Mach2 ustawienia silnik kręci się tylko w jedną stronę HELP

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

Mach2 ustawienia silnik kręci się tylko w jedną stronę HELP

#1

Post napisał: robert557 » 01 gru 2008, 17:47

Podłączyłem sterownik jednej osi pod Macha2 i nawet zadziałało lecz nie wiem co się dzieje bo silnik obraca się tylko w jedną stronę próbowałem ustawić Macha według opisu na stronie sponsora ale bez zmian wyczytałem gdzieś że niestety to mogą być objawy padniętego układu w innym miejscu zaś braku zasilania 12V na płycie głównej SSK-MB2 ja podłączyłem bezpośrednio 5V , kolejna rzecz to że mam podłączone w miejscu osi X na płycie głównej a wszystkie zmiany (prędkość silnika ) w machu odpowiadają osi Y następna sprawa to czy silniki SANYO mają jakieś zabezpieczenie bo pi zmianie trybu kroku 1/2 1/1 nie może się rozpędzić oś się zatrzymuje ale słychać pracę .
Dorobiłem kolejny sterownik na układzie TA 8435H oczywiście na nowych częściach i niestety tak samo a nawet jeszcze więcej problemów silnik prawie wcale nie reaguje wczytałem jakieś G-Kody koło czy coś i w całym procesie pracy silnik tylko wykonał kilka kroczków w zakładce diagnostyki Macha wciskając kursory dla tej osi zapala mi się dioda przekaźnika PK1

Proszę znawców tematu o jakieś podpowiedzi :sad: :sad:

Pozdrawiam Robert



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 01 gru 2008, 19:44

robert557 pisze:następna sprawa to czy silniki SANYO mają jakieś zabezpieczenie bo pi zmianie trybu kroku 1/2 1/1 nie może się rozpędzić oś się zatrzymuje ale słychać pracę .
Kolega ustawił za duże obroty dla silnika, skoro nie daje rady w pełnym kroku. Trzeba je zmniejszyć w Motor Tuning.
Radzę testować nie na G-kodach tylko w trybie ręcznym Jog (sterowanie strzałkami).

[ Dodano: 2008-12-01, 20:41 ]
robert557 pisze:nie wiem co się dzieje bo silnik obraca się tylko w jedną stronę ...
Może być taki objaw, kiedy zamienisz sygnały DIR i ENABLE.


Autor tematu
robert557
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2006, 01:13
Lokalizacja: Gostynin

#3

Post napisał: robert557 » 01 gru 2008, 20:46

No tak z obrotami przesadziłem ale to się poprawi tylko jak ustawić aby odpowiednie strzałki sterowały odpowiednią osią nie wiem jak poprawnie podporządkować piny

A co zamiany DIR i ENA to wszystko jest opisane ale mimo wszystko zamieniłem to wtedy to silnik nie reaguje

[ Dodano: 2008-12-03, 17:52 ]
Witam ponownie temat nadal aktualny niestety nie mogę sobie z tym problemem poradzić sprawdziłem poprawność złożenia płyty głównej znalazłem zamieniony rezystor ale to nie zmieniło nic reszta wydaje się być ok
Pobrałem STEP2CNC 1.2 wersję demo i zachowanie jest takie samo strzałki w górę /dół silnik (powinien być osi X )obraca się tylko w jedną stronę strzałki prawo/lewo załącza PK i tyle nie wiem może to kabel ale 2 i ten sam problem

Panowie pomocy bo nie wiem co robić

Robert

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#4

Post napisał: k-m-r1 » 20 gru 2008, 13:00

najlepiej i najszybciej sprawdz czypokazują sie odpowiednie stany na porcie plt a potem w sterowniku może nawet coś zakłucac sybnały wienc poodsuwaj transformatyry i inneurządzenia generujace wieksze pole magnetyczne


slav6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2007, 20:54
Lokalizacja: gorzow

#5

Post napisał: slav6 » 02 sty 2009, 23:26

Mialem podobnie u siebie, powód - żle poustawiane numery pinów w zakładce ports and pins.

Awatar użytkownika

sega007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 12 sie 2008, 08:20
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: sega007 » 18 mar 2009, 20:00

A u mnie źle polutowane kabelki w LPT w jednej wtyczce :razz:
Każde urządzenie elektryczne będzie działać lepiej, kiedy włożysz wtyczkę do gniazdka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”