Sterowanie pilarką panelową

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

Sterowanie pilarką panelową

#1

Post napisał: paul67 » 05 lip 2009, 13:31

Chciałbym zapytać czy można sterować posuw wózka w pillarce panelowej z komputera ?
Na razie wiem że potrzebny jest silnik z motoreduktorem , falownik i taśma magnetyczna z czujnikiem , i jak to sterować ? Są panele operatorskie ale to dosyć drogie.Najlepiej komputer , jakiś program i nie wiem co jeszcze . Jeśli ktoś by mi pomógł to byłbym wdzięczny .



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 05 lip 2009, 14:15

witam.
co to jest "pilarka panelowa " .
czy chodzi o przypadek taki - plyta jest pionowo a pila przemieszcza sie w poziomie ?
jezeli tak to do przesuwu pily ( ruch ciecia ) mozna zastosowac ( np . ) pasek zebaty - a do przemieszczania pily w pionie ( ruch ustawczy ) srube - zeby calosc nie spadla .
sterowac to by mozna z kompa prostym programem za free - jest tego troche .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#3

Post napisał: b_j » 05 lip 2009, 15:18

Z komputera mozna ale czy to na pewno najlepsze rozwiązanie ? Jesli to ma byc do drewna to powstaje problem zabezpieczenia komputera od pyłu itp. Pozatym to nie komputer tylko komputer , mysz klawiatura, monitor, i kupa kabli :d . Ja bym to zrobił znacznie prosciej, jesli ciecie ma sie odbywac na stałej długosci ( nie programowalnej ) to wystarcza krańcówki o regulowanym rozstawie i tyle :-D to wszystko skonfigurowac w małej szafce . Wyprowadzic potencjometr do regulacji predkości i dwa pprzycciski - np. ciecie w lewo i ciecie w prawo do krancówek. Jak ma byc odległosc programowana to moze wystarczyłby jakis licznik impulsów i enkoder, albo bardzo prosty PLC + enkoder np. logo z najmniejszym dostepnym panelem - 1liniowym. Mozliwosci jak PC , ale na pewno łatwiejsze w obsłudze , bardziej niezwodne i mniej miejca zajmuje. Cena ? byc moze bardzo zblizona

Oczywiscie zbyt mało szczeółów kolega podałe zeby mówic na 100% co i jak - ale domniemam ze tak to sie da zrobic


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#4

Post napisał: GGG » 05 lip 2009, 15:22

Wytłumacz dokładnie co to piła panelowa najlepiej przykładowe zdjecie . z mojej strony polecam program wincut (spotkałem sie z nim w pile gabbiani)

[ Dodano: 2009-07-05, 15:24 ]
czy to piła jak ta?:
http://www.furniture.eu/gabbiani-macchi ... 26217.html


Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: paul67 » 05 lip 2009, 23:00

Piła taka jak w linku GGG czyli jest to piła pozioma.Chodzi mi o prowadnicę a dokładnie jest to taki wózek który przeciąga płytę meblową na dokładny wymiar a później piła to przecina.
Chodzi mi o ten wózek ,z jaką dokładnością przeciągnie płytę taki będzie wymiar.Przesuwa to motoreduktor po listwie zębatej tylko trzeba mu w jakiś sposób zadać wymiar.Dlatego listwa magnetyczna ,tak też jest w fabrycznych maszynach.W takich maszynach jest komputer i program do optymalizacji który pokazuje jak daną płytę pociąć.Dla mnie wystarczyło by żeby na ekranie monitora były wypisane typowe wymiary i na nie trzeba by kliknąć.Ręczne wpisywanie jest dosyć kłopotliwe przy założeniu że dziennie trzeba by wpisać kilkaset wymiarów ,a każda pomyłka to zepsuty materiał.


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#6

Post napisał: GGG » 10 lip 2009, 10:13

Niekoniecznie listwa magnetyczna, wystarczy serwo motor z encoderem lub resolverem jako napęd tego wsówaka .Widziałem piły SELCO bez pomiaru magnetycznego i działały !

[ Dodano: 2009-07-10, 10:13 ]
a i to gabbiani także takiego pomiaru niema


Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: paul67 » 11 lip 2009, 09:16

GGG napisał
Niekoniecznie listwa magnetyczna, wystarczy serwo motor z encoderem lub resolverem jako napęd tego wsówaka .Widziałem piły SELCO bez pomiaru magnetycznego i działały !
W czym to jest lepsze od listwy magnetycznej bo wydaje mi się że droższe rozwiązanie i mniej dokładne jeśli są luzy na zębatce napędzającej.
Przy okazji czy listwa zębata o podziałce 1M była by odpowiednia czy są to już za małe zęby do tego typu przesuwu.Myślałem też o listwach M4 do bram przesuwnych ale to chyba nie jest dokładne.
Tu jest ciekawe rozwiązanie ale chyba dosyć drogie.
link


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#8

Post napisał: GGG » 11 lip 2009, 09:55

Wszystko cacy ale zastanów się nad listwa zębata ze zębem skośnym "znacznie mniej gubi po drodze" a co do modułu zęba zależny od obciążeń.

[ Dodano: 2009-07-11, 10:03 ]
a jakim silnikiem chcesz to napędzać" ten wsówak " przecież nie indukcyjnym jeżeli mowa o dokładności a każde serwo powinno mieć jakiś układ pomiarowy czy to encoder czy to resolver w piłach tego typu a widziałem ich kilka zwykle jest to resolver bi,esse ,selco robi to na yaskawie -gabbiani czy schelling na lenze homa g na KEBie ale zawsze serwo


Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: paul67 » 12 lip 2009, 16:29

Listwy zębate z zębem skośnym to pewnie ciężko dostać i są bardzo drogie. A konkretnie co to znaczy że
"znacznie mniej gubi po drodze"
.Poza tym wydaje mi się że jeśli jest listwa magnetyczna to do niej powinien być ustawiony wymiar.Tylko że ja nie myślałem o enkoderze .Byłem w firmie Labster w Krakowie i oni mi mówią że wystarczy listwa magnetyczna z czujnikiem ,falownik i motoreduktor ze zwykłym silnikiem.Do tego tylko panel sterujący i można ustawiać wymiary.Zastanawiałem się tylko czy można by to sterować przez komputer bo takie panele kosztują około 1800 zł.Możliwe też że źle mnie zrozumieli i konieczny jest serwomotor z enkoderem.


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#10

Post napisał: GGG » 12 lip 2009, 17:58

paul67 nie napisałeś ,że ma być tanio:) tanio oczywiście ze można dać "zwykłe " listwy zębate wałek silnik na środku wałek w przekładnie i jazda .Układ pomiarowy albo encoder na silniku albo listwa magnetyczna jak pisałeś albo już całkiem ekonomicznie czujnik indukcyjny na silniku i zamiast wiatraczka blaszka aby czujnik mógł zliczać impulsy sterowanie możesz dać proste plc i (zależy ile tam wymiarów chcesz ciąć dając sygnał na odpowiednie wejście wsowak robi taki lub taki taki ruch nawet sobie dasz 10 przycisków każdy to inny wymiar ale -SOBIE BYM TAK NIE ZROBIŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”