Mach 3 - Zero Osi, Zero Materiału, Bazowanie ITP.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

Mach 3 - Zero Osi, Zero Materiału, Bazowanie ITP.

#1

Post napisał: kamilszczepan » 18 lut 2014, 01:20

Witam.

Panowie, Bazowanie maszyny i bazowanie materiału; wszystko rozumiem działa jak trzeba, ale :

Jeśli np chce poruszyć osią x na +3mm wpisuję g0 x3 jade osią w odniesieniu do bazy materiału, jeśli bym chciał przesunąć się na pozycję x+3, ale stołu to jak by wyglądał kod? :)

Pobawiłem się już cnc i chciałbym teraz sobie ułatwić życie także w konkretnym miejscu chciałbym mieć czujnik długości narzędzia kliklać w ikonkę robić pomiar, bez podchodzenia z blaszką masowania i robienia tej całej manualnej zabawy.

Kolejne pytanie teraz moje frezowanie wyglada trochę absurdalnie ponieważ tworzę kilka kodów dla różnych frezów, zmieniam narzedzię i ładuję je w kolejności.

Widziałbym to raczej tak;

generuję kod -> frezy np 3,6,8mm
Frezuję kieszeń frezem 6, maszyna kończy zatrzymuję się , czeka na wymianę narzedzia, zmieniam frez, naciskam cycle start maszyna jedzie zrobić pomiar z i jedzie do materiału.

Wszystko fajnie, ale jak ?

Prosze o radę,

Pozdrawiam Serdecznie

Dobra, czaje baje komenda M6 w kodzie odpowiada za narzedzie teraz trzeba tylko odpalic macro m6 zeby wykonywalo operacje.




Cycle start
Podjazd do czujnika
Pomiar dlugosci narzedzia
Powrot na pozycje
Odpalenie wrzeciona plus kilka sekund delay dla rozpedu
Start programu

Jakis warunek by sie przydal jesli w komendzie m6 takie samo narzedzie jak poprzednie nie robimy wymiany .

Ktos moze dysponuje takim makrem do wgladu, modyfikacji ??

Super skomplikowane to w sumie nie jest :-)



Tagi:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#2

Post napisał: k-m-r1 » 18 lut 2014, 14:46

kamilszczepan, Czytanie forum boli tak wiem bo łatwiej naskrobać niż najpierw poszukać gotowca i to kilka postów niżej


kolejna sprawa brak wiedzy o podstawowych kodach G kod M kody ...
pierwszy lepszy podarnik/ ksiażka CNC wyjaśni i opisze podstawy
http://kmr1.republika.pl/oferta.html

Nie będe wklejał bo po co powielać kolejny raz ten sam tekst skoro wyszukiwarka sprawna
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#3

Post napisał: tomcat65 » 18 lut 2014, 15:10

Ad1.
Bazujesz zero na stole przez 'refer all home', nastepnie zero materiału przez 'x zero, y zero'. Wciskając ' koordy maszynowe' masz różnicę w osiach między zerem stołu a materiałem. Jak chcesz x3 względem stołu to x(3-różnica).
Ad2.
Musisz znaleźć na forum jakieś pasujące Ci makro pomiaru narzędzia( lub napisać własne ). Przy ręcznej wymianie przypisać je do przycisku 'auto tool zero'. Wtedy po wymianie wciskasz i jedzie mierzyć.
Ale nie robiłbym tego jako M6. Dać mu inny numer.
Ad3.
Łaczenie kawałków. Trzeba sobie zaplanować obróbkę, aby wymian narzędzi było jak najmniej. Np. zaczynać od największego, obrobić nim wszysko co można, dopiero zmiana na mniejsze.
Wtedy tak: w kodzie dajesz M1 (postój), zmieniasz narzędzie, wciskasz Enter,dalej w kodzie jest Mxx (Twoje makro pomiaru ) i ciąg dalszy kodu tym narzędziem. Nast. znów M1, wymiana itd.
Można to i inaczej zrobić, tylko więcej komplikacji.


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: kamilszczepan » 18 lut 2014, 15:28

Dzięki tomcat65J
Jak wyglądało by makro dające stan wysoki na którymś pinie ?

Chciałbym pod jakiś pin zapiąć avr'a z jakimś już bardziej skomplikowanym zadaniem.

Nawet powiem o co biega, chcialbym w okreslonej odlegloci od osi wrzeciona umiescic czujnik krawedzi/ wysokosci materialu .

Stan wysoki z pinu idzie do avr i serwo obraca się o 180 stopni otwierajac czujnik .

Cala operacje wykonuje dosc blisko krawedzi materialu .

Czujnik schodzi na Z, lapie wysokosc materialu, leci w prawo jedzie na z-5 lapie krawedz, do przodu i lapie kolejna krawędz pieknie zeruje stan niski na pinie AVR zamyka czujnik

Chociaż może wydaje się to sci fi to przeciez nie jest to mega skomplikowane makrami przesowam biore pomiar zeruje.

Każdy kto mniej wiecej umie analizowac macra chociazby np probe powien sobie dać radę, no chyba że są jakies kwiatki o, których nie wiem .

pozdr


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#5

Post napisał: tomcat65 » 18 lut 2014, 18:32

Szkoda, że zadarłeś ( może nie czytał ) :twisted: z kol.k-m-r1, on jest w tym dobry.
Ja z makrami mało miałem do czynienia i raczej kiepsko mi to szło.
To, co chcesz zrobić jest jak najbardziej wykonalne. Ale to już nie ja.


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: kamilszczepan » 18 lut 2014, 21:27

kol.k-m-r1 ma okres wiec i tak nic bym nie wskórał, dam sobie rade.

Wykonalne; wiem i w sumie wydaje się to banalnie proste.
Poszperam na forum macha może gdzieś występuję makro ze stanem wysokim na konkretnym pinie, później to już tylko kopiowanie skryptu z mach blue i bangla - jak zrobię to będzie bomba atomowa !

kol.k-m-r1 - Nawet jak się zmuszę to zaczynam cię rozumieć, jestem w stanie uwierzyć że wkurza cię ignorancja innych w podejściu do kodow itp, bo ty się tym zajmujesz. Ja muszę ustawić jedną maszynę; ty wiele. Potrzebujesz szerokiej wiedzy w tym zakresie, ja muszę zrobić co trzeba by ułatwić sobie życie i jechać z robotą .
Rysuje projekt w cad później z nim jadę do cam i szczerze mówiąc mam w poważaniu czy g0 czy g1321312 postpocesor robi co trzeba .

pozdr

[ Dodano: 2014-02-18, 21:43 ]
No więc tak; VB oczywiście odpalam wpisuje np.

"
ActivateSignal(OutPut3)
później komenda że jadę na środek stołu gdzie co bym nie frezował to zawsze na środku coś będzie ( tam jest imadło ) i robię pomiar Z póniej prawa krawędz detalu i analogicznie np dolna czyli przednia.
"
Zapisuję w makrach np jako m2014.m1s

I za każdym razem kiedy w kodzie pojawi się m2014.m1s daje stan wysoki na konkretny pin, który jest zapięty pod atmege, która to steruję servem modelaskim, otwiera czujnik robi co trzeba zamyka .


Później zrobię kolejną "M" np m2015.m1s gdzie kod będzie analogiczny tyle że będzie łapał górną krawędź i tak jeszcze dwie kolejne "M" sobie wykonam aby móc bazować do konkretnego rogu materiału + jedno macro do centrowania w otworach.

kol.k-m-r1 dobrze mówię ? ;)

I teraz to będzie sztos - Odpalam macha robię home all wgrywam kod i koniec ustawień ! :)

na początku kodu mam np mój m2004.m1s wiec robi sam pomiary materiału czujnikiem, kończy wtedy kod przechodzi do umownego M6 gdzie robi pomiar długości narzędzia i leci z projektem !

Matko boska, przecież ja się posikam jak to zobaczę :)


Są już jakieś proste metody do robienia screnow do macha ?

[ Dodano: 2014-02-18, 22:36 ]
mach screen disigner

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#7

Post napisał: k-m-r1 » 19 lut 2014, 14:44

https://www.cnc.info.pl/topics45/konfig ... t22745.htm

działające makro tak jak i inne

podstawowe komendy trzeba znać bo jak postprocesor wywali okrąg z w G1 to będziesz pisał post dlaczego tak wolno lub dlaczego silniki dziwnie pracują przy jednym okręgu przy innym jest super... a g1 czy g3 to coś innego

Nie denerwuje mnie jeśli ktoś pyta ale najpierw szukanie bo przy cnc trzeba ciut pooooomyśleć a nie siup plik i frezy połamane

czujnik pomiaru zamontuj na rogu maszyny i nie ruszaj go
frezem pomiar i wracamy do poprzedniej pozycji i frezujesz dalej
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: kamilszczepan » 19 lut 2014, 15:58

Jaram się jak małolatka na lodach :)

Rysuję właśnie GUI do macha zakładka "bazuj detal", niezły ten screen disigner, od razu skończę z tą przedpotopową roździlczością macha.

GUI będzie wyglądało tak że będzie leżał półfabrykat obok niego będzie DRO ? ( chyba to się tak nazywa, pole do wpisania wartości ) długości i szerokości półfabrykatu po to by maszyna nie jeździła i nie szukała detalu po całym blacie tylko odsunęła się od środka stołu ( imadło zawsze tam )
W macro GETDROVALUE ( czy jak to się tam pisze, nie pisałem jeszcze macra pod macha, ale pisałem inne programy więc budowa musi być prosta rodem z "C") i połowę wartości DRO + 10 mm dla bezpieczeństwa Z - 5 mm i jedziemy i do krawędzi .


"czujnik pomiaru zamontuj na rogu maszyny i nie ruszaj go "

Na rogu osi "Z" mam zamiar, później tylko przy pomiarach makro będzie odejmowało odległość do wrzeciona .

Też banalnie można określić przesunięcie względem wrzeciona nie posiadając super skomplikowanych narzędzi pomiarowych.

Najpierw czujnik umocowany na stałe bazuje nim detal, wyciągam go, montuje na wrzecionie i różnice odejmuję i wiem dokładnie o ile jest odsunięty .


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#9

Post napisał: tomcat65 » 19 lut 2014, 19:44

No widzisz, jaki zdolny jesteś, ledwo zacząłeś a już sukcesy. :twisted:
Jak mówią, nic nie jest trudne, jak się to umie.


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: kamilszczepan » 21 lut 2014, 02:05

chyba wszystko

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”