zamiana pliku 2D ( np jpg ) na plik 3D


Autor tematu
Diablica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2010, 12:00
Lokalizacja: Gdańsk

zamiana pliku 2D ( np jpg ) na plik 3D

#1

Post napisał: Diablica » 11 sty 2010, 12:08

Bardzo proszę o pomoc!!
Jest to istotny element mojej pracy dyplomowej, a nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Chciałabym zamienić zdjęcie tak by odtworzyć je w trójwymiarze, by móc wydrukować taką rzeźbę drukarką 3D. Nie mam takiego programu, więc jeśli ktoś mógłby mi pomóc to zrobić byłabym bardzo wdzięczna, a chciałabym mieć to na krzywych w 3D w Rhino.



Tagi:

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#2

Post napisał: bildder » 11 sty 2010, 12:18

Kolezanko,
Wpierw przeszukaj forum, czy przypadkiem takiego tematu juz ktos nie zakladal...

Tak sie sklada, ze pare tematow nizej na tej samej stronie znajdziesz odp.
https://www.cnc.info.pl/topics51/wyfrez ... t17573.htm
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 11 sty 2010, 12:29

Nie ma takiej możliwości!

Format jpg nie zawiera żadnych danych na temat trzeciego wymiaru. Jest to tylko prosta bitmapa, określająca w jaki sposób powstał płaski obraz za obiektywem aparatu. Oszukuje on nasze oko, rysując na siatkówce obraz, zbliżony do rzeczywistego, ale trzeciego wymiaru nie ma szans w nim znaleźć.

Są programy, w których trzeci wymiar próbuje się uzyskać trickiem. Najpopularniejsza metoda, to głębokość uzależniona od stopnia szarości na zdjęciu "czarno-białym". Tej metody jednak nie zastosujesz do robienia "płaskorzeźb", bo nigdy ciemniejsze na zdjęciu nie jest rónoznaczne, że coś jest głębiej.

Najprostszy przykład. Masz twarz, a na niej usta. Kolor warg, jest inny, niż kolor sąsiadujących z nimi policzków. Za to kolor nosa jest do koloru policzków zbliżony. Czy to oznacza, że nos i policzki mają być na zbliżonym poziomie, a wargi mają tworzyć dołek, a może mają ponad nos wystawać?

Można to zrobić z rysunku, kiedy to chcesz wygrawerować np. czyjś autograf (takie programy są), czy szkic, ale ze zdjęcia się nie da.

Można się spierać, że w przypadku "widoczków" jest lepiej, ale co zrobić, jeśli masz kwitnącą jabłoń? Czarny pień i jasne kwiatki na gałązkach? Co ma być wyżej i ile wyżej, a to jeszcze dochodzi niebo, jaśniejsze od pnia, ale ciemniejsze od kwiatków. Znaczy pień ma wystawać z nieba, a kwiatki mają być niżej, czy kwiatki mają być wycięte poniżej poziomu nieba, a pień ma z nieba wystawać? Takie problemy będą na każdym kroku.

Można pobawić się, tworząc kilka jednoczesnych zdjęć modelu (a choćby i osoby), wówczas znajdując charakterystyczne punkty można modyfikować siatkę. Ale niestety, to nie jest tak proste, by się automatycznie zrobiło, choć tak się to robi, np. tworząc gry, czy filmy animowane. No ale do tego musisz mieć odpowiednio przygotowaną scenę, zsynchronizowane aparaty. To samo możesz osiągnąć skanerem 3d, ale to już zupełnie inna technika. To nie jest proste szukanie głębi w płaskim zdjęciu. Tak to się nie da.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: podrzeźbi » 11 sty 2010, 12:43

I nie zalecałbym używania formatu jpg do konwersji na 3D. Jeżeli już to jpg o najlepszej jakości czyli z małą kompresją. Jest to format stratny i wychodzi niepotrzebna sieczka, której nie dostrzega się na zdjęciach małej rozdzielczości a na modelu 3D jednak tak. Najlepiej używać starego bmp. A w aparacie ja n.p. mam format raw.


Autor tematu
Diablica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2010, 12:00
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: Diablica » 11 sty 2010, 13:13

Nie chodzi mi o zamianę na płaskorzeźbę, to ma być obiekt trójwymiarowy, taka abstrakcyjna rzeźba.
Nie wiem czy znajdując odpowiedni program uda mi się samej to zamienić, bo wiem, że nie jest to taka prosta sprawa. Jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc to podaję moje gg
15732677 i wtedy prześlę zdjęcie na maila. Bardzo mi na tym zależy, bo jestem ograniczona czasowo, więc mogę nawet zapłacić za pomoc!

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1668
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 11 sty 2010, 13:17

Masz na mysli zdjecia "z natury"? Jesli tak - to wybrales sobie ambitny temat. Pare lat temu napisalem magisterke pt. "Wydobywanie trzeciego wymiaru z par steroobrazow". Program wyszukiwal odpowiadajace sobie fragmenty na zdjeciach z dwoch apartow stojacych w odleglosci kilkunastu cm i obliczal odleglosc na podstawie roznic. Potem interpolowal brakujace punkty (porownywanie "lapalo" tylko krawedzie). Przy dobraj jakosci zdjeciach z duza iloscia krawdzi wyniki byly nienajgorsze - przy kiepskich zdjeciach... coz. Widzialem tez demonstracje programu ktory na podstawie pojedynczego zdejcia odtwarzal sfotografowana scene w 3D - domyslam sie ze w jakis sposob rozpoznawal ksztalty na zdjeciu (podobnie jak czlowiek rozpoznaje ksztalty na rzucie izometrycznym). Ale to juz nie moja liga.
Jesli po prostu potrzebujesz metody na zeskanowanie czegos w 3D - zapytaj googla o "skaner 3D". Jest sporo intersujacych rozwiazan - najzabwaniejsze jakie widzialem wykorzystywalo kuwete wypelniona mlekiem i kamerke internetowa :)
Pozdrawiam
Grzesiek

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#7

Post napisał: bildder » 11 sty 2010, 13:23

Nie ma takiej sily, ktora odtworzy ze zdjecia trojwymiar - jak pisali poprzednicy.
A nawet jezeli dany program generuje 3 wymiar na podstawie histogramu - czyli uwzgledniejac poziomy szarosci to bedzie to niedokladnie. Poza tym takie zdjecie powinno byc odpowiednio zrobione - odpowiednio doswietlone.

Naprawde, jezeli nie jest to zdjecie Kopernika to zeskanuj delikwenta - no chyba promotor zdaje sobie sprawe, ze takich rzeczy nie da sie wykonac inaczej.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
Diablica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2010, 12:00
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: Diablica » 11 sty 2010, 13:40

Na pewno jest to wykonalne, to nie musi być bardzo dokładne, tak jak pisałam to jest abstrakcja, zdjęcia zjawiska dynamiki mieszania się cieczy.
Przesyłam linki do zdjęć - właśnie to mam na myśli
http://poczta.onet.pl/30333997,zalaczni ... 016890&s=2
http://poczta.onet.pl/30333997,zalaczni ... 016890&s=3
http://poczta.onet.pl/30333997,zalaczni ... 016890&s=4

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#9

Post napisał: Bri » 11 sty 2010, 13:56

Oj rozwaliłaś nas teraz tymi linkami do zdjęć.
:D:D:D:D:D:D

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
Diablica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2010, 12:00
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: Diablica » 11 sty 2010, 21:36

z tymi linkami to wielka pomyłka :)
przesyłam jeszcze raz to co chciałam pokazać
http://www.dezeen.com/2009/07/16/the-fe ... os-santos/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”