Problem przy uruchamianiu STEP 2

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

Problem przy uruchamianiu STEP 2

#1

Post napisał: pixes2 » 10 wrz 2009, 16:48

Dziś po raz pierwszy podłączyłem maszynę do komputera. Oprogramowanie STEP 2, tymczasem demo(program zarejestrowany ale nie odblokowuję bo komp tymczasowy). Ręcznie wszystko ładnie działa, ale pojawił się problem z ustaleniem punktu zerowego maszyny. Wszystko zrobione zgodnie z "pomocą", pozycja zapisana, potem trochę jazdy na sterowaniu ręcznym. Przy powrocie do punktu zerowego:
oś Z dochodzi do krańcówki i staje, podobnie Y i X
Następnie X odjeżdża od krańcówki, Y odjeżdża od krańcówki, a Z ciągnie w stronę krańcówki i po chwili się wyłącza. Wygląda na to, że nie zmienił się kierunek, a chyba powinien. Przetrenowałem już zmianę kierunków obrotów silnika, wprowadziłem inwersję w ustawieniach, ale wciąż to samo.Proszę o pomoc, bo sam chyba nic nie wymyślę.

Dzięki i pozdrawiam.

Tomek.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 wrz 2009, 22:03

Szanowny Kolego,

W instrukcji do programu - klawisz [F1] - jest napisane (w punkcie: POZYCJA ZERA MASZYNY), co cytuję:

WARUNEK KONIECZNY: przesunięcie do zapisanej pozycji początkowej maszyny wymaga zainstalowania 3 krańcówek: 2 początkowych w osiach X i Y oraz końcowej w osi Z. Proszę zwrócić uwagę, że w osi Z krańcówka powinna być zainstalowana na końcu, nie na początku osi.

Czy tak masz założone krańcówki?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#3

Post napisał: pixes2 » 11 wrz 2009, 09:08

Dziękuję za odpowiedż. Z tymi końcami i początkami osi mam problem. Krańcówka osi Z jest zamontowana tak, że sygnalizuje górne położenie wrzeciona. Przy opuszczaniu Z wartości przemieszczeń są ujemne. W osiach X Y-przy oddalaniu od krańcówek-dodatnie

Pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 wrz 2009, 09:46

No to musiałem coś narozrabiać, bo założenia są właśnie takie, że krańcówka Z ma być w górnym położeniu. Postaram się to sprawdzić.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#5

Post napisał: pixes2 » 11 wrz 2009, 12:26

Kolego Piotrze, chyba właśnie doszedłem w czym problem(przypadkiem).Po jeżdzie na ster. ręcznym, na licznikach przemieszczeń Z miała wartość ujemną w momencie zapisywania pozycji. Gdy ustaweiłem wartość dodatnią i zapisałem pozycję-jest OK. To pierwsze eksperymenty, więc proszę o wyrozumiałość. Ale mam jeszcze 2 pytnia:
-czy to naturalne, że przy jeżdzie do "0" ruchy są wykonywane skokowo?
-czy oś X może być krótsza od Y? Mechanikę zbudowałem, zanim trafiłem na to FORUM. Teraz zbudowałbym ją nieco inaczej. Przez to teraz nie za bardzo mogę to dopasować do układu współrzędnych takiego jak w oprogramowaniu(chyba,że najdłuższa może być Y).

Dzięki i pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 wrz 2009, 16:00

Witam ponownie,

No to fajnie, że do tego doszedłeś. Sprawdzę co mogę zrobić, żeby w przyszłości nie było takich niespodzianek.

Odp1. Nie - to nie jest normalne.
Odp2. No, w zasadzie większość maszyn buduje się tak, że oś X jest krótsza od Y - w końcu oś X to głowica na bramie, a Y to tor ruchu bramy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#7

Post napisał: pixes2 » 11 wrz 2009, 16:38

Dzięki za odpowiedż. W sprawie długości osi wszystko jasne. Co do tego skokowego ruchu do "0", może coś da się zrobić aby był płynny? Przy prędkości do 500mm/min to nie przeszkadza, ale przy ustawieniu ok.1200mm/min żle to widać i słychać. Może to istotne-nawet przy 100mm/min jedzie skokami.

Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 wrz 2009, 22:37

Praca "skokami" sugeruje jakieś pracujące programy w "tle". Proponuję popracować nad wątkami w Windows, by wszystko co niepotrzebne zatrzymać na czas pracy STEPa. Proszę jeszcze sprawdzić pracę portu LPT w BIOS płyty głównej - ma być ustawiona na SPP.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#9

Post napisał: pixes2 » 12 wrz 2009, 21:27

Komputer jest czysty, tylko operacyjny(Win2000) i STEP. Sprawdzę jeszcze w biosie. Czy, gdyby z portem LPT było coś nie tak problem dotyczyłby tylko jazdy do "0"? Przy jeżdzie ręcznej i w czsie pracy(prosty G-code) wszystko idzie płynnie. Może komp zbyt wolny? Stare Pentium2 i bodaj 350 MHz.

Dzięki i pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 wrz 2009, 02:02

To będzie znaczyło, że w komputerze Twoim siedzi jakiś chochlik, bo powrót i ruch ręczny realizowany jest tak samo!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”