Eksport krzywych z Corel DRAW do XILOG - jak?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Cosaq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2015, 15:00
Lokalizacja: Łódź

Eksport krzywych z Corel DRAW do XILOG - jak?

#1

Post napisał: Cosaq » 29 sie 2015, 15:10

Witam serdecznie!
Szanowni Państwo, mam problem z eksportem krzywej z Corela do Xilog - *.pgm.
Program nie jest w stanie rozpoznać pliku *.dxf, bądź informuje, że brakuje jakichś warstw z danymi.
Jedyne co mi się udało, to przerzucenie krzywej przez AutoCAD, wtedy mogę ją zaimportować, natomiast z krzywej, robi się "łamana". W sensie, że łuki stworzone są odcinków, które wyraźnie widać przy frezowaniu na większym formacie.
Czy ktoś z Państwa mógłby podpowiedzieć, jak radzicie sobie z takim problemem?
Może robię coś źle?
Dodam, że jestem początkujący, co nieco liznąłem wcześniej programy CAD, ale nawet nie jestem cieniem eksperta :)
Z góry dziękuję za podpowiedzi, proszę o wyrozumiałość



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Eksport krzywych z Corel DRAW do XILOG - jak?

#2

Post napisał: lajosz » 29 sie 2015, 16:56

Cosaq pisze: natomiast z krzywej, robi się "łamana". W sensie, że łuki stworzone są odcinków, które wyraźnie widać przy frezowaniu na większym formacie.

Może robię coś źle?
Witamy nowego kolegę na forum.


Teraz do rzeczy.

Nic nie robisz źle.
Temat wielokrotnie poruszany na forum, a sprawa nie dotyczy Xilog-a czy innych, a ..... Corel-a.

Otóż Corel ZAWSZE eksportuje krzywe jako splajny (krzywe Beziera), a nie polilinie złożone z łuków i prostych.
Co prawda można wyeksportować z Corela jako pililinie (zapisując DXF-a w najstarszym formacie AutoCAD-a) , ale wtedy polilinie będą się składać tylko z prostych odcinków.

No i właśnie niektóre programy (tu rzeczony Xilog) po prostu nie radzą sobie ze splajnami, czyli zaimportować, zaimportują, ale ...przekształcą to do prostych odcinków z sobie tylko znaną aproksymacją.

Czy jest na to rada ?

Tak, ale trzeba się zaopatrzyć w dodatek do Corel-a pod nazwą CorelDRAW Tools (niestety płatny) albo skorzystać np. z programów Artcam lub Vectric Aspire które mają możliwość konwersji splajnów na plilinie (łuki + proste) i odwrotnie.

Można też (co jest mocno upierdliwe :) ) rysować od razu w jakimś CAD-zie, chociaż ... z drugiej strony, jeśli rysunki są "techniczne" , a nie (nazwijmy to) artystyczne, to CAD będzie tu znacznie lepszym wyborem.


Autor tematu
Cosaq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2015, 15:00
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: Cosaq » 29 sie 2015, 17:00

Super, dziękuję bardzo za fachową i rzeczową odpowiedź.
Rysunki są jak Pan to ujął "artystyczne". Jest to logo składające się z samych krzywych i łuków.
Przetestuję zatem oprogramowanie, które Pan zaproponował.
Mam jedynie nadzieję, że sobie z tym poradzę :)
Pozdrawiam gorąco i spokojnego weekendu życzę!


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 29 sie 2015, 17:14

Cosaq pisze:Rysunki są jak Pan to ujął "artystyczne". Jest to logo składające się z samych krzywych i łuków.
Miło mi, że mogłem pomóc :)

Rada:
Jeśli logo jest ogólnie znane, to istniej bardzo duże prawdopodobieństwo, że można je znaleźć gdzieś w necie np. jako DXF.

Na koniec mała uwaga.
Na forum (w zasadzie jakimkolwiek) nie używamy form grzecznościowych typu Pani/Pan, aczkolwiek oczywiście nie jest to zabronione :)

Również życzę przyjemnego weekendu :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”