mach3 ( czy mozna przy osiach X Y A z 2.5 D zrobić 3 D)

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
harus
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 02 lip 2006, 12:34
Lokalizacja: Racibórz-Wrocław

mach3 ( czy mozna przy osiach X Y A z 2.5 D zrobić 3 D)

#1

Post napisał: harus » 18 lip 2007, 16:19

Witam wszystkich zainteresowanych.
Mama pewien problem i myślę ze jest to problem dotyczący samego sterowania za pomocą programy mach3. Mam maszynę (ploter do styropiany ale sprcyficznej konstrukcji) która wykorzystuje działanie osi X Y A ale działanie osi A musi być skoordynowane z osiami X i Y za pomocą funkcji Tangential control. Efekt tego taki że maszyna jest 2.5 D a powinna być 3 D ( przy działaniu 2.5 D podczas postoju osi X i Y drut oporowy powoduje skazy w materiale obrabianym, efekt tego potęguje obrót w tym czasie osi A czyli samego drutu oporowego) zasadędziałania maszyny postaram sie pokazać na filmie załączonym do postu. Moje pyrtanie konkertnie brzmi czy przy włączonej funkcji tangential control ( interopolacja oczywiście g01) można program mach3 zmusić do pracy 3D.

pośrednie roziązania problemu myśle ze mogą być takie ( ale i tego juz nie jestem pewien dlatego prosze o podpowiedz fachowców):

napisać post procesor dla osi A i wyłączyć tangential control

podezielić rysunek ( konkretnie łuk o wycięcia) na baaardzo dużo odcinków i zastosować zamiast sterownika pół krokowego ( w tej chwili 400 półkroków na obrót) sterownik z mikro krokami (ten sterownik bedzie odpowiedzialny oczywiście tylko za oś A)

Dziękuje za zainteresowanie i BARDZO PROSZE o pomoc w rozwiązaniu tego problemu ( męczę sie z nim już jakiś czas)

dla lepszego zroumienia problemu dodaje zdjecia filom sie nie zmiescil
Załączniki
zdjecia.zip
(196.41 KiB) Pobrany 301 razy



Tagi:

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”