Kompensacja promienia narzedzia! pomocy

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
profaner
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2005, 01:03
Lokalizacja: Pozna?

Kompensacja promienia narzedzia! pomocy

#1

Post napisał: profaner » 13 wrz 2005, 01:09

Witam chcialbym powazneij zainteresowac sie maszynami CNC ale narazie mam do wykonania projekt na zaliczenie w ktorym nie moge sobie poradzic wlasnie z kompensacja...
Projekt pisze w czystym g-code nie jest to zbyt skomplikowany detal ale mam problemy na lukach! czy ktos zyczliwy mogl by mi pomoc lub polecic jakis program do konwertowania dxf na g-code wiem ze byly juz podobne tematy o konwertowaniu ale nei chodzi mi o zaden kombajn raczej o prosty programik w ktorym moge podac srednice freza... najlepiej jeszce o prostym i przyjaznym interfejsie ale moze za duzo wymagam...
nie wiem tylko czy taki konwerter w g-code uwgledni tzn wlaczy kompensacje czy poprostu automatycznie ja sobie obliczy i przedstawi jako wspolrzedne...

[ Dodano: 2005-09-13, 14:57 ]
ludzi zyczliwych prosze o kontakt na priv'a podam dokladniejsze namiary i podesle szkic mejlem....
dla kogos kto jest obyty lub ma jakies pojecie o g-code zajmie to 3 minuty...
3 minuty wyjete z zyciorysu to fakt ale......
dobry uczynek na koncie i moja wdziecznosc :)

[ Dodano: 2005-09-13, 19:45 ]
dobra nikt nie chce pomoc to zadam juz konkretniejsze pytanie!
moj symulator sie zawiesza przy dojsciu do kompensacjii na ktorej ma wyfrezowac luk....
teraz nie wiem czy ja uzywam zlej skladni albo zle cos napisalem czy mam za slaby komputer a narazie nei ma gdzie tego sprawdzic...
linijka kodu wyglada mneij wiecej tak

N10 G42
N20 G03 X15 Y33 R18

czy zapis ten jest rownowazny
N10 G03 G42 X15 Y33 R18

i co tutaj moze byc nie tak???



Tagi:


michal0408
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:35
Lokalizacja: zabno

#2

Post napisał: michal0408 » 14 wrz 2005, 17:17

te linijki nie sa rownoznaczne poniewaz w pierwszej nie wlczyles kompensacj a w drugiej powinno chyba byc odwrotnie tzn. N10 G42 G03 X15 Y33 R18
a pozatym w jakim programie to robisz bo musisz pamietac ze narzedzie uzywane nie moze byc wieksze niz promien luku bo bedzie wyrzucalo naruszenie konturu musisz miec gdziec w ustawienich jakies menu narzedzi i jeszcze nie zapominij ustawic typu narzedzia chodi o to czy pracujue srednica czy promieniem
a i mysle ze wiesz czym sie rozni G42 do G41 i kiedy sie ktorej uzywa ??

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 14 wrz 2005, 18:07

michal0408, nie ma znaczenia kolejnosc wpisanych parametrow w jednej lini
mozna napisac N10 G42 G03 X15. Y33. R18. albo N10 X15. Y33 R18. G42 G03 i bedzie tak samo dzialalo .Sprawdzalem to na sterowaniu FANUC ale mysle ze na innych terz nie ma znaczenia bo sterownik i tak wykonuje cala linie na raz.

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#4

Post napisał: ottop » 14 wrz 2005, 20:02

Wydaje mi się, że problem nie tkwi w składni ale w tym jaki sens ma taki ruch:

N10 G42
N20 G03 X15 Y33 R18

Teoretycznie podczas tego ruchu frez ruszy z pewnego punktu będącego jego środkiem i jednocześnie początkiem frezowanego promienia a zakończy w punkcie stycznym do konturu o wsp. X15 Y33, w efekcie powstały kontur po obróbce będzie raczej miał kształt wycinka elipsy.

Kilka ciekawych uwag na temat korekcji średnicy narzędzia:
Ponieważ korekcja zmusza maszynę do szeregu bardzo dokładnych obliczeń, obowiązują pewne zasady jej stosowania. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, komputer może po prostu zgłupieć, bo dostanie polecenia matematycznie sprzeczne.

-Korekcję włączamy jedynie dla obróbki konturów. Nie ma ona zastosowania przy obróbce cyklami kieszeni prostokątnych, kołowych, rowków ani wierceń.
-Pomiędzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwołaniem G40 mają prawo pojawić się wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie się maszyny - niekontrolowane ruchy.
-Korekcję włączamy przy najeździe na pierwszy punkt konturu, a wyłączamy w linii wyjazdu z konturu.
-Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia.
-Funkcje włączania i odwołanie korekcji w zależności od systemu piszemy w osobnych liniach lub na końcu linii ruchu.
-Pomiędzy włączeniem a odwołaniem korekcji musi następować co najmniej jedna linia ruchu.
-W większości maszyn korekcja obowiązuje tylko w płaszczyźnie X-Y.
źródło: http://masters.ckp.pl/plecyk/cnc_korekcja.htm


michal0408
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:35
Lokalizacja: zabno

#5

Post napisał: michal0408 » 14 wrz 2005, 20:30

a co w twojej linijce oznacza litera "R" bo to tu moze lezec problem
a chodzi o to ze uzywaja funkcj interpolaci kolowen np. G03 musimy podac jeszcze dwa parametry zeby okreslic odpowiedni luk z tym ze jeden parametr jest zawsze zerem a drugi ma wartosc promienia tego luku ale trzeba pamietac ze moze on miec tez wartosc ujemna wszystko zalezy od luku

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#6

Post napisał: ottop » 14 wrz 2005, 23:17

Interpolacja kołaowa G02(G03) XYZ IJK lub R

X,Y,Z - współrzędne końca łuku (jeżeli któraś z tych współrzędnych jest taka sama jak współrzędna początku można ją pominąć, np. jeżeli łuk znajduje się w płaszczyźnie XY nie podajemy Z).
IJK - współrzędne środka promienia dla X-I, dla Y-J i dla Z-K. Jeśli któraś z tych wartości jest równa 0 można ją pominąć. Bardzo istotnym jest czy układ sterowania współrzędne IJK traktuje jako względne (czyli podawane są względem współrzędnych początku ruchu) czy jako absolutne (czyli w tym samym układzie wsp. jak X,Y,Z). Układ sterowania sam oblicza promień łuku.
R - promień łuku - w tym przypadku układ sterowania sam oblicza współrzędne środka. Wartość R podaje się jako dodatnią w przypadku gdy kąt łyku jest mniejszy od 180st. Dla łyku o kącie większym R podaje się jako wartość ujemną.
jeden parametr jest zawsze zerem a drugi ma wartosc promienia tego luku ale trzeba pamietac ze moze on miec tez wartosc ujemna wszystko zalezy od luku
W sumie można się z tym zgodzić, ale tylko w przypadku kiedy środek łuku i koniec znajdują się na jednej prostej równoległej do którejś z osi.


Autor tematu
profaner
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2005, 01:03
Lokalizacja: Pozna?

#7

Post napisał: profaner » 15 wrz 2005, 17:06

Problem faktycznie nie tkwil w skladni! raczej w tym ze symulator jest do kitu.... no i oczywiscie byly pewnie niedopatrzenie z mojej strony rowniez :) chodzilo np o to ze dojazd do momentu wlaczenia kompensacji czasami nei byl zbyd dokladny czesto aby nie "wysypac" symulatora musialem robic jakis ruch nad materialem a dopiero pozniej schodzic w material... teraz zostalo mi tylko przedstawic projekt do oceny wtedy zobaczymy :)
dziekuje wszystkim za porady oraz mejle na priv!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”