Proszę o pomoc: Makro wymiany narzędzia do Mach 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Proszę o pomoc: Makro wymiany narzędzia do Mach 3

#1

Post napisał: ambrosius » 05 mar 2012, 16:00

witam serdecznie. witam. potrzebuję makro do mach3 działające następująco(jeśli coś powinno być inaczej to proszę mnie poprawić):

przy pierwszym uruchomieniu (chyba to wszystko po wciśnięciu przycisku Auto Tool Zero

-bazowanie wszystkich osi (czujniki indukcyjne) wywołanie przycisku REF ALL HOME, osie jadą do jednego punktu, oś Z ma czujnik na górze,

-odjechanie nad czujnik szybkimi posuwami np. F2000, do określonej pozycji np. x150, y120
-zjazd ruchem F1500 osi z, np. 220mm w dół

-wolny posuw F200 bezpośrednio nad czujnikiem aż do zadziałania czujnika

-dotknięcie czujnika(wyzerowanie wszystkich osi)

-odjazd maszyny (ruch np. f2000) o określone dokładne współrzędne z dokładnością po przecinku np. x200.5,y300,z200.5

-po dojechaniu na miejsce PONOWNE wyzerowanie wszystkich osi, i tam ma być ZERO dla wszystkich osi.


W czasie pracy po wywołaniu określonej komendy chyba m6 jak dobrze pamiętam, maszyna po skończeniu cyklu, podnosi się do pozycji ZERO, wrzeciono wyłącza się, wymieniam frez, wciskam jakiś klawisz( CTRL+R) i znów to samo, nie wiem czy znów bazować na czujnikach indukcyjnych czy nie, ale reszta tak samo jak wyżej.


Oczywiście wartości są przykładowe, po wpisuję sobie dokładnie je później.

Jeżeli coś powinno być inaczej, jakoś inaczej powinna być kolejność to proszę o poprawienie mnie.

Widziałem różne makra na forum, ale jak jest się z tego kompletnie zielonym to ciężko nawet przerobić jakieś inne....

Proszę pomóżcie....Jeśli ktoś chce może pisać PW, zawsze można się dogadać. Pozdrawiam.



Tagi:

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”