TAPPER light - czyli STEP2CNC + sterownik mikroproc. na USB

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

TAPPER light - czyli STEP2CNC + sterownik mikroproc. na USB

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 sie 2009, 08:59

Witam wszystkich.

Przedstawiam projekt o nazwie TAPPER light (dlaczego light - o tym później). Projekt ten to mikroprocesorowy sterownik USB, którego sercem jest procesor ARM7, do sterowania 3-osiową - z pełną interpolacją, dowolną obrabiarką CNC + oprogramowanie sterujące.

Wykonanie:

Zdjęcie gotowego sterownika pokazano poniżej.

- procesor ARM 7 (32-bit) z 4 MB pamięcią zewnętrzną,
- komunikacja przez USB,
- częstotliwość generacji sygnału 25 kHz z możliwością płynnej regulacji od -95% do +50%, czyli od 1250 Hz do 37.5 KHz - zmiana dynamiczna w trakcie pracy sterownika,
- obsługuje 3 osie z interpolacją liniową
- dwa niezależnie generowane sygnały PWM,
- każda oś ma dedykowane 2 krańcówki (+ i -)
- obsługa 2 przekaźników (lub dwóch innych wyjść)
- oddzielna obsługa E-Stop,
- obsługa 3 wejść binarnych (które np. mogą posłużyć do pulpitu sterującego - START, PAUZA, STOP).

Sterownik jest stałoprędkościowy (brak rozpędzania i hamowania), ale to można ominąć programistycznie, jak będzie potrzeba. Poniżej na zdjęciach przedstawiam ten sterownik. Jestem także po pierwszych testach z ploterem termicznym. Testy wyszły znakomicie - dużo lepiej, niż się spodziewałem. Po pierwsze - na słuch - silniki grają zupełnie inaczej, niż w sterowaniu przez LPT (STEP2CNC). Po prostu "świetna muza". Swoją drogą chyba ją kiedyś nagram.

Dlaczego "light" - bo będą co najmniej 2 wersje sterownika mikroprocesorowego. Druga - znacznie bardzie rozbudowana (4-osie, pełna interpolacja liniowa i kołowa, rozpędzanie i hamowanie, max. częstotliwość do 400 KHz, 8 wejść i wyjść itd.) - powstaje właśnie. Opisuję to w innym wątku.

Oprogramowanie - TAPPER light

Komunikacja ze sterownikiem odbywa się przez USB, a wysterowaniem zajmuje się najnowszy nasz program Tapper Light (interface zbliżony do STEP2CNC). Oprogramowanie napisałem tak, by było bliźniacze (bardzo podobne) do mojego STEP2CNC. I na tym się podobieństwa praktycznie kończą. Oprogramowanie jest nowe i napisane od początku specjalnie dla tego sterownika mikroprocesorowego. Poniżej pokazuję zrzuty ekranu pierwszej wersji nowego oprogramowania, które jest przeznaczone do współpracy z tym sterownikiem.

Oczywiście planuję pełną integrację z eduCADem, jak to zrobiłem już przy oprogramowaniu dla ploterów termicznych.

Tapper light będzie świetny do następujących zastosowań: plotery termiczne, rysujące, tnące, plazmowe, grawerki.

Podsumowując: działa niezwykle stabilnie, potrafi generować wystarczającą ilość impulsów na sekundę - idealny do wykorzystania w ww. maszynach.

Poniżej zdjęcia sterownika i aplikacji w sterowaniu ploterem termicznym. Wersja oprogramowania eduCAD 2.x TERM + Tapper light - dla plotera termicznego już jest.

Mam zamiar zrobić wiele wersji oprogramowania: do laserów, frezarek, maszyn pracujących głowicą z nożem wibracyjnym, plazmy, grawerek wymagających fontów jednoelementowych, a nawet ploterów tnąco-rysujących, itd. Siłą zestawu będzie jego niezwykła uniwersalność i możliwość pracy w dwóch trybach: prostym - typu narysuj i wykonaj i zaawansowanym - z edycją g-kodu. W trybie uproszczonym użytkownik nie będzie nawet wiedział, że takie coś jak g-kody istnieje (bo i po jaką cholerę). Oczywiście będzie się można przełączać z trybu uproszczonego w tryb rozbudowany w dowolnym momencie.

Czekam na pytania i pozdrawiam, PR
Załączniki
Image4.jpg
Image4.jpg (57.72 KiB) Przejrzano 2082 razy
Image3.jpg
Image3.jpg (41.63 KiB) Przejrzano 2058 razy
Image2.jpg
Image2.jpg (36.76 KiB) Przejrzano 2084 razy
Image1.jpg
Image1.jpg (42.91 KiB) Przejrzano 2092 razy
tapper2.jpg
Sterownia.
tapper2.jpg (43.66 KiB) Przejrzano 2102 razy
tapper1.jpg
Tapper light - odsłona pierwsza.
tapper1.jpg (60.1 KiB) Przejrzano 2156 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: rockykon » 18 sie 2009, 19:56

Ma kolega jakiś patent na te kiloherce na kilku metrach przewodów w sąsiedztwie przodów zasilających ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 sie 2009, 21:39

Mam taki - prowadź przewody zasilające (i WN, jeśli takie używasz) po drugiej stronie bramy jezdnej. Ja tak robię w moich laserach.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#4

Post napisał: x » 21 sie 2009, 00:16

Czy protokół komunikacji ze sterownikiem będzie dostępny? Chodzi mi o możliwość wykonania własnego softu - np. pod Linuksa.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 sie 2009, 06:57

Protokół nic Ci nie da, bo interpretacją plików i transmisją zajmuje się specjalizowana dll-ka napisana wyłącznie pod Windowsy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#6

Post napisał: x » 22 sie 2009, 09:23

Piotr Rakowski pisze:Protokół nic Ci nie da, bo interpretacją plików i transmisją zajmuje się specjalizowana dll-ka napisana wyłącznie pod Windowsy.
No właśnie znając protokół komunikacji, mozna przygotować np. linuksowy moduł, spełniający w mniejszym czy większym stopniu funkcje tej DLL.

Nie mam oczywiście zamiaru niczego panu sugerować, spytałem z ciekawości.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: jarekk » 22 sie 2009, 10:23

x pisze:No właśnie znając protokół komunikacji, mozna przygotować np. linuksowy moduł, spełniający w mniejszym czy większym stopniu funkcje tej DLL.
Ta DLLka jest dość generyczna - poza wątkami nie ma tam prawie nic specjalnego dla Windows. To co jest jej siłą to konwersja wektorów na "pseudo wektory" - zestawy liczb które wpasowują się w specyfikę jednostki arytmetycznej ARM'a ( co by obliczenia dla każdego kroku były jak najmniejsze). Dlatego też oprócz całkiem oczywistych poleceń typu start/stop/zatrzymaj/kontynuuj są po prostu "wyślij plik wykonwaczy"


Trochę szkoda że Borland porzucił Kylix'a, wtedy może by powstała Linuksowa wersja Step'a :-(


seeb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:13
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: seeb » 07 wrz 2009, 21:24

Ile to kosztuje tak z ciekawości zapytam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 wrz 2009, 07:15

Przewidywana cena: 1000 zł brutto za komplet sterownik + oprogramowanie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 02 paź 2009, 19:39

w końcu ktoś coś ruszył z tymi sterownikami których plany się ciągną kilku osobom od lat ;) Gratuluję Panie Piotrze i chylę czoło.

Sam właśnie wracam do mojego projekciku z przed roku w wersji mini :) ... mam nadzieję, że za tydzień podaruję wybranym forumowiczom do testów - o ile nadal będą chętni na ubogą wersję kontrolerka powoli rozwijanego dopiero wraz z moim wolnym czasem :(......

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”