Programy z korekcją średnicy narzędzia


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Programy z korekcją średnicy narzędzia

#1

Post napisał: prokopcio » 04 mar 2011, 10:22

Witam.
Które programy mają dobrze wykonaną korekcję średnicy narzędzia wraz z wizualizacją tego procesu? Chodzi mi o wersje demo/free w której mógłbym wrzucić przykładowy rysunek detalu i oglądnąć rezultat korekcji. Pracuję nad korekcją w swoim programie co jest bardzo dużym wyzwaniem jak dla mnie i chciałbym popatrzeć jakie efekty uzyskuje się przez profesjonalne programy i jak jeszcze daleko jestem od celu :)... w sumie wystarczą mi zrzuty ekranów skorygowanych "niewygodnych" detali. Czyli wszystko co Wam przychodzi do głowy. Przykładowy "niewygodny" element którego korekcję zewnętrzną chciałbym zobaczyć przy kilku średnicach narzędzia (dużych):
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#2

Post napisał: FDSA » 04 mar 2011, 10:31

Najzywklejszy mach ma taką funkcje i działa nie najgorzej.... trzeba pilnować sposobu wprowadzenia programu w korekcję jak i późniejsze wyprowadzenie ale pozatym wydaje się być OK.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Programy z korekcją średnicy narzędzia

#3

Post napisał: WZÓR » 04 mar 2011, 16:16

prokopcio pisze:Witam.
Które programy mają dobrze wykonaną korekcję średnicy narzędzia wraz z wizualizacją tego procesu?...
Na wizualizacji różnicy nie zobaczysz , ale w zapisie G- kodu na pewno. :wink:
Polecam :arrow: http://www.surfcam.pl/
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 mar 2011, 08:28

Witam,

Pozwolę sobie i ja wrzucić moje 3-grosze do sprawy. Tworzenie offsetów mam wbudowane w moim cncCAD-zie (eduCAD 3.0). Sam zobacz wynik offsetu Twojego rysunku. Poniżej. Offsety zrobiłem dla narzędzia dużego - średnicy 20 mm.

Ponieważ jest to program do edycji wektorów, offset może być ręcznie dowolnie skorygowany przed zapisem (np. czub górny offsetu zewnętrznego zamieniony na łuk). Same offsety nie są specjalnym problemem. Problemem jest ich analiza wtórna, w której zostanie uwzględnione "zakładkowanie" krzywych. Przy offsetach zewnętrznych problem w zasadzie nie występuje. Pojawia się i to często w offsetach wewnętrznych. Wtedy trzeba sporej analizy, które części wieloboku zostawić, a które usunąć.

A jak tam ze "spinem" - czyli kierunkiem tworzenia wektorów w obiektach zamkniętych - dajesz radę? Bo przecież od niego zależy, czy ścieżka, którą tworzysz będzie powiększająca, czy zmniejszająca.
Załączniki
Image1.png
Image1.png (3.97 KiB) Przejrzano 3077 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#5

Post napisał: cosimo » 10 mar 2011, 11:02

Witam

Wreszcie też mogę coś pokazać w tym temacie ;-)
Czyli wszystko co Wam przychodzi do głowy. Przykładowy "niewygodny" element którego korekcję zewnętrzną chciałbym zobaczyć przy kilku średnicach narzędzia (dużych):
Nie wiem Prokopcio z jakiego powodu ten kształt uważasz za „niewygodny” (no chyba, że jest to projekt krzesła ;-) ). Z mojego punktu widzenia z kształtami, które składają się z wektorów o długości porównywalnej z wartością offsetu nie ma większych problemów. Problem stanowią np. czcionki, które potrafią zawierać masę niespodzianek jak np. „cofające się wektory ” lub mikro-pętle. Czyli rzeczy, których nie widać , a które trzeba odfiltrować aby dało się zbudować offset.

„Czuby” łącze tak jak na obrazkach poniżej – za pomocą prostych. Wiem, że łuk zajmuje minimalnie mniej miejsca na materiale – ale ta metoda przypadła mi do gustu ;-)

ObrazekObrazek


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#6

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2011, 23:20

witam.
Dzięki o takie rysunki mi chodziło. Tak jak Rakuś mam "rozwiązanie opanowane" od jakiegoś czasu i jest to bardzo proste rozwiązanie, niestety przy bardzo ostrych kątach narzędzie niepotrzebne a bardzo często jest niemożliwe żeby tak dlatego jechało od materiału (może tam być już następny detal). Kombinuję z interpolacją kołową na "szczytach" bo kiedyś widziałem coś podobnego w profesjonalnym programie ale wymiękam przy niektórych kształtach. Widzę, że kol. cosimo wybrał metodę o wiele prostszą i wg mnie bardzo słuszną - odpada wiele problemów jak np ustalanie rozdzielczości krzywej itp. wygląda imponująco i zastanowię się właśnie nad twoim rozwiązaniem bo wydaje się bardzo "ekonomiczne"...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#7

Post napisał: grg12 » 10 mar 2011, 23:40

prokopcio pisze:witam.
Kombinuję z interpolacją kołową na "szczytach" bo kiedyś widziałem coś podobnego w profesjonalnym programie ale wymiękam przy niektórych kształtach. Widzę, że kol. cosimo wybrał metodę o wiele prostszą i wg mnie bardzo słuszną - odpada wiele problemów jak np ustalanie rozdzielczości krzywej itp. wygląda imponująco i zastanowię się właśnie nad twoim rozwiązaniem bo wydaje się bardzo "ekonomiczne"...
Kiedy "interpolacja kołowa" jest dość prosta - zamiast wydłużać oryginalne linie i zastanawiać się gdzie się przetną przesówamy je o offset i łączymy końce kawałkiem okręgu (i tu się zaczynają schody bo trzeba się pozbyć niepotrzebnych fragmentów obwiedni)
Załączniki
test.JPG
obrazek z DXFkornika
test.JPG (30.28 KiB) Przejrzano 1395 razy


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#8

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2011, 23:45

grg12 pisze:Kiedy "interpolacja kołowa" jest dość prosta
ja nie pisałem, że jest skomplikowana....
grg12 pisze:i tu się zaczynają schody
właśnie :) dla jednych kształtów jest to banalnie proste a dla innych niekoniecznie - zwłaszcza "bezsensownych" dodatkowo dochodzą kolizje z innymi obiektami (to nie jest trudne) ale całościowo porządny algorytm korekcji narzędzia nie należy do banalnych banalny i musi objąć każdy możliwy przypadek a nie tylko wybrane...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#9

Post napisał: grg12 » 11 mar 2011, 00:22

W swoim DXFKorniku zastosowałem rozwiązanie "siłowe" - na podstawie oryginalnej krzywej (złożonej z odcinków prostej i łuków) generuję przesuniętą krzywą dodając gdzie trzeba kawałki łuku (to czy są potrzebne oraz ich parametry można wyliczyć na podstawie kąta pomiędzy łączonymi fragmentami). Początkowo "krzywa" jest w strzępach a na dodatek zawiera sporo niepotrzebnych fragmentów. Następnie następuje przycinanie - każdy z każdym - i odrzucanie zbędnych segmentów na podstawie kąta przecięcie. Jeśli popatrzysz na wygenerowane odcinki zobaczysz że mają dwie strony - złą (położoną od strony oryginalnej krzywej) i dobrą. Wszystko co jest po "złej" stronie wylatuje a to co zostaje jest łączone w pętle (niektóre krzywe generują po "offsetowaniu" rozpadają się na kilka części).
Jak napisał cosimo - najwredniejsze są literki. Niektórych w prosty sposób nie da się "zapełnić" bo zawierają wewnętrzne elementy których nie można zamazać (np "e" poniżej) - trzeba analizować kolizje z już istniejącymi krzywymi. Cały czas pracuję nad swoim programikiem a końca nie widać :)

Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#10

Post napisał: pitsa » 11 mar 2011, 00:50

Gdyby tak, w przypadku tych trudnych liter, stosować zmienny offset (tam gdzie wąsko - bliżej siebie), w zależności od oddalenia przeciwległych linii obrysu? Litera wykonywałaby się dłużej ale za to jakość i ślady obrysu byłyby ładniejsze.

Nie mogę znaleźć odpowiedniego zdjęcia aby to zobrazować. Coś w tym stylu:
Obrazek
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”