G Code nauka od zera

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
grbuy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 11 mar 2014, 09:51
Lokalizacja: Żarów

G Code nauka od zera

#1

Post napisał: grbuy » 11 mar 2014, 20:16

Witam! Od ponad 2 lat pracuje na tokarkach TUR 560 MN ze sterownia numeryczna Siemens Sinumerik 810D. Sprawa wyglada tak ze programy piszemy wylacznie w Shopturnie... No wlasnie. Chcialbym sie rozwijac, a na obecny moment stoje w miejscu. Co prawda nie frezowalem jeszcze ani nie gwintowalem na tokarce, lecz niestety nie robimy nic z tych rzeczy na maszynach poniewaz tokarki robia czesci do pras dla zakladu w ktroym stoja... I wszystko sie sprowadza do tego ze chcialbym sie nauczyc programowac maszyne w g codzie. Jest mozliwosc pisania programu w g codzie na tej sterowni, ale w ksiazcze do tokarek niestety dzial poswiecony jakiemus chociazby wprowadzeniu do swiata g codu zostal wyciety. Otoz zalezy mi bardzo na tym poniewaz wkrecilem sie w prace na tym kierunku i chcialbym nauczyc sie programowania w g codzie, abym mogl programowac w przyszlosci, gdybym zmienil zaklad pacy rowniez inne tokarki. Trafilem w internecie na Linuxcnc podobno jest dobry do nauki od zera, tak wiec chcialbym sie upewnic i siegnac waszej rady w tych sprawach, aby nie szarpnac sie z motyka na ksiezyc. Ogolnie to troche sie bawilem w tworzenie konturow na naszych sterowniach, ale nie wiem jak ustawiac naddatki na cylindrze. Zmiany narzedzi. Posow jak i wybieranie. O reszcie nawet nie wspomne. Tak wiec prosze was o jakas podpowiedz czy ten LinuxCNC to dobry start czy sie nie fatygowac? Pozdrawiam! :)



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 11 mar 2014, 20:58

A nie myślałeś o jakimś symulatorze na początek np swansoft? masz tam sinumerika i wiele innych, masz panele maszyn itd, dobre na początek, moim zdaniem oczywiście.
Linuxcnc ok dla własnej maszyny ale jak myślisz o maszynach przemysłowych raczej mało pomocny. Oczywiście pisanie z palca możesz na nim testować.


Autor tematu
grbuy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 11 mar 2014, 09:51
Lokalizacja: Żarów

#3

Post napisał: grbuy » 11 mar 2014, 22:30

Sciagalem juz jakies symulatory, ale wlasnie w nich trzeba od poczatku pisac polecenia w g codzie, a prawda jest taka ze ja nawet nie wiem od czego zaczac... W sumie mialem sinutrein i jeszcze jakis. Ten swansoft dobry bedzie na start?


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 11 mar 2014, 23:26

symulator jest od tego żeby sprawdzić czy program działa, udawać na maszynie że się z palca pisze itp.
Bez podstawowej wiedzy dot g kodów i programowania wiele nie zdziałasz.
Myślałem że taką podstawową wiedze w pracy nabyłeś.
Czyli podstaw musisz się nauczyć lub z cama programować.


Autor tematu
grbuy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 11 mar 2014, 09:51
Lokalizacja: Żarów

#5

Post napisał: grbuy » 20 mar 2014, 17:40

Tak jak wspominałem wyżej programy w pracy piszemy w shopturnie, także 95% rysunków które dostaję robię bez problemu, tylko właśnie chodzi mi o to aby ogarnąć pisanie w g kodzie po to abym nie miał problemów, gdybym zmienił pracę i trafił na tokarkę na której nie ma shopturn :)


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: bob35 » 20 mar 2014, 20:08

Na stronie PRONUM masz instrukcje do programowania . Sterownie bardzo podobne do Sinumerik jeśli chodzi o ISO - gkody http://www.pronum.pl/main_pl.html
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
grbuy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 11 mar 2014, 09:51
Lokalizacja: Żarów

#7

Post napisał: grbuy » 20 mar 2014, 21:06

ok dzięki! :)


radhim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2014, 18:09
Lokalizacja: Torun

#8

Post napisał: radhim » 29 lip 2014, 21:22

Witam wszystkich Bardzo proszę o pomoc w napisaniu programu w G kodach robię to pierwszy raz w interpolacji kołowej męczyłem się w pracy cały dzień pomóżcie proszę rysunek w linku

https://drive.google.com/file/d/0B26y1D ... sp=sharing


neron_kubas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2014, 18:02
Lokalizacja: Dzi

#9

Post napisał: neron_kubas » 19 paź 2014, 23:49

Witam. wykreśliłem mały rysunek do kolegi problemu w cad. w ramach treningu moze uda sie też pomóc temu co bedzie pisał G kod oceńcie zaczynam nauke cad i myślę sie pobawić tym bardziej na poważnie.
Załączniki
Rysunektestowy.pdf
(55.21 KiB) Pobrany 1048 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”