Wstawianie szkicu z innego pliku

Awatar użytkownika

Autor tematu
DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

Wstawianie szkicu z innego pliku

#1

Post napisał: DZIKUS » 27 gru 2008, 03:11

Mam następujący problem:

W trybie "part" rysuję stalową kratownicę zbudowaną z ceowników i dwuteowników w kilku rozmiarach; kształtowniki są w różny sposób zorientowane w przestrzeni. Załóżmy, że rysunek nazywa się KRATOWNICA.SLDPRT i tworząc w nim kolejne elementy chcę posługiwać się sporządzonymi wcześniej szkicami CEOWNIK.SLDPRT oraz DWUTEOWNIK.SLDPRT. Do tej pory robiłem to w ten sposób, że po prostu otwierałem interesujący mnie szkic, kopiowałem go a następnie wklejałem do szkicu w nowo tworzonym modelu. Tyle, że podczas takiej operacji tracone są wymiary i relacje we wklejanym szkicu i mam za każdym razem kupę roboty, żeby wszystko od nowa zwymiarować. Sytuację pogarsza też fakt, że podczas wklejania szkicu zwykle zostaje on umieszczony nie tam gdzie trzeba, a jego przesunięcie powoduje zupełne "rozjechanie" się geometrii o ile jej wcześniej nie zwymiaruję. Podkreślam, że chodzi o operacje w trybie "part" a nie "assembly" więc nie ma mowy o wklejaniu gotowych modeli kształtowników.
Pytanie brzmi, czy w ogóle jest możliwe posługiwanie się jednym szkicem (a w nim jeszcze dodatkowo tabelą konfiguracji) w taki sposób, jak to opisałem na początku?

A oto drugi problem:
Często wstawiam geometrię stworzoną wcześniej w AutoCad. Gdy ją wstawiam do szkicu to jej punkt zerowy automatycznie pokrywa się z punktem zerowym tworzonego szkicu a wszelkie relacje oczywiście giną. Czasem chciałbym tą geometrię przesunąć lub obrócić, ale nie mogę tego zrobić bo znowu wszystko mi się "porozłazi" gdyż między elementami geometrii nie ma żadnych relacji (a których nadanie jest często bardzo pracochłonne). Najbardziej by mi pasowała relacja "nieruchome" (ta z ikonką przedstawiającą kotwicę), tyle że uniemożliwia ona jakiekolwiek manipulowanie szkicem (przesuwanie, obracanie). Chodzi mi o to, aby unieruchomić elementy geometrii względem siebie, ale nie względem lokalnego układu współrzędnych.


-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Tagi:

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#2

Post napisał: bildder » 27 gru 2008, 12:39

Ad1.
Nalezy utworzony szkic zapisac jako element z biblioteki (sldlfp). Wowczas pojawią sie 2 dodatkowe foldery - odniesienia i wymiary. Te pierwsze sluza do powiazania szkicu/geometrii podczas wstawiania z lokalnym-czyli istniejacym w danej czesci, ukladem wspol. - folder wymiary natomiast umozliwiaja sklasyfikowanie i pogrupowanie wymiarow.

Mozliwe jest zastosowanie tebeli konfiguracji-wiec zdaje sie jest to dokladnie to czego szukasz :smile:

A tak na marginesie, czemu nie uzywasz konstrukcji spawanych?
Ad2.
Hmmm...podczas importu dwg/dxf poprzez panel a nie ctrc+c > ctrl+v, mozna zaznaczyc kilka opcji, m in. zachowaj relacje.
Ale to i tak dziala jak chce.
Importowane szkice lub inne elementy np. bloki mozna rzeczywiscie unieruchomic. Ale mozna tez uzyc polecenia obroc/przesun/skaluj z grupy narzedzi szkicu lub pod prawym klawiszem po zaznaczeniu szkicu. Wowczas nalezy odznaczyc zachowanie relacji-przy czym to tez nie zawsze dziala. Wiec w takiej sytuacji stosuje sie polecenie modyfikuj - umozliwiajace lustrowanie, obracanie czy przesuwanie szkicu wrac z ukladem wspolrzednych :!: wiec nic sie nie "porozjezdza". Mozna tez wybrac opcje - calkowicie zdefiniuj szkic - aby automat dodal brakujace relacje lub wymiary wzgledem wybranej bazy.

pozdro
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

Autor tematu
DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 27 gru 2008, 14:20

Kolego, może bardziej szczegółowo a propos pierwszego problemu...
Utworzyłem plik biblioteki i faktycznie mam w nim dwa foldery, tyle, że w ogóle nie widać utworzonego szkicu ceownika. Na dodatek wciąż nie wiem jak to później wstawić do tworzonego szkicu kratownicy...

Konstrukcji spawanych nie używam, bo nawet nie wiem do czego to służy. Nawiasem mówiąc i tak mi zależy na opanowaniu takiego sposobu rysowania, gdyż często korzystam z bardzo nietypowych profili (np. rury o przekroju owalnym), których zwyczajnie nie ma w żadnych normaliach.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 27 gru 2008, 19:50

Aby dodac cos do biblioteki nalezy na to (operacja, szkic, krzywa itp) kliknac prawym klawiszem i wybrac dodaj do biblioteki. Oczywiscie wczesniej musi byc juz zapisany z rozszerzeniem sldlfp.
Najlepiej taki szkic powiazac jakims punktem lub wiazaniem wspolnie lub wymiarami - chodzi o odniesienie. Podczas wstawiania program bedzie pytal o te odnesienia.

A konstrukcje spawane sluza wlasnie do takich rzeczy-wyciagniecie profilem po sciezce, dodatkowo wieloobiektowosc, mozliwosc wstawienia tabeli z dlugosciami elementow itd. Profilem moze byc dowolny przekroj - ja kiedys uzywalem do wykonania ramy okiennej lub drzwi drewnianych - a nie ma to raczej nic wspolnego z konstrukcja spawana.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

Autor tematu
DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 27 gru 2008, 23:51

bildder pisze:Aby dodac cos do biblioteki nalezy na to (operacja, szkic, krzywa itp) kliknac prawym klawiszem i wybrac dodaj do biblioteki. Oczywiscie wczesniej musi byc juz zapisany z rozszerzeniem sldlfp.
Najlepiej taki szkic powiazac jakims punktem lub wiazaniem wspolnie lub wymiarami - chodzi o odniesienie. Podczas wstawiania program bedzie pytal o te odnesienia.

No dobrze, ale jak się dokonuje owego wstawiania? Poza tym dlaczego w utworzonym pliku nic nie widać? W takich chwilach wiem, dlaczego nienawidzę tego programu i żałuję, że jestem od niego w pewnym sensie uzależniony :/
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#6

Post napisał: bildder » 28 gru 2008, 11:52

Powinienes wiedziec, ze po zapisaniu nalezy zamknac plik zrodlowy i otworzyc z bibl. aby dokonac zmian. Tak to dziala - program jak kazdy inny ma mase wad i zalet, ale musisz sie zgodzic, ze nerwy wynikaja z Twojej niewiedzy (co innego jezeli program sie zawiesza czy wysypuje...)
Załączniki
szkic z biblioteki.zip
krotki film-jak to zrobic
(5.15 MiB) Pobrany 661 razy
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”