Proszę o pomoc w wyborze oprogramowania CAM


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Proszę o pomoc w wyborze oprogramowania CAM

#1

Post napisał: ambrosius » 24 sty 2011, 20:25

Witam, Stoję przed wyborem oprogramowania CAM.

Będzie ono przeznaczone do plotera sterowanego za pomocą macha 3,recna wymiana narzędzia, sterowniki M880 sterowanie portem LPT. ( będzie to maszyna ze stałą osią Y(zostanie ustawiona na stałe na środku osi obrotowej), więc zostaje do sterowania tylko X,Z + Obrót. Szukam oprogramowania które by mi te 3 osie obsłużyło. Modele zakładamy że będą importowane w typowych formatach. Muszę mięć jakieś lepsze oprogramowanie CAM, gdyż potrzebuję mieć kontrolę nad płaszczyznami do obróbki jak również nad generowaniem obróbki dla rożnych narzędzi, obróbka zgrubna, wykończająca, więc rozwiązania jakiś prostych programów frezowania jednym frezem - odpadają.

Obrabiane materiały na osi obrotowej: drewno, tworzywa sztuczne, mdf, itp.

Najchętniej na ten cel przeznaczył bym około 10 tys zł netto.
Dość ważny jest dla mnie interfejs PL


Od jakiegoś czasu sprawdzam różne opcje:

1) VisualMILL STD + 4 oś
-cena około 8,5 tys netto
-www: http://www.visualmill.pl/index.php/Visu ... -frezarek/
-wersja PL
-moje spostrzeżenia: intuicyjny, bez większych problemów zacząłem generować jakiś tam kod
-plusy: dużo materiałów po polsku w sieci

2)SprutCAM 2007 ( wersja wyprzedażowa 2007 Master - czyli najbardziej rozbudowana wersja do 5 osi)
-cena około 8 tys netto
-www: http://www.sprutcam.pl/
-wersja PL
-moje spostrzeżenia: intuicyjny, na 3 osie sobie radzę, za choinkę nie mogłem sobie poradzić z płynną regulacją ośi obrotowej)
plusy: Obsługa frezarek i tokarek do 5 Osi

3) SmartCAM Advanced Milling
-cena około 9 tys netto
-www: http://www.smartcamcnc.pl/
-moje spostrzeżenia: szczerze to miałem problem się odnaleźć, nie jest zbyt intuicyjny jak dla mnie

4) EdgeCAM?
-nie mam oferty cenowej, bo nie dostałem jeszcze odpowiedzi od dystrybutora. Może ktoś się z kolegów orientuje jaka może być cena jakiejś podstawowej wersji + 4 oś obrotowa?

5) jakieś inne propozycje?

Z góry dziękuję za sugestie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 13:13 przez ambrosius, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: Piotrjub » 24 sty 2011, 21:19

zastanowił bym się nad artcam-em ale nie w tej cenie niestety. Dodam tylko że chodzi nie o ARTCAM PRO a ArtCAM JewelSmith


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#3

Post napisał: faniron » 24 sty 2011, 22:58

ZW3d CAD/CAM jest fajny.
http://www.cadcamsoft.pl/


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: ambrosius » 24 sty 2011, 23:15

"ArtCAM JewelSmith" - pytałem się dystrybutora, z tego co pamiętam to było 22tys. Dość sporo, nie mam tyle na ten cel...

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#5

Post napisał: Piotrjub » 25 sty 2011, 00:59

ta cena 22 tys zł to netto czy brutto ?


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2011, 09:15

te 22 tys to wydaje mi się że netto.....


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: RAJMUND » 25 sty 2011, 09:33

Za kwotę 10 tys netto to będzie ci ciężko znaleźć coś innego niż to co wymieniłeś :(

Visual Mill z moich informacji alibra ma bardzo słabego cam`a (mało możliwości), a chyba choć nie jestem pewny visual mill jest bardzo zbliżony tyle, że nie wymaga cada alibry. Tak naprawdę nie jestem pewny, czy to w ogóle jest dobry cam, ale z drugiej strony nie jest drogi.

Sprutcam całkiem fajny, tylko ma jedną wadę zobacz na roku produkcji 2007- zostawia wiele do życzenia, a co później? Rosyjska myśl była kiedyś ciekawa szkoda, że przestali to opracowywać.

Smartcam, hmm chyba stronę pomyliłeś, bo wchodzi na sprutcam:)) - może uda ci się to poprawić. Z informacji na ich stronie chyba ma najdłuższą historię. Jednak tego niestety programu nie kojarzę, ale ma podobny interfejs do Mastercam wersji 9 :)

Edgecam no cóż chyba też nie załapiesz się w cenie do 10 tys zł :(


Co wybrać, oj ciężko..... może daj tym firmom jakiś model do wykonania i niech ci nagrają film jak z nim pracują i zobacz jakich ścieżek używają, ile tych operacji mają itp.
Może wyduś jeszcze jakiś rabat:)


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#8

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2011, 13:38

RAJMUND pisze:
Visual Mill z moich informacji alibra ma bardzo słabego cam`a (mało możliwości), a chyba choć nie jestem pewny visual mill jest bardzo zbliżony tyle, że nie wymaga cada alibry. Tak naprawdę nie jestem pewny, czy to w ogóle jest dobry cam, ale z drugiej strony nie jest drogi.
Tutaj można zobaczyć jakie strategie obróbki oferuje Visual MILL

http://www.visualmill.pl/index.php/Visu ... eracje.php
Pewnie wersja standard nie będzie tak rozbudowana ale może mi wystarczy. Chyba najbardziej ten program jest przyjazny jak do tej pory, przynajmniej dla nowych użytkowników;-)

RAJMUND pisze:
Sprutcam całkiem fajny, tylko ma jedną wadę zobacz na roku produkcji 2007- zostawia wiele do życzenia, a co później? Rosyjska myśl była kiedyś ciekawa szkoda, że przestali to opracowywać.
no to co mi zaoferowali to jest wersja wyprzedażowa, bo pojawia się właśnie najnowsza wersja, i sprzedają najlepszy pakiet poprzedniej wersji w cenie jak napisałem wcześniej.

RAJMUND pisze: Edgecam no cóż chyba też nie załapiesz się w cenie do 10 tys zł :(
a ile mógłby kosztować taki EdgeCam?

RAJMUND pisze: Edgecam no cóż chyba też nie załapiesz się w cenie do 10 tys zł :(

zacząłem testować "ZW3d CAD/CAM", mam demo, czekam na aktywacje modułu CAM, pierwsze co rzuciło się na ekran to przyjazny polski interfejs, z podpowiedziami z lewej strony w oknie rysowania. Rozbudowany, dość przyjazny moduł CAD, prosty z wieloma opcjami. Bardzo "lekki" program jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, na laptopie z integrowana grafiką śmiga, importowałem rożne modele, też nie było żadnego problemu. Ma specyficzny układ "na zakładkach", pewnie kwestia przyzwyczajenia, ale nie mówię że to wada. Chyba nie będzie niczym złym jak zamieszczę zrzut ekranu. Czekam również na cenę tego programu.

Obrazek


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: RAJMUND » 25 sty 2011, 14:44

Tutaj można zobaczyć jakie strategie obróbki oferuje Visual MILL
Hmm no zostanę przy swoim zdaniu, że to raczej nie jest cam. :)
(a jego prawdziwą wartość znajdź sobie na rynku amerykańskim i zobacz jak dystrybutor roluje Polaków)
zaoferowali to jest wersja wyprzedażowa
Już tak ją długo sprzedają :) może warto decyzja twoja, ale jaka będzie cena za ewentualny update jeśli w ogóle możliwy:)
a ile mógłby kosztować taki Edgecam?
Myśle że około 25 000 zł netto , ale oni strasznie wachlują cenami...
ZW3d CAD/CAM
Jak będziesz wiedział to podaj, bo sam jestem ciekaw, acz również nie znam tego programu.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#10

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2011, 16:16

Ceny katalogowe:
ZW3D Premium 3 osie + 2 indeksowane ->> 5 tys Euro ->> 20 tys PLN
ZW3D 5x Premium 5 osi płynnych - >> 5 tys Euro + 15 tys PLN = 35 tys PLN

Czyli potrzebował bym ten ostatni pakiet..... :shock:




A coś takiego? Pakiet SolidMill Production, Pytać o cenę czy w ogóle odpuścić sobie? :?:
http://www.espritcam.pl/index.php?optio ... &Itemid=39

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”