Corel import DXF's do Mach3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Tasiorsz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 30 sty 2010, 21:51
Lokalizacja: Warszawa

Corel import DXF's do Mach3

#1

Post napisał: Tasiorsz » 23 lut 2011, 12:49

Witam,
Szukam pomocy na forum ponieważ nie mogę poradzić sobie z problemem związanym z importem DXF's do Macha z zachowaniem układu współrzędnych z corela.
Podczas importowania przykładowego prostokąta narysowanego w Corelu któremu lewy dolny wierzchołek przypisuje współrzędne x=0 i y=0 (rys.1) okno DXF Import widzi jako x=-152,5 y=-159,5 (rys.2). Tą samą figurę otwartą w AutoCad i umieszczeniu lewego dolnego wierzchołka w początku układu współrzędnych (rys.3) okno DXF Import widzi jako x=0 y=0.
Moje pytanie brzmi jak skonfigurować, umieścić figur w corelu aby mach widzial początek układu współrzędnych corela jako X0Y0. Może da się ustawić tą opcje w machu ?
Załączniki
1.JPG
rys.1
1.JPG (19.67 KiB) Przejrzano 1605 razy
2.JPG
rys.2
2.JPG (65.76 KiB) Przejrzano 1615 razy
3.JPG
rys3
3.JPG (4.52 KiB) Przejrzano 3215 razy



Tagi:


2krzys
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2008, 13:13
Lokalizacja: pomorze

#2

Post napisał: 2krzys » 23 lut 2011, 13:46

Ja sobie radzę z tym tak:
1. definiuję w Corelu rozmiar strony 2 razy większy od potrzebnego np zamiast 300x200 robię 600x400.
2. Robię dwie prowadnicę które przecinają się na środku strony (dzielą ją na 4 prostokąty)
3. punkt przecięcia prowadnic to dla mnie 0,0 - rysuję w prawej górnej ćwiartce.
4. Corel ver 12.0 export do dxf R10 jednostka mm (bardzo ważne - wersje chyba poniżej 9 eksportują tylko w calach nie pytając o jednostkę)
5. Jeżeli chcę aby narysowany obiekt był oddalony od mojego "punkt zero" o x,y uruchamiam funkcję - przyciagąj do prowadnic, przesuwam obiek tak, że łapią go prowadnice a potem wpisuje przesunięcie w osi x i y - 3 sek. i obiekt jest tam gdzie trzeba bez celowania.
Jak wspomniełem jest to metoda do której doszedłem doświadczalnie pewnie są też inne.
Jak narazie niestety nie udało mi się rozwiązać problemu warstw tzn obiekty narysowane w kilku warstwach i tak eksportują się w jednej co uniemożliwia definiowanie kolejności cięcia. Może ktoś coć podpowie. Metoda doraźna: dxf-a z corela otworzyć w qcad (polski i bezpłatny przez 10 min) tam przypisać obiekty do poszczególnych warstw. Qcad zapisuje prawidłowo - heja na ploter.


Autor tematu
Tasiorsz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 30 sty 2010, 21:51
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Tasiorsz » 23 lut 2011, 14:01

2krzys pisze:Ja sobie radzę z tym tak:
1. definiuję w Corelu rozmiar strony 2 razy większy od potrzebnego np zamiast 300x200 robię 600x400.
2. Robię dwie prowadnicę które przecinają się na środku strony (dzielą ją na 4 prostokąty)
3. punkt przecięcia prowadnic to dla mnie 0,0 - rysuję w prawej górnej ćwiartce.
4. Corel ver 12.0 export do dxf R10 jednostka mm (bardzo ważne - wersje chyba poniżej 9 eksportują tylko w calach nie pytając o jednostkę)
5. Jeżeli chcę aby narysowany obiekt był oddalony od mojego "punkt zero" o x,y uruchamiam funkcję - przyciagąj do prowadnic, przesuwam obiek tak, że łapią go prowadnice a potem wpisuje przesunięcie w osi x i y - 3 sek. i obiekt jest tam gdzie trzeba bez celowania.
Jak wspomniełem jest to metoda do której doszedłem doświadczalnie pewnie są też inne.
Jak narazie niestety nie udało mi się rozwiązać problemu warstw tzn obiekty narysowane w kilku warstwach i tak eksportują się w jednej co uniemożliwia definiowanie kolejności cięcia. Może ktoś coć podpowie. Metoda doraźna: dxf-a z corela otworzyć w qcad (polski i bezpłatny przez 10 min) tam przypisać obiekty do poszczególnych warstw. Qcad zapisuje prawidłowo - heja na ploter.
Dziękuje za odpowiedz. sprawdziłem to i jest ok.
Myślę ze eksport do AutoCad-a i ustawienie rysunku w początku układu współrzędnych będzie łatwiejszą metodą.
Może ktoś zna mniej zawiłą metodę ?


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#4

Post napisał: bateryjka » 23 lut 2011, 15:26

Kod: Zaznacz cały

Może ktoś zna mniej zawiłą metodę ?
Spróbujcie SimpliCam a co najważniejsze korekta średnicy narzędzia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”