PLC Mitsubishi + GXDeveloper + Karta PCMCIA RS232 = problem

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

PLC Mitsubishi + GXDeveloper + Karta PCMCIA RS232 = problem

#1

Post napisał: ZooM » 03 lis 2008, 14:32

Witam,

mam następujący problem:

podczas próby połączenia się ze sterownikiem poprzez kartę z portem RS232 występuje błąd połączenia, tzn niemożliwośc jego nawiązania.. zastanawiam się czy to nie kwestia parametrów transmisji. Kartę ustawiłem wg zaleceń w jej instruksji, jednak nie udało mi się dotrzeć do żadnego tekstu omawiającego zalecane parametry transmisji do samego PLC.

Tak więc w opcjach karty ustawione mam:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w pozostałych ustawieniach nic nie ruszałem, jeśli mogą być istotne to mogę też wrzucić

A w GX Developer wygląda to tak:
Obrazek
we właściwościach PLC Module nie mam zaznaczonej żadnej opcji.



Tagi:


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: Supremo » 03 lis 2008, 19:50

Uprzedam, że nie jastem spacjalistą w dziedzinie elektroniki i informatyki ale podobny problem przechodziłem u siebie w firmie.
Jeśli podłączasz port 232 w pc poprzez kabelek na którego drugiej stronie jest mała okrągła wtyczka podobna do PS/2 (klawiatury) to wg mnie problem na 99% tkwi w kabelku łączącym plc i pc. Mitsubishi stosuje dodatkowe elementy elektroniczne pomiędzy żyłami aby zmusić do kupowania ich "oryginalnych" przewodów komunikacyjnych.
Jeśli potrzebujesz schematu do takiego kabla to jutro postaram się takowy odnaleźć.


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: ZooM » 04 lis 2008, 07:22

Mam kartę PCMCIA ze złączem RJ45 i dalej kabelek z RJ45 na męskie RS232.. (karta to Manhattan z dożywotnią gwarancją, więc prawdopodobnie to nie ona winna)

kabelek już zamówiłem nowy, bo w tym jest ułamany ten zaczep od RJ45, ale to nie zmienia faktu, że ten kabel działał jeszcze w piątek, z tym że robił to ktoś inny, niestety na tyle nieżyczliwy, że nie powiedział mi co i jak i teraz sam od nowa wszystkiego dochodzę..

podejrzewam, że to może być coś z ustawieniami transmisji, bo jak w GX Developer klikam test to zielona dioda na karcie zaczyna mrugać na chwileczkę (wg instrukcji oznacza to transmisję danych), a później pojawia się komunikat o niemożliwości nawiązania połączenia.


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#4

Post napisał: bugger » 04 lis 2008, 09:35

sprawdz we wlasciwosciach portu "serial" w GX-Dev. ustawienia transmisji ( klikasz na "serial" dwa razy a potem na "setup" ) ja kozystam z adaptera USB-RS232 i mam ustawione:
Parity: Even,
Data Bits: 7 bit,
Stop Bits: 1 bit
i wszystko dziala, przestaw w ustawieniach karty PCMCIA na powyzsze i powinno dzialac, predkosc transmicji ustaw na automat jak sie da, program sam dostosuje


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: ZooM » 04 lis 2008, 10:51

Próbowałem tego właśnie dzisiaj.. niestety mimo zmieniania parametrów równolegle we właściwościach karty (portu) i programie nie udało się połączyć z PLC, o czym poinformował mnie następujący komunikat:

Obrazek

Dzisiaj dostanę nowy kabelek prawdopodobnie, a jak to nie pomoże to chyba zamówię adapter usb dla portu rs232..


bugger
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 21 gru 2006, 13:49
Lokalizacja: galway

#6

Post napisał: bugger » 04 lis 2008, 12:44

odinstaluj com5 i sterownik od PCMCIA kary i zainstaluj jeszcze raz, wtedy zobacz bez robienia zmian w ustawieniach


Autor tematu
ZooM
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2008, 07:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: ZooM » 07 lis 2008, 08:26

Problem rozwiązany:

problem polegał na błędnym zapisie w instrukcji konfiguracji karty emulującej port - podano tam, że aby wszystko działało poprawnie należy ustawić daną wartość 'Baud rate', dopiero zaznaczenie okienka 'Set Default' dało możliwość połączenia ze sterownikiem, ale pojawił się kolejny problem:

Była możliwość wykonania testu połączenia i wynik był pozytywny, jednak kiedy próbowałem pobrać program z PLC otrzymywałem komunikat 'Błąd aplikacji Melsoft, zrestartuj program'..

wygląda na to, że moje oprogramowanie było nieaktualne, zadzwoniłem do firmy w której kopowany był sterownik, a oni udostępnili mi najnowszą wersję oprogramowania do pobrania za darmo :) kolejną rzeczą którą zauważyłem jest maksymalna dopuszczalna prędkość transmisji dla sterownika FX3U wynosząca 38,4kbps, powyżej której znów mogę ujrzeć wyżej wymieniony błąd programu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”