Obsługa Mach 2 krok po kroku

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

Obsługa Mach 2 krok po kroku

#1

Post napisał: małysz » 07 paź 2007, 13:45

Witam wszystkich . Dawno nie pisałem bo prace nad moją frezarką bardzo się przeciagają. Teraz czekam na paski i pierwsze testy maszyny. Powoli ucze sie generować G kody. Tylko mam pare pytań odnośnie obsługi wygenerowanego kodu na Machu. Chodzi mi o pomoć żeby ktoś krok po kroku przedstawił kolejnoś prac przy zerowaniu maszyny, zerowaniu materiału ( zmiana bazy) zmmierzeniu narzedzia na zasadzie dojazd frezem do obrabianego materiału i dojazd na dotyk, oraz korygowanie błędów pomiarowych. Podam przykład . Wiec po koleji mam wykonac dejmy na to w kostce 100 x100mm wnęke o kształcie kulki fi 30. Dysponuje frezem fi 5 Jak wyzerować żeby był ten element dejmy na to w środku , jak skorygować wymiar kulki jesli wyjdzie fi 29.8 jak skorygować głębokość . Prosze opisać jak ktoś to robi w machu krok pokroku. Za pomoc wielkie dzieki niedługo jak maszyna zacznie działać to pochwale sie wszystkim;)



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 07 paź 2007, 20:44

pierwszy krok - daj sobie spokój z Machem 2 (bo to g... jest)
zainstaluj mach3 V2xx

korekcja narzędzia w Machu jakoś nie działa (przynajmniej u mnie) ale można zmienić wymiar całkowity freza i wyjdzie na jedno - w tabeli narządzi oczywiście (ma to sens przy G41/42).

innym sposobem jest korekcja narzędzia na etapie cama co spowoduje przesuniecie ścieżki.


do wyznaczania środka powinny służyć sondy. niestety ich ceny nie są małe wiec zostaja Ci konwencjonalne metody:
3d: http://search.ebay.de/search/search.dll ... p=1&fsoo=1
oraz standart : http://search.ebay.de/kantentaster_W0QQ ... eNameZWLRS
do wyznaczania środka otworu tez się nadają choć wymyślono tez specjalne : http://search.ebay.de/zentrikator_W0QQ_ ... eNameZWLRS
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#3

Post napisał: vector11 » 07 paź 2007, 21:31

coś w tym jest...
mimo, że koledzy z forum krok po kroku opisywali korekcję, to mi też nigdy nie chciało działać w dwójce...


mariohs
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 218
Rejestracja: 02 sty 2007, 20:12
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: mariohs » 28 paź 2007, 10:49

Cześć. Co do tego czujniczka wskazującego położenie obrabianego przedmiotu co jeden z kolegów umieścił linka na Ebay, taki sam ma cnc profi w sprzedarzy za jedyne 150 zeta. :mrgreen: Wiem bo sam juz go zamówiłem do maszynki którą własnie robie. Fotek tej frezareczki tylko mi jakoś nie chciało umieścić. Pozatym cały czas mam jakies problemiki z logowaniem sie an forum wyskakuje mi ze nie odebrałem wiadomości i jakies tam pierdoły.
mariohs


Autor tematu
małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#5

Post napisał: małysz » 01 lis 2007, 19:40

Czyli w camie wybrałem srednice freza fi 6 mm we wnece brakuje mi 0,1mm to w katalogu narzedzi zamiast fi 6 wpisuje fi 5,95mm i błąd powinien sie skorygować. Co do machów w czym jest ta różnica pomiedzy 2 a 3 i czy jest spolczenie do 3 ( to pytanie chyba do easy)
Co do czujników mam zwykły czujnik zegarowy musze tylko do niego dorobić uchwyt do wrzeciona i podstawke .Czujnikować umie głownie chodziło mi o bbsługe programu tzn. jak zie wpisuje że jest to nowy punk bazowy jak sie go koryguje w machu jak sie koryguje wymiary itd.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 01 lis 2007, 21:19

Ja też się chętnie o spolszczenie dopytam :) Poszedłem za radą kolegów i przeniosłem licencję z mach2 na mach3 (bez problemu), z tym że brakuje mi spolszczenia :/
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”