Proszę o pomoc przy oprogramowaniu

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
Robert.K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2014, 22:28
Lokalizacja: Siedlce

Proszę o pomoc przy oprogramowaniu

#1

Post napisał: Robert.K » 18 maja 2014, 23:20

Witam serdecznie całe szanowne grono forumowiczów. Jak większość świeżaków trafiłem tu z powodu problemu. Od kilku lat prowadzę z powodzeniem lakiernię malująca drewno i materiały typu MDF.Rynek wymusił na mnie zakup plotera, na którym chce przygotowywać między innymi fronty kuchenne. Przy importowałem maszynę prosto z Chin 1325 solidną waga własna 1500kg. w zestawie stół Vacum i obsługa przez DSP inaczej z palca z możliwością napisania operacji i przeniesienia jej z PC za pomocą pendrive do DSP, czyli przenośnego ustrojstwa obsługującego mój ploter. Do rzeczy mam człowieka, który pisał mi programy pod kilka robót proste tematy front kuchenny zrobiony na około jednym frezem, dobry człowiek, ale nie czasowy do mnie leciał po pracy gdzie tyrał od 7 do 17-tej rozumiem człowieka ma syf z zoną i sam siedzi przy dzieciakach. Muszę sam zgłębić obsługę plotera. Urządzenie będzie używane do produkcji listew przypodłogowych (listwa w kieszeni obróbka frezem trzpieniowym) na płycie 10 listew w wzdłuż stołu obrabiane jedna po drugiej w cyklu 1,2,3 itp. aż do dziesiątej muszę nauczyć się pisania programu pod tą jak i podobne operacje np. Frezowanie frontów kuchennych w drewnie jak i w MDF. Moje pytanie brzmi czy zakup Artcam-u lub Mach3 rozwiąże mój problem oczywiście zdaje sobie sprawę, że trzeba się będzie nauczyć tych programów, ale czy dobrze myślę czy są one kompatybilne z urządzeniem DSP. Czy Mach3 będzie pracował z DSP czy da się zgrać projekt napisany w Mach3 i za pomocą pena przerzucić go do DSP. A może znacie jakąś inną ścieżkę, co by zgrać to wszystko do kupy.
pozdrawiam serdecznie
Robert




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Proszę o pomoc przy oprogramowaniu

#2

Post napisał: lajosz » 19 maja 2014, 03:52

Witamy nowego kolegę na forum.

Jesteś ..... nowy właśnie, więc namotałeś trochę, ale ...... to normalne :)

Jednak do rzeczy:

Otóż na początku napiszę tak:
Robienie listew przypodłogowych i w ogóle jakichkolwiek prostych listew profilowych na maszynie CNC, to niezbyt szczęśliwy pomysł, aczkolwiek oczywiście możliwy.

Jest to po prostu nieekonomiczne i ...... niepotrzebne.
Takie listwy zrobisz o wiele taniej, szybciej i dokładniej na zwykłej frezarce dolnowrzecionowej.
Oczywiście na CNC też to zrobisz, ale to tak jakbyś do muchy strzelał z armaty, czyli zabić zabijesz, ale czy to ma sens ?

Generalnie maszynę CNC kupuje się do frezowania czegoś, czego na zwykłych frezarkach nie da rady zrobić, czyli najczęściej krzywizn wszelkiego rodzaju i kształtów nieprostych.

Natomiast do robienia frontów kuchennych, CNC jest znacznie bardziej uzasadnione.

Co do oprogramowania, to nie wiem, czy Mach będzie Ci do czegokolwiek potrzebny bo wraz z maszyną, Chińczycy zazwyczaj dodają prosty odpowiednik Macha, a bywa, że jest do takich maszyn dołączony nawet CAM (najczęściej UcanCAM) który wcale nie jest taki zły, więc jesli takie oprogramowanie jakie wymieniłem, jest dołączone do maszyny, to ani Macha, ani Artcama potrzebował raczej nie będziesz jeśli nie będziesz robił nic więcej niż rzeczony listwy i fronty kuchenne.

Jeśli natomiast do maszyny nie dołączono żadnego oprogramowania typu CAM, to Artcam spełni z nadwyżką Twoje wymagania.
Skoro piszesz, że przy DSP jest wejście USB na pendrive-a, to zapewne jakieś szczątkowe oprogramowanie typu Mach również istnieje bo coś przecież tą maszyną sterować musi, a skoro tak, to w skrócie ścieżka postępowania wygląda tak:

Tworzysz ścieżki maszynowe w CAM-ie (np. ArtCAM).
Tak utworzone ścieżki zapisujesz na pendrive i przenosisz do DSP
Teraz pozycjonujesz ścieżkę na stole maszyny i w materiale poprzez DSP i /lub oprogramowanie dołączone do maszyny.
Zakładasz materiał na maszynę.
Mierzysz wysokość narzędzia lub wpisujesz ją (narzędzie zmierzone wcześniej) w DSP jeśli jest taka możliwość.
Przyciskasz przycisk start i patrzysz jak przebiega obróbka.
Po wykonaniu obróbki która zazwyczaj nie jest jedyną obróbką, ładujesz do DSP nową ścieżką dla innego narzędzia.
Zakładasz to inne narzędzie.
Mierzysz je.
I cykl się powtarza, aż wszystkie obróbki zostaną wykonane.
Jeśli natomiast kupiłeś maszynę z automatyczną wymianą narzędzi, to będzie o wiele, wiele łatwiej ze wszystkim bo wystarczy, że w CAM-ie zdefiniujesz wszystkie obróbki, zapiszesz do jednego pliku, plik załadujesz do DSP, założysz właściwe narzędzia na magazynek narzędzi i .... odpalasz maszynę, czekasz aż skończy i ściągasz gotowy produkt.

Oczywiście wszystko co wyżej napisałem, to i tak w duuuużym skrócie, ale tak to mniej-więcej wygląda.

Co do pisania programów/projektów/ścieżek maszynowych z palca, to w Mach oczywiście się da i jeśli nie będziesz robił nic ponad te listwy i fronty meblowe używając do tego frezów profilowych, to taka zabawa jest wystarczająca i nawet Macha, ani CAM-a do tego nie potrzebujesz bo wszystko możesz napisać w notatniku i podpatrzeć w jakimś darmowym oprogramowaniu.

Jednak jeśli przyjdzie Ci ochota na robienie czegoś więcej niż powyższe (a zapewniam, że Ci przyjdzie) i przy okazji nie będziesz miał frezów profilowych, to zabawa z ręcznym pisaniem G-Codów (czyli ścieżek maszynowych) jest w zasadzie niemożliwa i trzeba zaopatrzyć się w jakiegoś CAM-a.


Kończąc, życzę powodzenia.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 19 maja 2014, 08:43

Żadnego macha nie potrzebujesz, sterowanie masz przez DSP i to wystarczy.
Do takich zadań polecam jakieś darmowe oprogramowanie np: HeeksCNC.


Autor tematu
Robert.K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2014, 22:28
Lokalizacja: Siedlce

#4

Post napisał: Robert.K » 19 maja 2014, 09:11

Robert.K,
Witam Lajosz
Bardzo dziękuję za szybką reakcję na post i za przekazanie tyle wartościowych treści.Co do frezowania listew na ploterze to masz rację, że lepiej robić to, na dolnowrzecionówce mam też takową, ale wymyśliłem sobie zrobienie stołu z kieszeniami, których będzie, 10 czyli za jednym załadowaniem stołu maszyna prze frezuje 10 listew koszt frezu podobny do frezu z otworem pod dolno wrzecionówkę.Pragnę zaznaczyć, że moim głównym utrzymaniem jest lakiernia meblowa natomiast listwy i fronty póki, co traktuję bardziej, jako wisienka na torcie coś liczę na to, że kiedyś się to zmieni. Lajosz masz rację do maszyny dołączona była płyta z programem UcanCam , ale co z tego jak nie ruszyła poczytałem, że do uruchomienia potrzebny jest zewnętrzny klucz coś jak hub wpinany w USB zresztą nie miał licencji a ja nie chcę jechać po bandzie wolę zapłacić i mieć spokój.
Nic zostało mi tylko uczyć się i próbować. A może jest jakiś inny program nie koniecznie tańszy tylko bardziej intuicyjny niż ArtCam, a jak już ArtCam czy wystarczy mi wersja Express myślę o powtarzalnych pracach listowa, fronty kuchenne, angielska boazeria, fil ongi
Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-05-19, 09:16 ]
Dance1 Dzięki za podpowiedź za raz pogmeram w necie
W całym życiu sza­nuj prawdę tak, by two­je słowa były bar­dziej wiary­god­ne od przyrzeczeń innych.
Sokrates


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 19 maja 2014, 12:42

@Robert.K

Zaprawdę powiadam Ci, daj sobie spokój z prostymi listwami na CNC.
Ani nie będzie szybciej, ani taniej, ani dokładniej i wcale nie wystarczy jeden frez jak w przypadku dolnowrzecionówki.

Jedynym uzasadnieniem robienia prostych listew na CNC może być to, że na tych listwach będą jakieś motywy (płaskorzeźby / reliefy), w innym przypadku, szkoda maszyny, prądu, czasu i ogólnego pieprzenia się z tym i możesz mi wierzyć, że wiem co mówię/piszę.

Co do UcanCAM-a, to jeśli kupiłeś nową maszynę, a ten program był do niej dołączony, to klucz USB (Dongle) powinien być dołączony do zestawu jako integralna cześć tego programu i w ogóle całego zestawu.

Jeśli o Artcam Express chodzi, to spokojnie zaprojektujesz w nim listwy i fronty meblowe i stworzysz ścieżki maszynowe, ale płaskorzeźby już nie zaprojektujesz.
Możesz natomiast zaimportować do niego gotową płaskorzeźbę lub w ogóle model 2.5D/3D i przypisać do tego obróbkę.
Zresztą, akurat w UcanCAM-ie możesz zrobić to samo co w ArtCAM-ie Express.
Jednak ArtCAM jest (moim zdaniem) bardziej intuicyjny od UcanCAM-a i znacznie mniej kapryśny bo przykładowo UcanCAM może (całkiem często) wywalić Cię do Windowsa, a poza tym (co jest znacznie bardziej upierdliwe) niewłaściwie obliczyć ścieżkę i maszyna frezuje krótkimi skokami.
Sprawdzone, potwierdzone i udowodnione jeśli chodzi o UcanCAM-a w wersji 8.0.
Podobno w wersji 9.0 te problemy już nie występują , ale nie miałem okazji sprawdzić.

Co do intuicyjności CAM-ów, to akurat ArtCAM i konkurencyjny Vectric Aspire są bardzo intuicyjne,
W niektórych aspektach (moim zdaniem bardzo ważnych) taki Vectric Aspire, nawet w nie najnowszej wersji, leje na łeb Artcama w wersji najnowszej, a w innych zostaje daleko w tyle za Artcamem.

Jednak jeśli ograniczysz się tylko do listew profilowych (bez reliefów) i frontów meblowych, to UcanCAM wystarczy aż nadto, a darmowe CAM-y również spokojnie dadzą radę.


Autor tematu
Robert.K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2014, 22:28
Lokalizacja: Siedlce

#6

Post napisał: Robert.K » 19 maja 2014, 16:03

Witaj Lajosz
Powoli wybijasz mi z głowy używanie plotera pod listwy (powoli, ale skutecznie•), czyli listwy dolno wrzecionowa a cała reszta koncepcji CNC Oki jest napęd czterorolkowy i wio .Lajosz, czyli krótko Vectric Aspire jest lepszym i bardziej intuicyjnym programem, od ArtCam-a Express? Tak zrozumiałem twoją podpowiedź
Pozdrawiam
W całym życiu sza­nuj prawdę tak, by two­je słowa były bar­dziej wiary­god­ne od przyrzeczeń innych.
Sokrates


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 19 maja 2014, 18:53

Robert.K pisze:czyli krótko Vectric Aspire jest lepszym i bardziej intuicyjnym programem, od ArtCam-a Express? Tak zrozumiałem twoją podpowiedź
Czytać ze zrozumieniem :)

Nie napisałem, że jest lepszy i bardziej intuicyjny od Expressa, ale że jest lepszy pod pewnymi względami, a w innych aspektach znacznie gorszy i nie od Expressa, a od Artcama w ogóle.

Zresztą, obydwa te programy mają niemal identyczny interfejs.

Tak czy siak, jeśli nie będziesz się bawił w modelowanie 2.5D/3D (czyli tworzenie reliefów/płaskorzeźb), to Vectric i Artcam nie różnią się właściwie niczym i (powtórzę) nie będą Ci do niczego potrzebne bo wystarczy jakiś darmowy program lub rzeczowny UcanCAM.

Jeśli natomiast w przyszłości nabierzesz ochoty do frezowania płaskorzeźb które sam zechcesz wymodelować, to wybór pomiędzy Artcamem Pro (bo tylko taki się do tego nadaje), a Vectric Aspire będzie trudny bo każdy z tych programów ma coś bardzo istotnego czego drugi nie ma i trzeba się wtedy zastanowić, jakich opcji/narzędzi modelowania bardziej będziesz potrzebował.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”