prostymi słowami - co to jest offset ?

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

prostymi słowami - co to jest offset ?

#1

Post napisał: ak47 » 18 paź 2014, 17:32

Tak jak w temacie, wiem że to bardzo podstawowe pytanie ale nie mogę znaleźć normalnej proste odpowiedzi. Co to jest offset ? Należy to rozumieć tak, że jest odległość od osi freza do krawędzi materiału ? wiec w przypadku kiedy mam frez 6mm mam offset 3 mm ? jakie są rodzaje offsetów w ogóle ? jak wygląda kwestia offsetów na tokarkach gdzie frezów zwykle nie ma ? jeśli robi to różnice to najabdziej interesują mnie sterowania sinumerik oraz heidenhain



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 18 paź 2014, 21:21

Chyba najprościej to podanie maszynie informacji o tym gdzie jest ostrze narzędzia -jego położenie. Dla freza (palcowego) podajesz bok i czoło freza tak samo dla noża w tokarce. Mozesz podać to jako zero albo jako jakiś wymiar.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 18 paź 2014, 21:53

Maszyna CNC ma kilka układów współrzędnych. Jeden z nich to tzw współrzędne maszynowe - przechowywane są w nim wartości, oznaczające pozycję narzędzia względem zapisanych w jej configu parametrów. Pozostałe są względne wobec tego pierwszego - informują maszynę, jak ma przeliczać pozycję narzędzia względem zadeklarowanych dla danego układu wartości.

Przykładowo - dojeżdżasz na tokarce nożem do powierzchni założonego w uchwyt wałka fi 20 mm. We współrzędnych maszynowych to może być dowolna wartość, ale w g-codzie wolisz się posługiwać jednak tą średnicą - wpisujesz więc offset G54 dla osi X równy 20 mm, i od tej pory twoja maszyna wie, w jakiej odległości od osi materiału jest nóż. Oczywiście w układzie odniesienia G54, co w pisanym kodzie należy zaznaczyć na początku wykonywanego kodu - ustawienie układu odniesienia działa aż do ustawienia innego układu.


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 18 paź 2014, 22:39

czyli po prostu współrzędne narzędzia, dla noża będą to współrzędne któregoś z narożników płytki skrawającej tak ? natomiast dla freza offsetem będzie to powierzchnia czołowa i boczna, tak ? z tym że dla freza trzeba jego średnicę dzielić przez 2 tak ?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 18 paź 2014, 22:43

Offset dla freza raczej ustawia się dla jego osi, i w g-code uwzględnia jego średnicę, lub stosuje się korektę G41/G42 w powiązaniu z danymi freza w tabeli narzędzi. Ale owszem - można również ustawić offset dla krawędzi bocznej frezu, byle odpowiednio do tego zapodać polecenia robocze.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#6

Post napisał: IMPULS3 » 18 paź 2014, 23:14

Jeszcze prościej to offset to taki rodzaj ''skali'' jak w manualnych maszynach, tylko o większych mozliwościach. :)
I o ile skalę można czasem sobie dowolnie ustawić np. zerując albo na jakiejś cyferce to analogicznie robimy z ofsetem.

Prosty przykład: na stole frezarki mocujesz detal w którym masz wyfrezować zwykły kanałek, dojeżdzasz do materiału wpisujesz offset np. 00 i maszyna wtedy wie że od tego punktu ma frezować np. 100mm dalej. Dlatego nie musisz mocować zawsze tego detalu idealnie w tym samym miejscu stołu bo ten offset to taki komunikat dla maszyny o połozeniu narzędzia względem materiału obrabianego.

A to co wpiszesz w offsecie to juz zależy od tego jak napisany jest program. Nie wiem czy powinieneś sugerować się średnicą freza przy offsecie bo to jest ważne przy pisaniu programu pod danego freza.


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#7

Post napisał: ak47 » 19 paź 2014, 09:12

aha, więc przykładowo jeśli na tokarce od wierzchołka noża do materiału mam 5 mm to offset jest równy 5 mm, i analogicznei na frezarce, tak ?

I jeszcze coś, wydaje mi się że muszę stale ustawić detal tak samo bo maszyna przecie nie wie że położyłem jakąś tam płytę gdzie indziej. (oczywiście mam tu na myśli sytuację gdy jest 10 sztuk takich samych do roboty). No chyba że za każdym razem pokazałbym jej nowy punk zerowy przedmiotu, tak ?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#8

Post napisał: IMPULS3 » 19 paź 2014, 13:08

ak47 pisze:aha, więc przykładowo jeśli na tokarce od wierzchołka noża do materiału mam 5 mm to offset jest równy 5 mm, i analogicznei na frezarce, tak ?
Nie, offset to pozycja noża, więc jak masz 5mm do materiału a materiał ma średnice np. 30mm to offset w tym konkretnym przypadku wyniesie 35mm.
ak47 pisze:I jeszcze coś, wydaje mi się że muszę stale ustawić detal tak samo bo maszyna przecie nie wie że położyłem jakąś tam płytę gdzie indziej. (oczywiście mam tu na myśli sytuację gdy jest 10 sztuk takich samych do roboty). No chyba że za każdym razem pokazałbym jej nowy punk zerowy przedmiotu, tak ?
Tak, zawsze jak się da to detal ustawiamy w tym samym miejscu, to był taki przykład :) że jak z jakichkolwiek powodów tego wykonać nie mozna to robisz to za każdym razem offsetem.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 19 paź 2014, 13:41

Na tokarce przyjęło się, że ustawia się offset osi X na zero w punkcie, przez który przebiega oś wrzeciona. Przy tak ustawionym offsecie położenie czubka noża jest zawsze wyświetlane na DRO jako aktualna średnica z jaką pracuje. Ale do jakiegoś szczególnego zadania możesz ustawić sobie offset na powierzchni wałka. Np masz zrobić rowek pod oring, znasz głębokość rowka. Ustawiasz sobie offset zero na styku noża z wałkiem, i jedziesz w materiał na minus głębokość rowka. Nie musisz mierzyć średnicy wałka, nie jest to ci do niczego potrzebne.

W osi Z offset ustawia się zazwyczaj na czole obrabianego materiału.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#10

Post napisał: IMPULS3 » 19 paź 2014, 14:16

MlKl pisze:Ale do jakiegoś szczególnego zadania możesz ustawić sobie offset na powierzchni wałka. Np masz zrobić rowek pod oring, znasz głębokość rowka. Ustawiasz sobie offset zero na styku noża z wałkiem, i jedziesz w materiał na minus głębokość rowka. Nie musisz mierzyć średnicy wałka, nie jest to ci do niczego potrzebne.
Mam tak w przypadku toczenia kanałków kół pasowych. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”