Zapytania do operatora z Gkodu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Zapytania do operatora z Gkodu

#1

Post napisał: DOHC » 23 wrz 2015, 09:20

Witam,

Istnieje możliwość wyświetlania komunikatów i komentarzy zawartych w Gkodzie czy jakaś funkcja pozwala wyświetlić zapytanie do operatora i zmienić mu jakiś parametr w trakcie wykonywania Gkodu?

Dlaczego o to pytam, mój zuch dzielnie sobie skrobie ale jeśli chce wytoczyć coś dokładnie to raczej muszę zostawić naddatek i przed ostatnim przejściem pomierzyć średnicę i porównać ją z tą zadaną w programie, najczęściej trzeba wprowadzać setkowe korekty, czasem nawet dyszkę. Fajnie by było móc w programie zadać pytanie i przed "wykańczającym" przejściem zmienić offset narzędzia tak żeby było dobrze :). Da się tak?

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 23 wrz 2015, 13:11

Mona dać M1 + maszyna się zatrzyma. Pomierzyć i wystartować program od bloku przejścia wyk, nie od początku.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#3

Post napisał: DOHC » 23 wrz 2015, 16:03

No jest to jakieś rozwiązanie, tak to mniej więcej robię ale wolałbym aby wyskakiwało okno dialogowe do operatora w które mógłby wpisać średnice zmierzonego czopa. Czyli np:
"Oczekiwana średnica wałka to 20 mm wpisz zmierzoną średnicę wałka ....."

W takiej opcji masz wszystko na tacy a dopisać taką linijkę przy przygotowaniu kodu nie było by żadnym problemem i nie musisz sie zastanawiać przy maszynie czy tam powinno być 20, 20.5 czy 19.5 mm.

Pozdrawiam


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#4

Post napisał: jarucki » 23 wrz 2015, 17:45

a uzycie takiego znaczka # nie pozwoli wpisac w gcod komentarza ?


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#5

Post napisał: DOHC » 23 wrz 2015, 20:01

jarucki pisze:a uzycie takiego znaczka # nie pozwoli wpisac w gcod komentarza ?
"#" - to deklaruje parametr

Komentarze można robić tak:

(msg, tekst do wyswietlenia)
(debug, tekst do wyświetlenia)
(print, tekst do wyświetlenia) - to gdzieś indziej niż w wyskakującym okienku się wyświetla ale nie wiem gdzie.

Pytanie czy po załadowaniu programu można na niego jakoś wpłynąć bez konieczności przeładowania.

Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#6

Post napisał: skoczek » 24 wrz 2015, 10:35

DOHC pisze:
jarucki pisze:a uzycie takiego znaczka # nie pozwoli wpisac w gcod komentarza ?
"#" - to deklaruje parametr

Komentarze można robić tak:

(msg, tekst do wyswietlenia)
(debug, tekst do wyświetlenia)
(print, tekst do wyświetlenia) - to gdzieś indziej niż w wyskakującym okienku się wyświetla ale nie wiem gdzie.

Pytanie czy po załadowaniu programu można na niego jakoś wpłynąć bez konieczności przeładowania.

Pozdrawiam
Witam serdecznie!

PRINT wyświetla komunikat w konsoli.
MSG wyświetla tekst w wyskakującym okienku.
Możesz jeszcze strumieniować wyniki do pliku, co jest bardzo przydatną funkcją.

By zrobić to co chcesz musisz użyć parametru który Cię interesuje z grupy #5xxx
Tu masz opis parametrów:
Numbered Parameters.
Polecam przestudiowanie tego bo mając rozeznanie o tym do jakich parametrów mamy dostęp można robić naprawdę skomplikowane programy na obróbkę.

A tu masz opis dokładnie tego co chcesz zrobić:
Comment parameters

Kiedyś pisałem trochę kodów które wykorzystywały sondę. Przed obróbką element się automatycznie mierzył (pomiar krzywizny i mimośrodowości) a wyniki pomiaru wyświetlałem dla swojej informacji tak jak Ty to chcesz robić. Program po pomiarze automatycznie przeliczał prostą ścieżkę by wykonać element poprawnie.
Robiłem też takie że program przed ostatnim przejściem zadawał pytanie czy chcę wprowadzić korektę, jeżeli tak to pytał o wartość (nadpisujesz odpowiedni parametr z grupy #5xxx lub odpowiednią zmienną która odpowiada u Ciebie za korekcję np. zużycia płytki tokarskiej), jeżeli nie to jechał dalej wg ustalonego schematu. Więc odpowiadając na Twoje pierwotne pytanie da się coś takiego zrobić w linuxcnc.

Pozdrawiam!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 24 wrz 2015, 15:49

Pomagasa wysłałem, pochylę sie nad tym. Czy możesz mi powiedzieć w jakiej formie linuxcnc pytał o korektę ? Sam komunikat można wyświetlić w komentarzu ale czy udało Ci się doprowadzić aby wyświetlało się okno dialogowe?

Parametry numerowane znam ale sądziłem że linuxcnc po załadowaniu tabeli parametrów nie wraca do niej, druga sprawa czy w ogóle gdy linuxcnc korzysta z tabeli można ją edytować ?

Rozumiem że Ty korzystałeś z print i za pomocą terminala zmieniałeś wartość konkretnych parametrów ?

Jak dla mnie chodzi tylko o parametr 5221 czyli ofset w X dla G54.

Zaraz przełączam się na linuxa i będę testował. Dzięki za rady.

Mi przyszło do głowy żeby wykorzystać jedną z funkcji user M czyli M100-199, dołożyć do axis okienko za pomocą chociażby gladevpc i tam wpisywać korekte którą funkcja M by pobierała i za pomocą
G10 L1
http://linuxcnc.org/docs/html/gcode/g-c ... tool_table

Zmieniał ofset noża.

Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#8

Post napisał: skoczek » 24 wrz 2015, 16:32

Witam!
Nie pamiętam wszystkich szczegółów jak dokładnie to robiłem bo było to chyba w 2012 roku. Jestem teraz na wyjeździe a stare kody mam na maszynie. Ale pamiętam że się trochę nakombinowałem z kodami i nie wiem czy nie było tak że program był przerywany i uruchamiany z nowymi uaktualnionymi parametrami.

Ogólnie to kiedyś zastanawiałem się tocząc na tokarce czemu linuxcnc nie miał wprowadzonego do tabeli narzędzi czegoś takiego jak parametr "tool wear" czyli zużycia narzędzia, np. płytki tokarskiej, do którego to można by się odwołać w każdym momencie. Sporo by to ułatwiło, ale chyba powodem była zasada że linuxcnc całą ścieżkę wczytuje na początku uruchomienia programu.

Tylko teraz się jeszcze zastanawiam czemu nie możesz zrobić tego w ten sposób że rozpisujesz kod np. toczenie czopa na kilka operacji zgrubnych które robisz np. w pętli oraz np. 4 przejścia wykańczające. Zdzierasz zgrubnie i zaczynasz obróbkę wykańczającą. Po pierwszym przejściu wykańczającym zatrzymujesz program i wrzeciono a następnie mierzysz średnicę. Wybierasz przyciskiem zamiast offsetów "Tabelę narzędzi" i wprowadzasz zmierzoną średnicę. Po wprowadzeniu nowej średnicy uruchamiasz program od następnej linii (następnego albo jeszcze raz tego samego przejścia wykańczającego) zamiast od początku. Generalnie tak się robi i to działa.

Powodzenia!

Pozdrawiam!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 24 wrz 2015, 16:43

NO tak to mniej więcej robię że zostaje 0,1 naddatku i wykańczająca jest w osobnym pliku ale kody przygotowuje czasem z dala od maszyny i mają być użyte np za tydzień. Mając opcje takiego dialogu z maszyną możesz programując zapisać wszystko a przy maszynie o niczym już nie myślisz bo program sam Ci powie co zmierzyć i gdzie wpisać. Taka fanaberia ale życie uczy że jak się nauczysz czegoś nowego to kiedyś się to przyda.

Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 24 wrz 2015, 16:55

Tak z innej beczki moja skromna rada.
Nie wiem jakie elementy toczysz, ale jeżeli nie są to jakieś półprodukty z narzuconym naddatkiem i jedziesz z grubszego wałka to lepiej zostaw sobie 0,8-1,0mm naddatku i rozbij go na 4 warstwy po 0,2mm.
Dycha naddatku to trochę mało na szlifierkę, a co dopiero na tokarkę.

Wykańczająca może być w osobnym pliku, ale tak czy inaczej warto korygować wymiar wprowadzając za pomocą okienka wartość zmierzonego wymiaru który zapisany zostanie w tabeli narzędzi.

Pozdrawiam!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”