Konwertowanie z DXF na ESI.

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
kondziu84420
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 18 gru 2012, 14:16
Lokalizacja: Radom

Konwertowanie z DXF na ESI.

#1

Post napisał: kondziu84420 » 25 lut 2014, 08:40

Witam,
Wiem, że bylo już na ten temat sporo info, ale ciągle mam problem z przerobieniem pliku narysowanym w CorelDraw i wrzucenie go na maszyne (Jantar 2). Problem pojawia się na etapie ustalenia wpaleń, ponieważ linie nie są połączone i nie jest zachowana ciągłośc ścieżki. Proszę o podpowiedz jak przerobić plik zapisany w Corelu jako DXF na CNC. Pracuję trochę w FastCAM, FastNEST, ale orłem nie jestem. :neutral:
Dzięki za wszelką pomoc .
Pozdrawiam



Tagi:


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post napisał: jarbia » 25 lut 2014, 12:56

Widzę ,że żaden z bardziej doświadczonych kolegów nie odpowiedział ,więc ja spróbuję .
Projekty robione w corelu często robią takie niespodzianki,przy exporcie do maszyny jako DXF ,bo przerwy ,zawinięte pętle ,czy nakładające się wektory są mało widoczne .Maszyna natomiast widzi te błędy i objawia się to różnymi pozornie dziwnymi zachowaniami ( tnie kilka razy w tym samym miejscu ,zmienia ofset z wewnętrznego na zewnętrzny ,itp w zależności od maszyny ).
Ustrzec się można przed tym tylko na etapie projektowania ,sprawdzać ,czy obiekty zamknięte są rzeczywiście zamknięte jeśli nie, to je zamknąć (corel oczywiście takie opcje posiada ),robić redukcję węzłów upraszczając rysunek ,oglądać w dużych powiększeniach ,w poszukiwaniu przerw w liniach .
Wiele programów ma opcje wyszukiwania takich nieprawidłowości np. Artcam ,Gravostyle i inne .
Jak masz w maszynie podgląd ścieżki narzędzia to tam jak się odpowiednio powiększy też widać większość nieprawidłowości .
Jak masz problem z jakimś plikiem to podeślij przejrzę ?

pozdr.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2014, 16:37 przez jarbia, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
kondziu84420
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 18 gru 2012, 14:16
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: kondziu84420 » 25 lut 2014, 14:54

Głównie chodzi mi o wpisanie liter i cyfr. Zastanawia mnie również fakt, że plik dxf zapisany w corel-u otworzony w FastCAM posiada inny rozmiar (dużo mniejszy) chodzi o wielkość narysowanego elementu.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 25 lut 2014, 16:27

@kondziu84420

Odpowiadałem już na te pytania chyba z 10 razy w innych wątkach, ale OK, spróbuję jeszcze raz.

Otóż:
Corel eksportuje rysunki do DXF-a jako splajny, a nie linie i polilinie.

Owszem, można wyeksportować rysunek z Corela do DXF-a jako polilinie, ale wtedy będzie się on składał z bardzo krótkich prostych odcinków które jako całość będą przypominały krzywizny, ale nimi nie będą.

Jeśli jednak takie rozwiązanie Ci pasuje, to wystarczy w opcji eksportu w Corelu wybrać z listy rozwijanej "Eksport do wersji" Autocad R10.

Można również posłużyć się programem (dodatkiem do Corela) o nazwei "DXFTool for Corel Draw".
Demo tu --> http://www.coreldrawtools...1pt1_072313.zip
Mimo że to demo, to w pełni funkcjonalne i można nim kilkanaście eksportów zrobić.
Narzędzie to eksportuje wszelkie rysunki z Corela do wyboru jako:
-- Polilinia złożona z samych prostych.
-- Polilinia złożona z łuków
-- Polilinia złożona z łuków i prostych (moim zdaniem najbardziej przydatna opcja)

Takiego DXF-a (polilinie) bez problemu zaimportuje każdy program i wszystko powinno wyglądać jak trzeba.

Co do innego rozmiaru, to przy eksporcie z Corela do DXF-a, to wydaje mi się, że próbujesz eksportować wszystko co jest na rysunku, albo masz niewłaściwie ustawione jednostki.

Proponuje takie ustawienia jak poniżej:


Obrazek


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#5

Post napisał: jarbia » 25 lut 2014, 16:32

Jak eksportujesz plik z corela jako dxf musisz sprawdzić ,czy masz zaznaczone takie same jednostki jak w programie maszyny .
Niestety nie mam Fastcama i nie wiem jak ustawia się tam jednostki i jakie ma możliwości edytowania projektów .
pozdr

Uprzedził mnie kolega Lajosz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”