Dokładne ustawienie konika w osi

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Dokładne ustawienie konika w osi

#1

Post napisał: m.j. » 01 gru 2011, 11:01

Mam mały problem. Dostałem tokarkę TUM25B. Niestety konik jest nieosiowo. Po daniu kilku podkładek i regulacji na boki ciągnie mniejszy stożek ale jeszcze chciałbym poprawić osiowość. Podkładanie podkładek mnie denerwuje i lubię mieć ustawione wszystko tak abym nie musiał się męczyć za każdym razem. Jako, że trudno ustalić jaka płaszczyzna uległa zmianie po daniu podkładki (szczególnie już w końcowej fazie ustawiania) może koledzy znają jakiś dobry sposób aby ustawić dobrze konia w osi :razz: Oczywiście można żmudnie ustawiać i toczyć ale może jest łatwiejszy sposób :idea: :?:


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 01 gru 2011, 11:20

Takie ustawianie na boki przez pokręcanie śrubami jest proste - mierzysz po przetoczeniu wałka i jeśli masz różnice 0,2 mm to przesuwasz konik po przystawieniu czujnika o 0,1 mm i już z reguły jest bez poprawek. Tyle sobie planujesz przejazdów żebyś zdążył ustawić zanim wytoczysz wymiar ostateczny. Cześć tokarek ma tak skonstruowany konik że jest to wymagane każdorazowo przy toczeniu wałka.

Ale całkiem osiowo to do głowy przychodzi mi czujnik zegarowy wychylny we wrzecionie i mierzenie w koniu, albo wałek wzorcowy w kłach i mierzenie czujnikiem zamocowanym na suporcie.

To że nie jest w osi ale osie są równoległe to pikuś, ale gorzej jak oś konia jest po skosie to wtedy jeszcze przy różnym wysunięciu pinoli czubek kła jest rożnie poza osią.


krybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 12 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: krybacki » 01 gru 2011, 11:32

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale prosty sposób polega na zaciśnięciu w kłach arkusza cienkiej blachy i ewentualnym pokręceniu wrzecionem. Blacha wychyli się w tym kierunku, w który przesunięta jest oś kła.

Można użyć oczywiście wałka wzorcowego w kłach - chociaż na jakiejś amerykańskiej stronie widziałem jak ktoś przejeżdżał czujnikiem zegarowym zamocowanym na supporcie po wysuniętej tulei konika - jeżeli nie ma luzów, to powinno być OK.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 01 gru 2011, 12:08

Możesz spróbować czymś takim. Tyle ze ma nakiełek z jednej strony i drugi koniec musi być w uchwycie.
http://allegro.pl/czujnik-krawedzi-kraw ... 15615.html

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2011, 12:40

Sposób warsztatowy Obrazek Obrazek
tu można poczytać http://www.itm.ps.pl/dyd/Obrabiarki/
https://www.cnc.info.pl/topics56/ustawi ... t22266.htm
Można też dać w kły trzpień tokarski Obrazek i ustawić konik wg wskazań czujnika jeżdżąc po całej długości.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#6

Post napisał: m.j. » 01 gru 2011, 13:00

Czujnik krawędziowy nawet posiadam i faktycznie można spróbować. Trzpień mam ale mały ø=8. Spróbuję dostać większy i wtedy będę mógł się pobawić, albo wytoczę na mojej małej chince taki trzpień, choć dokładność będzie około 0.01-0.02, ale może wystarczy. Ewentualnie dam do hartowania i pójdę do kumpla na szlifierkę aby doprowadził do wymiaru. Chyba będę musiał rozłożyć konik, wyczyścić i najpierw zadbać o równoległość osi konika i wrzeciennika, ponieważ faktycznie może oś konika być pod kątem w stosunku do osi wrzeciona, ponieważ podkładki mam pod przednią częścią konika i pewnie pod tylną też trzeba by było coś dać. Widzę, że przede mną kupa zabawy :o
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#7

Post napisał: IMPULS3 » 01 gru 2011, 17:48

Wszystko to co koledzy napisali to prawda, więc dodam tylko że warto sprawdzić przy okazji "wysokość" kla konika w stosunku do wrzeciona.Z czasem zużywają się też prowadnice konika i potrafi on troche się zaniżyć w stosunku do wrzeciona.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2011, 18:24

Tu znajdziesz też trochę materiałów do poczytania
https://www.cnc.info.pl/giecie-drutu-ja ... w=previous
pozdrawiam,
Roman


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 01 gru 2011, 18:33

IMPULS3 pisze:Wszystko to co koledzy napisali to prawda, .
Popieram :)
Tyle tylko że jak tokarka ma już swoje lata, to najprecyzyjniejsze ustawienie konika nie zwolni od drobnych korekt przy toczeniu wałka. Szlifierki do wałków są raczej mniej wyrobione na łożach i naprawdę rzadko się uda uniknąć korekty po przejechaniu konia w drugi koniec.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#10

Post napisał: IMPULS3 » 01 gru 2011, 18:37

I pomimo że lubie szlifować to to ustawianie szlifierki doprowadza mnie do szalu. :evil:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”