Oś obrotowa JAKI CAM?


Autor tematu
alnako
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2014, 10:10
Lokalizacja: Chodzież

Oś obrotowa JAKI CAM?

#1

Post napisał: alnako » 26 sty 2015, 20:09

Witam.
Orientujecie się może jaki CAM byłby w stanie wygenerwoać podobną trajektorię, jaka została użyta podczas obróbki w niżej wymienionym filmiku:



Chodzi mi głównie o to, że normalnie tworząc ścieżkę dla czterech osi maszyna nie porusza się zbyt 'elastycznie', jak w niżej wymienionym filmiku:



Czy może jest to zależne od sterownika czy postprocesora?



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 26 sty 2015, 22:48

Witam

Ja kiedyś robiłem podstawki czyli kieliszki do jajek gotowanych na miekko tą metodą. Zamiast jednej osi np. x we frezarce podpinałem podzielnice z uchwytem wtedy zamiast płaskich przejazdów w osi x materiał się kręcił. Jak prosto się domysleć materiał miał kształt walca.Ja do tej metody używałem zwykłego CAM-a i to co miało być wyfrezowane na płaskim materiale zostało wyfrezowane na powierzchni walca. Czasami przy zakupie nowej frezarki w komplecie jest jeszcze tzw. oś zwijana na zbudowana na takim silniku krokowym co we frezarce. Tak samo jest z tymi kolbami.

robert


Autor tematu
alnako
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2014, 10:10
Lokalizacja: Chodzież

#3

Post napisał: alnako » 27 sty 2015, 09:29

Dzięki za odp. Mi bardziej chodzi o to, ze w filmiku nr 2 maszyna nie pracuje w osi Y, robi 360 stopni i przechodzi w X o dany posuw, a w 1 filmiku potrafi obrócić się np. o 90 stopni po czym jechać na daną pozycję i wyfrezować rowek. Tu stawiam główne pytanie, w jakim CAM'ie można utworzyć podobną trajektorię jak w filmiku pierwszym? Pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 27 sty 2015, 10:21

To Ci odpowiadam jeszcze raz. To jest najzwyklejszy cam, tu żadnych cudów nie zrobiono. Plik jest przygotowany na płaszczyzne czyli jako płaski. Cała tajemnica jest w maszynie. Jeżeli przygotujesz sobie plik i zrobisz oś zwijaną/obrotową np x to będzie maszyna frezowała jak na pierwszym filmie. Jeżeli do tego samego pliku zmienisz oś na y jako zwijana/obrotową to maszyna będzie frezowała jak na drugim filmie. Tylko w przypadku takiej obróbki trzeba w cam-ie ustawić aby maszana zaczynała obróbke od środka materiału aby zapobiec kolizji. Każdy cam to potrafi bez najmniejszego problemu. Jednym z takich cam-ów jest rhinocam i na nim da się robić takie rzeczy na osi zwijanej bo sam to robiłem. Nawet na fremilu ktoś to robił i napisał tu na forum jak przygotowac taką obróbke - tylko musisz to znaleźć. Praktycznie wszystkie camy te profesjonalne mają możliwość przygotowania takiej obróbki jak na obu filmach, ponieważ mają bradziej rozbudowany moduł do ustawiania samego procesu obróbki.

robert

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#5

Post napisał: corano » 27 sty 2015, 16:04

Kiedyś pamiętam przyszedł do mnie leśniczy i chciał abym wyrzeźbi mu ręcznie nowa kolbę .
Teraz są już inne czasy.. Z tego co widzę 3osiowka tez da rade.. jesli zrobimy sobie sprytne mocowanie :)


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: G3d » 01 lut 2015, 17:28

kubus838 pisze:To Ci odpowiadam jeszcze raz. To jest najzwyklejszy cam, tu żadnych cudów nie zrobiono. Plik jest przygotowany na płaszczyzne czyli jako płaski.

robert
Nie wiem skąd takie wnioski.
Na filmie dokładnie widać, że są 3 osie + czwarta obrotowa i wg. mnie to na 100% jest cam do 4 osi, a nie kombinacje ze zwijaniem x/y.
Maszyna robi normalną obróbkę na 3 osiach i co jakiś czas obraca materiał.
Mniej gadania - więcej robienia.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 01 lut 2015, 18:59

G3d pisze: Nie wiem skąd takie wnioski.
Skąd? To się nazywa praktyka.
G3d pisze:Na filmie dokładnie widać, że są 3 osie + czwarta obrotowa i wg. mnie to na 100% jest cam do 4 osi, a nie kombinacje ze zwijaniem x/y.
A co myślałeś, że jak się podłącza oś obrotową to się demontuje inną oś? Dlatego jest na filmie tylko nie pracuje. Teraz nawet jak kupujesz laser to w komplecie jest podzielnica którą używasz do np. grawerowania szklanek butelek, długopisów itp. Poczytaj troche tego forum. Dlatego ktoś wymyślił taką oś która obraca materiał podczas obróbki. Ale ta oś nie jest dla wygody czy urozmaicenia. Ona właśnie jest do obróbki owalnych brył.
G3d pisze:Maszyna robi normalną obróbkę na 3 osiach i co jakiś czas obraca materiał.
Nie pierwszym filmie jest cztero osiowa a na drugim jest trzy osiowa z podzielnicą. Tylko zauważ, że na pierwszym filmie narzędzie pracuje wzdłuż materiału. A na drugim w poprzek materiału. Który rodzaj obróbki jest lepszy? Dla jednych z pierwszego filmu dla innych z drugiego filmu. To jest zależne kto jakim sprzętem dysponuje.

Z reguły każdy CAM ma możliwość ustawienie obróbki na czterch osiach, tylko jest mały kłopot. Aby rozszerzyć fukcje CAM-a trzeba było dokupić plik do obróbki 4-osiowej. A że to było strasznie drogie to ktoś wpadł na pomysł aby do zwykłej frezarki "zamocować" podzielnice. Dlatego większość frezarek, laserów jest wyposażona w oś na podzielnicy po to aby obrabiać elementy owalne.


robert


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: G3d » 02 lut 2015, 07:50

kubus838 pisze:
G3d pisze: Nie wiem skąd takie wnioski.
Skąd? To się nazywa praktyka.
G3d pisze:Na filmie dokładnie widać, że są 3 osie + czwarta obrotowa i wg. mnie to na 100% jest cam do 4 osi, a nie kombinacje ze zwijaniem x/y.
A co myślałeś, że jak się podłącza oś obrotową to się demontuje inną oś? Dlatego jest na filmie tylko nie pracuje.[...]
robert
[/quote]

Ale przecież tu równocześnie pracują 4 osie ;)
Zobacz od 0:55 do 1:30 [a w sumie to od 0:00 do 6:00 ;)]

Chyba się nie rozumiemy, a argument z poczytaniem forum był nieelegancki kolego ;)
kubus838 pisze:To jest najzwyklejszy cam, tu żadnych cudów nie zrobiono. Plik jest przygotowany na płaszczyzne czyli jako płaski. Cała tajemnica jest w maszynie. Jeżeli przygotujesz sobie plik i zrobisz oś zwijaną/obrotową np x to będzie maszyna frezowała jak na pierwszym filmie.
A ja twierdzę, że nie ;)
Maszyna z 1 filmu pracuje niezależnie w 4 osiach i to nie jest ani zwykły cam [w sensie do 3 osi - CHYBA, że ktoś skleił 4 pliki i dopisał obrót z palca], ani żadna zawijana oś x/y.
Mniej gadania - więcej robienia.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2015, 10:54

G3d pisze: Maszyna z 1 filmu pracuje niezależnie w 4 osiach i to nie jest ani zwykły cam [w sensie do 3 osi - CHYBA, że ktoś skleił 4 pliki i dopisał obrót z palca], ani żadna zawijana oś x/y.
Tak napisałem cyt. "Nie pierwszym filmie jest cztero osiowa" - czytaj nie-na. Cała obróbka jest zrobiona w normalnym CAM-ie który ma opcje dla czterech osi. Ponoć dzisiaj w cam-ach jest to normalne. Kiedyś trzeba było dokupić "poprawke" i tanie to ponoć nie było. Ale na drugim filmie oś płaska jest zastąpiona podzielnicą. Dlaczego, to widać po obróbce. Która obróbka jest lepsza? To jest zależne od warunków takich jak wyposażenie maszyny, rodzaj oprogramowania i oczywiście wymiary elementu po obróbce. A wybór będzie miała osoba która będzie realizowała całą obróbke. Jednym i drugim sposobem można takie rzeczy frezować. W każdym cam-ie jest parę rodzai obróbki takich jak kształtowa czy wykańczająca. Więc raczej z tym problemów nie ma.

Co do "poczytania forum" to tu nie ma żadnej złośliwości bo tu nie chodzi o to aby Tobie ubliżać czy Cie obrażać. Wiele osób takie rzeczy robi począwszy od stworzenia czwartej osi do przez siebie zbudowanej frezarki, poprzez pliki do obróbki kończywszy na samej obróbce a na dodatek zamieścili opisy jak to robią. Ty nie jesteś pierwszy który pytasz o to. Ja też się o tym dowiedziałem z czyjegoś opisu. A jak chcesz poprawiać pliki z g-codami "ręcznie" to życze Ci powodzenia tym bardziej w przypadku brył 3d.

robert


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: G3d » 02 lut 2015, 12:01

No widzisz i doszliśmy do sedna ;)
Czy "zwykły cam" to taki z czterema osiami :)
Oczywiście prawdziwe 4 osie zawsze będą lepsze.

Forum czytam ładnych parę latek i maszyn kilka już zbudowałem, cośtam wiem :P
Mało, ale zawsze ;)
Mniej gadania - więcej robienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”