współrzędne maszyny przy starcie Mach 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Brr...
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 lut 2011, 12:59
Lokalizacja: Lubin

współrzędne maszyny przy starcie Mach 3

#1

Post napisał: Brr... » 13 lip 2014, 22:39

Witam serdecznie.
Czy można coś tak ustawić w Machu 3, by zawsze po uruchomieniu programu przyjmował wartości dla maszyny X0, Y0, Z20 ?

Chodzi mi o to, że wszystkie programy kończą mi się w tej pozycji i chciałbym by taka wartość była domyślnie ustawiana przez program po jego włączeniu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#2

Post napisał: kak » 13 lip 2014, 23:20

Jak wyłączysz Macha w tym miejscu, to i po włączeniu następnym razem te same wartości będą. Jak masz ustawione żeby pamiętał, to przy wyłączaniu Macha pyta o to.

Tylko że to nie działa, bo za każdym razem jak włączasz sterownik, silniki mogą przeskoczyć o parę kroków. Trzeba zerować za każdym razem.


Autor tematu
Brr...
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 lut 2011, 12:59
Lokalizacja: Lubin

#3

Post napisał: Brr... » 13 lip 2014, 23:44

Dziękuję za odpowiedź.
Zwykle jak coś robię to nie wyłączam maszyny do końca pracy na detalu. Potem jak odpalam ją ponownie to zakładam nowy detal (kawałek blachy czy plexi z której sobie wycinam reliefy, czy kształty) i te kilka kroków które mi się mogą zgubić nie grają roli.
a Mach jak np. zostaje zamknięty gdy był w pozycji X0Y0Z20, to po ponownym włączeniu pokazuje mi swoją pozycję maszynową i podświela przyciski przy osiach na czerwono.

Mnie interesuje, czy da się tak zrobić by po zamknięciu i ponownym uruchomieniu wskazywał pozycję tą którą miał przy zamykaniu sesji, lub przyjmował np. X0Y0Z20.

Da się?


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#4

Post napisał: kak » 14 lip 2014, 02:06

Z pozycji Zerowej maszyny raczej się nie frezuje.
Jak wciśniesz klawisz Machine Coord´s i czerwona ramka jest wokół przycisku to pokazuje odległość od zera maszyny, które jest na krańcówkach ( jak masz).
Jak wciśniesz klawisz jeszcze raz to czerwona ramka się wyłącza. Wtedy pokazuje offset G54 który normalnie jest punktem zerowym od którego frezowanie się zaczyna.
Możesz wtedy wyzerować frez na materiale wciskając przyciski osi XYZ, i podjechać osią Z 20 do góry.

Jak Ci maszynka nie kończy frezowania w punkcie X0 Y0 Z20, to napisz żeby to robiła na końcu Gkodu.

Żeby maszynka pamiętała ostatnią pozycję do następnego razu musisz w Config/General Config zaptaszkować Persistent DROs.


Autor tematu
Brr...
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 lut 2011, 12:59
Lokalizacja: Lubin

#5

Post napisał: Brr... » 14 lip 2014, 12:54

Dziękuję. Wszystko już działa jak chciałem. (ależ to było trywialne :oops: )
Ja w kodzie na końcu miałem zawsze G0 X0Y0Z20 i tak się kończyło, tylko nie zapamiętywał tego mach jak go zamykałem. Już jest wszystko zgodnie z moimi potrzebami.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”