Cofanie osi po bazowaniu na krańcówce.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Bartek_L
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 10 lip 2015, 22:16
Lokalizacja: Baborów

Cofanie osi po bazowaniu na krańcówce.

#1

Post napisał: Bartek_L » 31 sie 2015, 22:42

Witam! Gdzie można w mach3 ustawić ile dana oś ma się cofać po wykonaniu bazowania. Mam jakąś kulawą jedną krańcówkę i czasami nie puści jak oś się cofnie. Jak bym ustawił o jeszcze jakieś dwie, trzy dziesiątki dalej cofanie to było by ok.
Pozdrawiam.



Tagi:


grze
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: grze » 01 wrz 2015, 17:55

<Konfiguracja> <Bazowanie/krańcówki..> ptaszek przy Home Neg
Wartość odsunięcia w Home OFF


Autor tematu
Bartek_L
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 10 lip 2015, 22:16
Lokalizacja: Baborów

#3

Post napisał: Bartek_L » 01 wrz 2015, 20:18

Cześć! To u mnie tak nie funkcjonuje. Ptaszek przy Home Neg ustawia to że oś przy bazowaniu idzie w odwrotną stronę. Parametr Home OFF też nie ma wpływu na to ile po bazowaniu oś odsunie się od krańcówki, wpisuje mi tylko po bazowaniu tą daną wartość jako początkową. Teraz nie wiem czy coś u mnie jest nie tak czy to nie o to chodzi dalej. Mam wersję Mach3 R3.043.066

[ Dodano: 2015-09-01, 21:41 ]
OK! Chyba już wiem jak to działa.
-Klikamy bazowanie danej osi, mach zaczyna podążać do krańcówki Home.
-Krańcówka zostaje zwarta, mach zaczyna cofać oś do chwili w której krańcówka puści styki. Wtedy jest stop osi i zostaje przypisana wartość Home OFF jako ta bazowa(zazwyczaj jest to 0.000). To wszystko można sprawdzić np. przyciskając palcem na krańcówkę i trzymać dłużej podczas bazowania osi.
Skoro u mnie oś zachowywała się tak, że podczas bazowania zostało wpisane 0.0000 a mach stawał bo Home limit sw dalej się palił to znaczy:
to nie jest brak dostatecznego powrotu bo ten trwa aż krańcówka puści styk, to ja źle zdiagnozowałem problem.
Prawdopodobnie styk ma jakieś dodatkowe drganie i jest zakłócenie.

Pomogło ustawienie zwiększenie wartości debounce interval w General Config. Wszystko teraz śmiga jak trzeba.
Pozdrawiam forum!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”