Czym się różni MACH3 od STEP2CNC ?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

Czym się różni MACH3 od STEP2CNC ?

#1

Post napisał: paul67 » 25 sie 2009, 19:25

Chciałbym się dowiedzieć jakie są praktyczne różnice między tymi programami.Zaznaczam że chodzi mi o frezowanie i wiercenie w MDF.Jeszcze zastanawiam się w jakim programie to najlepiej narysować.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 25 sie 2009, 19:31

różnią się wyglądem
i
sposbem realizacji puls generatora
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#3

Post napisał: SQ3VAZ » 25 sie 2009, 19:54

A próbował kolega chociaż wersjami demonstracyjnymi się pobawić? Jest ograniczenie bo jest, ale różnice chyba łatwo będzie znaleźć - przynajmniej w interfejsie użytkownika.
Pozdrawiam.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 25 sie 2009, 20:37

Różnic jest bardzo dużo, zajmijmy się tylko STEPEm:

1. Czego brak?

- rozpędzania i hamowania - co nie jest do końca problemem, bo:
a) można je zasymulować dzieleniem wektorów z różnymi wartościami posuwów,
b) jest wiele zastosowań, w których rozpędzanie i hamowanie nie ma specjalnie sensu, np. plotery tnące, rysujące, laserowe, plazmowe.

- interpretacji ruchów G2 i G3:
a) co także nie jest problemem, bo te ruchy są raczej na wymarciu. Większość postprocesorów g-kodów w programach typu CAM ma i tak algorytmy zamiany tych ruchów na wieloboki zależnie np. od stałości posuwu na ząb.

- ograniczenie generowania impulsów do max. 25 kHz,

- ograniczenie pracy do jednego portu LPT.

Z drugiej strony zalety:

tani,
wygodny,
przejrzysty,
generuje g-kody na podstawie bitmap,
chodzi od Windows 95 do Visty,
darmowe upgrade w ramach podwersji.

Dalej może niech wypowiedzą się jego użytkownicy.

Pozdrawiam, autor STEP2CNC.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 25 sie 2009, 22:07

Brak możliwości definiowania rampy przyspieszenia/hamowania jak dla mnie to glówny, poważny problem Stepcnc.
Niestety program nie pozwala na uzyskanie większych prędkości pracy w ukladach o dużej inercji- większość dużych frezarek, które wymagaja jednak "rozpędzania"

Poza tym, program ma przyjemną, przejrzystą oprawę graficzna. Jest stabilny. Kosztuje niewiele.


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#6

Post napisał: pixes2 » 26 sie 2009, 00:30

Przepraszam że wcinam się w temat, ale też się zastanawiałem czy STEP ma rampę rozpędzania. Jeżeli nie ma, to czy jest duże ryzyko zgubienia kroków przy starcie z prętkością ok. 1,5m/min. ? Maszyna to mała frezarka (400/200/80), silniki 3,1 Nm, całość waży ok.75kg, więc masy do przemieszczenia niezbyt duże.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 sie 2009, 07:36

Weź wersję demo i sprawdź. Ryzyko zawsze istnieje, bo przecież duża prędkość obrotowa = mały moment.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#8

Post napisał: wood carver » 26 sie 2009, 08:09

Bywa i tak, że czas pracy się skraca kiedy osie interpolując pracują bez przyspieszenia. Uklad jest tak sprawny jak jego najslabsze ogniwo i często osie nigdy w pracy nie osiągają maksymalnych prędkość. Warto więc na rzecz zmniejszenia prędkości maksymalnej zwiększyć przyspieszenie...nawet go eliminując. U mnie w dużej frezarce bramowej oś Z pracuje wlaśnie na takiej zasadzie (0 -maks obroty) Bilans "czasowy " jest korzystniejszy pomimo, iż oś może pracować z rampą przyspieszenia osiagajac 3 razy większą prędkosć. Jednak charakter wykonywanej pracy sprawia, że oś tak naprawde nigdy nie rozpędza się do maks prędkości, a więc ograniczylem tą prędkość do takiej, którą może uzyskać szybciej.Więc tu się sprawdza. Pozostale zaś osie, pracują na odwrotnej zasadzie...ponieważ częste "dojazdy" wymagają szybkich przemieszczeń na maks obrotach, a tego nie da się zrealizować bez możliwości rozpędzania.


Wszystklo zależy od posiadanego sprzętu, rodzaju napedów, inercji ukladu....

Najlepiej ściągnać demo i przetestować....
Program ma pewne wady jednak to dobry soft, a cena kusi....

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 sie 2009, 15:38

Niezrealizowanie przeze mnie opcji hamowania/przyspieszania nie wynika z mojej niewiedzy, a niestety z przejętego sposobu realizacji ruchów. Wielokrotnie myślałem, jak nie przebudowując zasadniczo funkcjonalności programu zrealizować taką funkcję.

Wymyśliłem pewien sposób - jeśli się sprawdzi - dodam taką funkcję w wersji 1.4.

Apropos: wg Was - jaki powinien być graniczny kąt między dwoma wektorami, który determinaował by konieczność hamowania? 45 stopni?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
paul67
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2009, 11:00
Lokalizacja: Kraków

#10

Post napisał: paul67 » 26 sie 2009, 19:57

Czy można powiedzieć że do pewnych zastosowań lepszy jes MACH a do innych STEP ? Na przykład chciałbym zrobic frezarkę o wymiarach 2500 na 1500 mm do frezowania w płytach MDF.Nie myślę o grawerowaniu tylko o frezowaniu i wierceniu dosyć dużych elementów.
Czy w tym przypadku ograniczenie generowania impulsów do 25 kHz i ograniczenie pracy do jednego portu LPT w STEPIE ma praktyczne znaczenie ?
Jeszcze pytanie w sprawie eduCADA .Czy on nadaje się do dokładnych ,zwymiarowanych rysunków ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”