Warstwy

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

Warstwy

#1

Post napisał: luk_asz01 » 05 lis 2009, 10:01

witam.
czy moglby ktos, opisac troszke cos na temat, warstw. do czego je uzywamy, jak je tworzyc.
np. mam bryle, do wykonania w kostce o wymiarach x,y,z z dwoma kieszeniami o roznej glebokosci i 4 otworami o tej samej glebokosci. przy symulacji chcemy by narzedzie nie wychodzilo poza obszar przygotowki.



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#2

Post napisał: SACZI » 05 lis 2009, 17:47

A co warstwy maja wspólnego z drogą freza?
Drogę freza ograniczasz geometrią obrabianego przedmiotu i krzywymi nazywanymi w MC ograniczeniami.
Warstwy to dodatkowe narzędzie, które słuzy utrzymaniu porządku projekcie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#3

Post napisał: luk_asz01 » 05 lis 2009, 21:10

no nie wiem
może do : konturu ograniczającego ruch narzędzia.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#4

Post napisał: SACZI » 06 lis 2009, 19:01

Naszkicuj co chcesz obrabiać.
Postaram Ci się pomóc.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#5

Post napisał: luk_asz01 » 06 lis 2009, 21:19

oto bryla.
zalacze tez plik z wersji. X3 z bryla i dwoma sciezkami, wyglada to dobrze podczas symaulacji.
Załączniki
bez tytułu.JPG
sreen
bez tytułu.JPG (27.89 KiB) Przejrzano 1249 razy
OBROBKA.zip
plik
(32.96 KiB) Pobrany 282 razy


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#6

Post napisał: SACZI » 07 lis 2009, 01:06

W załączeniu plik z kilkoma obróbkami.
Najważniejsze zmiany:
1. "0" w środku geometrycznym bryły - każdy frezer ustawia tak detale, ze "0" jest na środku detalu, bo tak jest najwygodniej i o pomyłke trudniej (ogólnie rzecz ujmując).
2. Utworzyłem powierzchnie z bryły i wywaliłem bryłę. MC to powierzchniowy program, który "nienajlepiej" się "czuje" z bryłami.
3. na warstwie 5 masz ograniczenia, a na 3 "zaklejone" dziury. Jak je odkryć, sam musisz dojść.

W razie pytań, pisz.

EDIT
Trochę CI ograniczenia źle ustawiłem - chciałeś, żeby narzędzie nie wychodziło poza przygotówkę, a ja zrobiłem tak, ze ogr. jest o chyba 15 mm większe od detalu.
Będziesz miał okazję zrobić ograniczenie, które nie wypouści Ci freze poza detal.
O przygotówce w zasadzie zapomnij. Służy ona tylko do wizualizacji obróbki. Ty definiujesz obszar pracy freza własnie poprzez stworzenie ograniczenia.
Załączniki
OBROBKA.zip
(208.67 KiB) Pobrany 289 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#7

Post napisał: luk_asz01 » 07 lis 2009, 15:08

No to widze , ze spedze w tym dziale sporo czasu.
zacznijmy od
1. "0" w środku geometrycznym bryły - każdy frezer ustawia tak detale, ze "0" jest na środku detalu, bo tak jest najwygodniej i o pomyłke trudniej (ogólnie rzecz ujmując).
ad1. jesli chodzi o "0" to jak przesuwac te "0" jesli bryla tworzona od poczatku x0.0 y0.0 - czyzby w okreslaniu przygotowki, mozna to zmienic. czy jest jakas funkacja przeniesienia tego "0"
noa co '0' w srodku detalu- towszystko zalezy od bryly, a nie to ze kazdy frezer. mysle ze jak ktos pisze proste programy z reki, np. jak taki jaki my tu omawiamy to prosciej "0" umiescic w narozniku. zawsze mozna przesunac "0" G54 by uporoac sie z otwrami po okregu.no ale wrocmy do mc.
2. Utworzyłem powierzchnie z bryły i wywaliłem bryłę. MC to powierzchniowy program, który "nienajlepiej" się "czuje" z bryłami.
ad2, no widze ze utworzyc bryle , jak ja to zrobilem to nie wszystko.po otwarciu twojego pliku, skulilem uszy ;) , zupelnie to wszystko inaczej wyglada. zapewne za sprawa (utworzenia powierzchni z bryly i wywaleniu bryly) - no i tu pytanie. jak to zrobiles ;) , ba za bardzo nie wiem jak sie do tego zabrac. wszedzie jakies linie.co one nam daja.np. w konutrze. zamiast lini gornej i dolnej sa jeszcze 3 pomiedzy nimi. do czego one, i skad sie wziely.
3. na warstwie 5 masz ograniczenia, a na 3 "zaklejone" dziury. Jak je odkryć, sam musisz dojść.
ad3. nie rozumiem zformuowania 'zaklejone' dziury ;),


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#8

Post napisał: SACZI » 07 lis 2009, 19:50

zacznijmy od
1. "0" w środku geometrycznym bryły - każdy frezer ustawia tak detale, ze "0" jest na środku detalu, bo tak jest najwygodniej i o pomyłke trudniej (ogólnie rzecz ujmując).
ad1. jesli chodzi o "0" to jak przesuwac te "0" jesli bryla tworzona od poczatku x0.0 y0.0 - czyzby w okreslaniu przygotowki, mozna to zmienic. czy jest jakas funkacja przeniesienia tego "0"
noa co '0' w srodku detalu- towszystko zalezy od bryly, a nie to ze kazdy frezer. mysle ze jak ktos pisze proste programy z reki, np. jak taki jaki my tu omawiamy to prosciej "0" umiescic w narozniku. zawsze mozna przesunac "0" G54 by uporoac sie z otwrami po okregu.no ale wrocmy do mc.
2. Utworzyłem powierzchnie z bryły i wywaliłem bryłę. MC to powierzchniowy program, który "nienajlepiej" się "czuje" z bryłami.
ad2, no widze ze utworzyc bryle , jak ja to zrobilem to nie wszystko.po otwarciu twojego pliku, skulilem uszy ;) , zupelnie to wszystko inaczej wyglada. zapewne za sprawa (utworzenia powierzchni z bryly i wywaleniu bryly) - no i tu pytanie. jak to zrobiles ;) , ba za bardzo nie wiem jak sie do tego zabrac. wszedzie jakies linie.co one nam daja.np. w konutrze. zamiast lini gornej i dolnej sa jeszcze 3 pomiedzy nimi. do czego one, i skad sie wziely.
3. na warstwie 5 masz ograniczenia, a na 3 "zaklejone" dziury. Jak je odkryć, sam musisz dojść.
ad3. nie rozumiem zformuowania 'zaklejone' dziury ;),
"0" w środku geometrycznym wszyscy znani mi frezerzy ustawiaja nawet dla najbardziej skomplikowanego detalu. Takie zasady zostały przyjęte i sztywno sie ich trzymamy, ale nie jest to jak sam stwierdzasz jedyne słuszne rozwiązanie.
W MC robi sie to banalnie prosto, ale ... nie napiszę Ci dokładnie jak, bo w chwili obecnej migruję na Windows 7 i MC nie mam zainstalowanego ...
Musisz wywołac funkcję tworzenia zarysu bryłu. Zrobi Ci wtedy kostkę lub walec po zewnetrznych gabarytach. Wtedy rysujesz przekatną i juz masz środek geometrii.
Funkcja jest w menu: Utwórz/.../Zarys bryły - nie pamietam ściezki; ja ta funkcje wrzuciłem sobie pod menu kontekstowe.

Menu Utwórz/powierzchnie/z bryły. Zaznaczas bryłę i MC tworzy powierzchnie na bryle.


Zaklejone dziury to powierzchnie między jakimiś wystepami. Jak widzisz na modelu, otworzy są zaślepione. Robi sie to po to, zeby frez nie wchodził w takie "dziury".
W tym przypadku można to było pominąć, ponieważ otwory były dość duże i regularne.
Obróbka kieszeniowa mogła wybrać jeden duży otwór przy pierwszym przejściu z naddatkiem, a nastepnie wykończyć otwór obr konturową.
Jednak w przypadku, gdy obrabiasz po konturze jakiś przedmiot w oryginale poprzecinany - patrz zdjęcie, to frez będzie się zagłębiał w te przecięcia i to jest właśnie niebezpieczne.
Załączniki
dziury.png
dziury.png (14.13 KiB) Przejrzano 1201 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#9

Post napisał: luk_asz01 » 08 lis 2009, 20:51

ciezko Ci bedzie ze mna ;), ale mam nadzieje ze inni przy okazji z tego skorzystaja.
a wiec:
blok ograniczajacy
- utworz, tam zapewne chodzi o to co nam pokaze, czy wystarczy tylko zaznaczyc opcje bryly? bo po co komu punkt srodkowy.
-rozwin - co daja nam te naddatki? zwlaszcza ten standardowo Z5.0 (czy to znaczy ze to jest bezpieczna wysokosc?)
-ksztalt , wiadomo co to
rysujesz przekatną
po co ta przekatna? po co mi srodek geometrii?
Menu Utwórz/powierzchnie/z bryły. Zaznaczas bryłę i MC tworzy powierzchnie na bryle.

spoko, zrobilem tak. krok po kroku. wszystko to zapewne dzieje sie na warstwie pierwszej - prawda. tylko powiedz mi czemu w przeslanym przez ciebie pliku na glownej warswie nr1. masz 88 obiektow, mi wychodzi mniej. cos omijam? (drugim razem sie postaralem i wyszllo mi 91 ;/ . jak wiec wskazywac powierzcnie bryly, by wszystko bylo zaznaczone.
powiedz mi jeszcze prosze, jak :
Utworzyłem powierzchnie z bryły i wywaliłem bryłę

jak wywaliles bryle? czy to taka przenosnia. czyli automatycznie po utworzeniu powierzchni z bryle , automatycznie bryla znika.

no i wiesz, dalej nie moge zakumac z tymi warstwami, wiem jak ja utworzyc, ale zeby cos dodadc to juz nie za bradzo. napisane je by wskazac obiekt do zmiany. z otworami nie ma problemu bo sa wykone z jednej lini, ale juz kieszenie, to masakra, bo nie da sie ich zaznaczyc jak okregi. nie mowiac juz o jakis ograniczeniach ,
nie moge tego zrozumiec.
na twoim projekcie warstaw 3cia to otwory duza kieszen i dwie mniejsze. jak dales te ograniczenia. nie kumam tego.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#10

Post napisał: SACZI » 08 lis 2009, 22:30

luk_asz01 pisze: blok ograniczajacy
- utworz, tam zapewne chodzi o to co nam pokaze, czy wystarczy tylko zaznaczyc opcje bryly? bo po co komu punkt srodkowy.
-rozwin - co daja nam te naddatki? zwlaszcza ten standardowo Z5.0 (czy to znaczy ze to jest bezpieczna wysokosc?)
-ksztalt , wiadomo co to
rysujesz przekatną
po co ta przekatna? po co mi srodek geometrii?
Żeby ustawić układ współrzędnych na środku przekatnej - patrz plik, który załaczyłem.
Jak wcześniej pisałem, "0" w środku geometrycznym nie jest absolutnym wymogirem (mozna je ustawiać np w narozniku), ale w wielu przypadkach jest tak po prostu najwygodniej. OPeratorzy np ustawiają obrabiany detal względem jakichś ważnych otworów lub krawędzi, które tworzą bazę dla "0". Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, żebyś zaskoczył. To po prostu najczystsza praktyka. Nie stosują na warsztacie innej metody ustawiania detali do obróbki.
Jak powiedział pewien wykładowca na Polibudzie, pewne rzeczy po prostu trzeba przyjąć na wiarę i nie próbować ich zrozumieć. Ja tak zrobiłem, a dopiero po dłuższym czasie zrozumiałem, że jednak mają rację.
Ja Cie nie namawiam do "zerowania" w środku geometrycznym, bo może akurat Twój mentor stosuje inną "jedynie słuszną" zasadę.



luk_asz01 pisze:
Utworzyłem powierzchnie z bryły i wywaliłem bryłę
jak wywaliles bryle? czy to taka przenosnia. czyli automatycznie po utworzeniu powierzchni z bryle , automatycznie bryla znika.
Przycisk "Tylko" lub w wersji angielskiej "Only". To filtr wyboru obiektów. Wybierasz "bryły" i MC zaznacza Ci tylko bryły. Po czym Del kasuje zaznaczone bryły.
Trudne to?? ;)
Tak samo postepujesz z punktami, prostymi, splajnami, powierzchniami, kolorami, warstwami ...
luk_asz01 pisze:no i wiesz, dalej nie moge zakumac z tymi warstwami, wiem jak ja utworzyc, ale zeby cos dodadc to juz nie za bradzo. napisane je by wskazac obiekt do zmiany. z otworami nie ma problemu bo sa wykone z jednej lini, ale juz kieszenie, to masakra, bo nie da sie ich zaznaczyc jak okregi. nie mowiac juz o jakis ograniczeniach ,
nie moge tego zrozumiec.
na twoim projekcie warstaw 3cia to otwory duza kieszen i dwie mniejsze. jak dales te ograniczenia. nie kumam tego.
To jest moja odpowiedź:
http://www.mastercam.pl/
Znajdziesz tam podstawowe materiały do nauki MC. Warto się z nimi zapoznać mimo, że to "szczątkowa" wiedza. Potem spraw soibe jedną z "wychwalanych i uwielbianych" na tym Forum książek Zalco. Ja mam: Mastercam X2 ćwiczenia praktyczne- frezowanie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”