Ładowanie programów do obrabiarki

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
michalm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2006, 22:00
Lokalizacja: Głogów

Ładowanie programów do obrabiarki

#1

Post napisał: michalm » 24 mar 2006, 08:18

Witam.

Mam takie pytanko. Jezeli chce wgrac programy G-Code do sinumerika 810D po łączu szeregowym RS232 (np za pomocą oprogramowania pcin lub każdego dowolnego terminala) musze najpierw na panelu obrabiarki wybrac odpowiednie klawisze i wprowadzić ją w tryb oczekiwania na dane na odpowiednim porcie com. Pytanie jest takie: Czy da się wgrac programy do obrabiarki nie ustawiając ją uprzednio z panela (tzn np. obrabiarka sobie stoi albo nawet wykonuje inny program a ja w tym czasie wgrywam inne programy). Zauwazyłem także, że na tym sinemeriku jest także złącze ethernetowe ale nie bardzo wiem jak je wykorzystać. Może poprzez sieć ethernet ktoś wgrywał programy do sinumerika i wie jak to się robi ? Gdzie się nadaje adres IP tego portu ethernetowego, udostępnia się jakieś zasoby itp ?

Pozdrawiam
Michał



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Wgrywanie programow do Sinumerika 810D

#2

Post napisał: gelo » 02 kwie 2006, 13:18

Witam,

Niestety o ile wiem, nie ma mozliwosci, aby zaladowac program przez COM do sterowania bez zainicjowania polaczenia po stronie Sinumerika. Jedyne co, to mozna w przypadku duzych programow, ktore by sie nie zmiescily w pamieci NC uzywac opcji "Wykonanie z zewnetrznego zrodla" Ale i tak trzeba to zainicjowac na maszynie.

Jezeli chodzi o zlacze Ethernet, to rzeczywiscie mozna skonfigurowac PCU20 ( bo mniemam, ze takie tam jest zainstalowane). Niestety jest to opcja, za ktora trzeba zaplacic Siemensowi ( wykupic licencje!), oraz skonfigurowac kilka danych maszynowych, wlacznie z ustawieniem IP maszyny ( Wiem bo to robilem kilka razy u klientow).
Jezeli opcja Ethernet bylaby uruchomiona, to wyglada to tak:
- Maszyna posiada swoj IP, a kazdy z operatorow moze miec osobny login i haslo.
- W maszynie mozna ustawic do 4-ch softkey-ow, poprzez ktore operator bedzie mial dostep do 4-ch katalogow na jakims dysku komputera PC ( lub kilku komputerach)
-Na PC nalezy jeszcze zainstalowac Network manager-a ( dostarczany razem z licencja) za pomoca ktorego ustala sie jakie katalogi beda udostepnione i jakim uzytkownikom (operatorom).
Po tych wszystkich zabiegach i tak to operator moze tylko wybrac katalog, z ktorego pobierze sobie program i wklei go do pamieci NC. (Ewentualnie wybrac katalog do ktorego przesle program z maszyny.

No a teraz na koniec rzecz taka:
Siemens oferuje oprogramowanie (MMC software), dzieki ktoremu mozna uruchamiac, diagnozowac, a takze m.in zarzadzac programami niezaleznie od tego co dzieje sie na maszynie Czyli Operator robi swoje, a my mozemy zobaczyc kai program biegnie oraz zaladowac lub sciagnac inny. I tu widze jedyny sposob na rozwiazanie twojego problemu. Niestety ten software jest narzedziem raczej specjalistycznym, a co za tym idzie drogim. Dodatkowo komunikacja z Sinumerikiem odbywa sie po zlaczu MPI, co wymaga specjalnej przystawki do PC.

Byc moze istnieje prostszy program, ale ja takowego nie znam....

Pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
michalm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2006, 22:00
Lokalizacja: Głogów

#3

Post napisał: michalm » 02 kwie 2006, 17:00

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Zdążyłem się już też dokopać do tego o czym pisałeś w odpowiedniej dokumentacji. Nawet się dowiedziałem, że oprogramowanie Network Manager kosztuje ok 208 Euro (nawet nie drogo - myslałem że będzie drożej).

Pozdrawiam

michal


dymek_2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwie 2007, 11:02
Lokalizacja: brzesko

#4

Post napisał: dymek_2 » 06 lis 2008, 15:18

gelo,
mam pytanko czy jestes miwstanie udzielić informacji które dane maszynowe trzeba zmienic w sterowaniu 810d pcu 20 aby uaktywnic siec

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”