Programowa kompensacja ugięcia osi

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
mienki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 22 paź 2005, 10:19
Lokalizacja: ytry

Programowa kompensacja ugięcia osi

#1

Post napisał: mienki » 29 sie 2009, 12:08

Witam,

Czy w którym z ogólnie dostępnych programów (Mach 2/3, WinPCNC...) istnieje opcja pozwalająca na programową kompensację ugięcia osi.

Np. Mam ploter 1m/1m. Robię parę pomiarów ugięcia wzdłuż osi X (np. wskaźnikiem zegarkowym - dokładność do 1 setki), parę pomiarów ugięcia wzdłuż osi Y. Zmierzone ugięcia wpisuję do programu i gotowe...?

Ewentualnie, czy istnieje program, który przekształcając np. bitmapę na g-code miałby możliwość ręcznego dopisania ugięć (mam kwadrat o boku A i wiem, że między jednym wierzchołkiem a drugim mam ugięcie 50 setek - wartość ta wpisana do programu będzie uwzględniona podczas generowania g-codu)?

Michał



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 29 sie 2009, 16:50

mienki pisze:Np. Mam ploter 1m/1m. Robię parę pomiarów ugięcia wzdłuż osi X (np. wskaźnikiem zegarkowym - dokładność do 1 setki), parę pomiarów ugięcia wzdłuż osi Y. Zmierzone ugięcia wpisuję do programu i gotowe...?
Powiedzmy, że jest to wynik pomiarów bez obciążenia i można by zastosować go w korekcji np. wypalarki (laser, plazma).
Jaki będzie wynik, kiedy Kolega uwzględni siły skrawania, które odpychają narzędzie bądź wciągają je w materiał?

Dobra maszyna musi być naturalnie sztywna, nie pomoże programowe poprawianie geometrii, sztywności, czy kasowanie luzów od napędu.


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#3

Post napisał: wieslawbarek » 29 sie 2009, 19:51

Nigdy z tego nie korzystałem ale Mach ma funkcję Scruw Mapings czy jakoś tak i tam mógłbyś to ustawić .Funkcja ta jest pomyślana raczej do niedokładności skoku śruby ale do czegoś takiego tez można wykorzystać tylko kiladziesiąt pomiarów :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”