 14:03

Dzieki Panowie, o to chodziło, niby mógłbym sam szukać ale z czasem kiepsko.


Kol. Tomciowoj jak rozumiem narzynka sama pręta z suportem pociągnie, nie za duże siły na narzynkę ? U mnie suport to jakieś 300 kg ... prześwit wrzeciona 71 mm czyli tokarka spora.


Kol. RomanJ4 ta oprawka na czym jest osiowana w pinioli konika ?


Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 maja 2014, 14:19 przez trzasu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 08 maja 2014, 14:07

Nie, ona się sama osiuje na gwintowanym pręcie, dlatego najlepiej jak ma krótkie, lekko stożkowe wprowadzenie, ale niekoniecznie. Jest tylko podparta o lekko wysuwaną (z czuciem) tuleję.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2014, 14:51 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: Tomciowoj » 08 maja 2014, 14:42

trzasu pisze: Kol. Tomciowoj jak rozumiem narzynka sama pręta z suportem pociągnie, nie za duże siły na narzynkę ? U mnie suport to jakieś 300 kg ..
Masa spora, ale jeśli suport chodzi (jeździ) bez oporów to M20 pociągnie go bez problemu.
Lżej jest jeśli mamy narzynkę w koniu, ale wymaga to zrobienia oprawki odpowiednio długiej lub oprawki z wysuwem jak proponował kol. RomanJ4.
Jeśli musisz przy okazji zfazować koniec to rozwiązanie z narzynką w pokrętle dociskaną koniem wydaje się najrozsądniejsze. Wymaga odrobinę wprawy odwrotnie proporcjonalnej do strachu. :wink: No i oprawka narzynki musi być solidna, podparcie możliwie blisko osi pręta coby się nie zwinęła w piękne S.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”