Pomoc w przygotowaniu testu


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Pomoc w przygotowaniu testu

#1

Post napisał: 2jacks » 02 mar 2016, 10:57

Witam. Przygotowuję się do testowania frezarek. Chodzi o maszyny przeznaczone do cięcia HDF 3mm.

1.Chodzi o program na którym mógłbym uwzględnić średnicę frezu. Wcześniej przygotowałem pewne pliki, ale ich elementy są nie do wykonania ze względu na nie możliwość wykonania ostrych kątów wewnętrznych. Jeśli narysuję elementy które się powinny łączyć i do siebie przylegać...i jeden będzie miał kąt ostry, to automatycznie drugi element będzie mieć kąt rozwarty. Kąt ostry frezarka zrobi, jednak wnętrze kąta rozwartego będzie zaokrąglone...i nie będzie dopasowane do drugiego elementu.

Można to rozwiązać zmieniając projekt. Można po prostu te kąty zaokraglić...tylko jak to zrobić jeśli chciałbym to zaokrąglenie mieć minimalne jak się da? Jeśli mam frez powiedzmy o średnicy 1mm to nie wiem po prostu jakie będzie to zaokrąglenie. Czy jakiś program by to uwzględnił?

2. Druga sprawa to kwestia samego wycinania. Chciałem przygotować plik narysowany jak puzzle..jednak elementy wycinać każdy z osobna. Jeśli narysuję plik jak puzzle to niektóre ściany, krawędzie będą wspólne na rysunku...jak sprawić żeby program widział te elementy jako osobne? Żeby wspólne linie postrzegał jako linię jednego elementu i drugiego elementu?

3. Test ma wyglądać tak że chcę dać do wyfrezowania prostokąt 30x20 i głębokości np 2mm. Potem chcę dać do wycięcia układankę 30x20, która jeśli maszyna jest precyzyjna powinny idealnie się wpasować we wyfrezowany prostokąt. Nie wiem jednak jak przygotować te pliki..Czy jest jakiś darmowy program do przygotowywania cięcia 2d?




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Pomoc w przygotowaniu testu

#2

Post napisał: kubus838 » 03 mar 2016, 14:22

2jacks pisze:Witam. Przygotowuję się do testowania frezarek. Chodzi o maszyny przeznaczone do cięcia HDF 3mm.
A jak sobie to wyobrażasz? Nie da się na jednym pliku testować kilku frezarek. Pliki/programy do obróbki przygotowuje się pod odpowiedni postprocesor i pod odpowiednie narzędzie czyli frez, przyjmując, że będziesz frezował/testował tylko HDF. Czyli ile chcesz aby Ci przygotować plików obróbkowych a skoro w gre wchodzi spora ilość testów to ile chcesz za to zapłacić?
2jacks pisze:1.Chodzi o program na którym mógłbym uwzględnić średnicę frezu. Wcześniej przygotowałem pewne pliki, ale ich elementy są nie do wykonania ze względu na nie możliwość wykonania ostrych kątów wewnętrznych. Jeśli narysuję elementy które się powinny łączyć i do siebie przylegać...i jeden będzie miał kąt ostry, to automatycznie drugi element będzie mieć kąt rozwarty. Kąt ostry frezarka zrobi, jednak wnętrze kąta rozwartego będzie zaokrąglone...i nie będzie dopasowane do drugiego elementu.
Średnice frezu "ustawia" się podczas tworzenia pliku w CAM-ie. To samo dotyczy kątów. W CAM-ie dobiera się kąt wejścia i początek frezowania jak również nawroty dla danego narzędzia.
2jacks pisze:Można to rozwiązać zmieniając projekt. Można po prostu te kąty zaokraglić...tylko jak to zrobić jeśli chciałbym to zaokrąglenie mieć minimalne jak się da? Jeśli mam frez powiedzmy o średnicy 1mm to nie wiem po prostu jakie będzie to zaokrąglenie. Czy jakiś program by to uwzględnił?
Właśnie o tym wspomniałem, w CAM-ie używasz różnych funkcji takich jak kształtowanie zgrubne i wykończenie. Gdzie frez w obu tych przypadkach inaczej "wjeżdża" w materiał. Jednym z takich programów jest Rhinoceros - ale nie jest darmowy. A w jakim programie Ty przygowywałeś pliki?
2jacks pisze:2. Druga sprawa to kwestia samego wycinania. Chciałem przygotować plik narysowany jak puzzle..jednak elementy wycinać każdy z osobna. Jeśli narysuję plik jak puzzle to niektóre ściany, krawędzie będą wspólne na rysunku...jak sprawić żeby program widział te elementy jako osobne? Żeby wspólne linie postrzegał jako linię jednego elementu i drugiego elementu?
Rozsunąć elementy/puzle od siebie o średnice freza pomnożoną razy dwa i ustawić jeden materiał dla całości. Efekt będzie taki, że maszyna wytnie wszystkie puzle osobno z jednego kawałka za jednym procesem frezowania nie dublując ich krawędzi i wszystko będzie pasowało do siebie według projektu
2jacks pisze:3. Test ma wyglądać tak że chcę dać do wyfrezowania prostokąt 30x20 i głębokości np 2mm. Potem chcę dać do wycięcia układankę 30x20, która jeśli maszyna jest precyzyjna powinny idealnie się wpasować we wyfrezowany prostokąt. Nie wiem jednak jak przygotować te pliki..Czy jest jakiś darmowy program do przygotowywania cięcia 2d?
Prostokąt 30 x 20 czego, jak się domyslam milimetrów. Czyli do testów jednej maszyny już potrzebujesz dwóch plików. Czyli do każdego sterownika trzeba tworzyć dwa pliki. To moje pytanie jest takie. Ile chcesz tych maszyn testować? Odpowiedź jest zależna bo do jednej maszyny to można takie pliki przygotować w tzw. międzyczasie. Ale do "iluś tam" maszyn to nikt za darmo nie będzie tego robił.

A na marginesie to do testowania maszyny przygotowuje się pliki tak aby maszyna pokazała o co może w trzech lub więcej płaszczyznach. Nawet puzle frezuje się tak aby w trakcie obróbki zostala wyrównana powierzchnia na której będzie nakejony "obrazek"

robert


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: 2jacks » 29 mar 2016, 13:41

Ok...to zostawmy frezarki. Widzę że to wszystko bardziej skomplikowane i cięższe niż się spodziewałem.

Ale chodzi mi o sam program i plik graficznym oraz przygotowanie do cięcia. Jak narysować idealnie przystające do siebie elementy?
Mamy coś takiego. rysunek

Jeśli wytniemy poprzez rozcinanie wzdłuż linii zielonej to błąd będzie równy szerokości wiązki lasera, lub średnicy frezu. To będzie niedokładność dopasowania. Co zrobić żeby tego błędu nie było?

Jak zrobić żeby maszyna cięła nie tyle wzdłuż linii...co wzdłuż jej zewnętrznej krawędzi? Oba elementy po zewnętrznej krawędzi wspólnej, zielonej linii?

Bo jak będę chciał te elementy rozdzielić to ta linia będzie linią tylko jednego elementu...a robienie kopiuj wklej i dorabianie linii ręcznie to szansa na błąd.

Generalnie. Jak wyciąć te elementy żeby zlikwidować grubośc linii? Nawet jak w programie wybiorę jej grubość na minimalną to nadal mamy cięcie na zasadzie rozkroju, a więc znowu mamy niedokładność. Jaki program ma takie opcje?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 29 mar 2016, 15:32

Link nie działa.


robert


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 29 mar 2016, 16:49

@2jacks

Każdy program wektorowy, który ma możliwość offsetowania wektorów z uwzględnieniem promienia narożników, zrobi to bez problemu.

Na pewno robią to:
Artcam
Vectric Aspire
Corel Draw w wersji 14 i wyższych.

Zapewne znajdzie się wiele innych które to robią.


sbs
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:11
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: sbs » 29 mar 2016, 20:37

myślę ze tą ,,wspólną,,należało by skopiować i połączyć je, jedną z prawą a drugą z lewą krzywą, następnie frezować po obwodzie obydwie figury. Tak czy siak w rogach wewnętrznych zostaną promienie ,,R,, frezu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”