Stempel i matryca


Autor tematu
stoper17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2010, 00:12
Lokalizacja: szczecin

Stempel i matryca

#1

Post napisał: stoper17 » 12 lis 2013, 13:17

Witam wszystkich,
muszę zaprojektować swoją wypraskę do szkoły (bez określonego poziomu trudności) razem z wykonaniem stempla i matrycy w SW. Jeśli chodzi o 1 szt. nie ma problemu, natomiast mam problem ze zrobieniem przy jednym wyrzucie 2 wyprasek. Problem z określeniem linii neutralnych i powierzchni ;( (dodaje zdjęcie swojej bryły jako przykład)

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć w którym kierunku iść?? I zastanawiam się jeszcze nad kanałami wtrysku, które rozprowadzą ciekły materiał.
Proszę o radę
Pozdrawiam
Załączniki
2.JPG



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#2

Post napisał: SACZI » 12 lis 2013, 17:17

Ty formę wtryskową robisz ...

Ja zwykle robię tak:
- rozdzielam detal na stempla i matrycę, czyli to co Ty zrobiłeś;
- stempla/matrycę na formę wielogniazdową składam z dwóch stempelków wykonanych w poprzednim punkcie. Metoda dowolna, uzależniona od programu, w którym rysujesz formę
- kanały doprowadzające i punkt wtrysku są uzależnione od rodzaju materiału i geometrii wypraski. Temat na dłuższą dyskusję.


Autor tematu
stoper17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2010, 00:12
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: stoper17 » 14 lis 2013, 08:37

Mniej więcej dostosowałem się do instrukcji i wyszło mniej więcej tak
Obrazek

Nie bardzo wiem jak teraz dobrać rozmiar otworu do wtrysku, i jak poprawnie zaprojektować rozprowadzenie ciekłego materiału po formie. Czy to co zrobiłem może być zakceptowane? Materiał mam na myśli ABS.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 14 lis 2013, 09:00

To co zrobiłeś jest nieakceptowalne bo nie masz na ten temat żadnej wiedzy - nie chodzi o złośliwość tylko o fakt, że projektowanie form to skomplikowana sprawa. Kup sobie książkę H. Zawistowskiego i poczytaj na początek.

Po co w ogóle robić takie ćwiczenia, skoro nie ma i nie będzie mieć nic wspólnego z rzeczywistością??? Zaczynasz od zrobienia gniazda/skrzynki a nie masz jeszcze wypraski?

Zobacz sobie przykładowe wideo 32, jak się tworzy gniazdo formujące w SolidWorks, a do analizy wtrysku pobierz darmowy Simpoe.

Żeby projektować wypraski a później formy trzeba lata doświadczeń, a i to nieraz powstają wciągi w miejscach niespodziewanych, więc musisz się jeszcze wiele nauczyć. Ciekaw jestem, czy Twój nauczyciel chociaż raz w życiu zaprojektował formę???
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
stoper17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2010, 00:12
Lokalizacja: szczecin

#5

Post napisał: stoper17 » 14 lis 2013, 16:20

Wypraska dowolna, może to być i kwadrat. Zrobiłem ala doniczkę ( jak widać na ostatnich załącznikach) otwory na wypychacze i na wtrysk to moja interpretacja (wiem że źle zaprojektowane), natomiast sam stempel (nie wiem czy nie pomyliłem z matrycą) wykonana m.in. na podstawie filmiku ( neutralne linie, powierzchnia itp. uwzględniony skurcz 0.5% (czyli detal powiększony)

Z chęcią kupił bym tą książeczkę, tylko na alledrogo brak,a w księgarniach nakład wyczerpany.
Może jakieś inne propozycje co do autorów??? Na pewno da mi to dużo


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#6

Post napisał: SACZI » 14 lis 2013, 18:36

Podział i częśći formujące już masz i zrobiłeś to dobrze.
Pokaż jeszcze stemple.

Tak na szybko:
1. Części formujące możesz zrobić w oprawie lub z całości
Ile gniazd przewidujesz?
Pokazaną na zdjęciu matrycę podziel na pojedyncze części, które umieścisz w oprawie - dla dwóch gniazd.
Dla 4 gniazd, wstawiasz w oprawę 2 stemle i matryce pokazane na obrazku.
Możesz części formujące robić również z całości, czyli w taki sposób, jak tomasz teraz zaprojektowane.
Zapoznaj się z katalogami 3G FCPK Bytów. Generują one kompletne skrzynki ze wszystkimi normaliami. Dla SolidWorksa w formacie natywnym,czyli są edytowalne.

2. Punkt wtrysku.
Zasada jest taka, że umieszcza się do w najgrubszym miejscu wypraski. Kanały doprowadzające tworzywo umieszcza się w części stemplowej.
Przewężka powinna mieć średnicę od 50 do 70% średniej grubości ścianki wypraski.
Kanały doprowadzające tworzywo wykonaj wg schematu grubość wypraski + 0,5mm. To wartość minimalna. Jeżeli występują trudności w wypełnianiu gniazd lub pojawiają się jakieś niepożądane zjawiska typu problemy z dociskiem, wtedy kanały się pogrubia. Działasz tutaj na oszczędność materiału.
Kanały proste, nie jak teraz zrobiłeśw kształcie "wąsa".
Samą przewężka dla ABS'u wykonaj jako tunelową.
Minimalna odległość gniazd - 30mm.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#7

Post napisał: bildder » 14 lis 2013, 21:07

SACZI pisze:Podział i częśći formujące już masz i zrobiłeś to dobrze.
A jak przepraszam wygląda detal, dla którego owa forma powstaje??? Jaką ma grubość?
Bo ja tu widzę połowę gniazda formującego i tyle.

Saczi - zapominasz chyba, że to projekt ucznia i prawdopodobnie chodzi wyłącznie o pokazanie matrycy i stempla a nie całej skrzynki z wszystkimi mechanizmami, wypychaczami i może kanałami chłodzącymi. Bo później ktoś zapyta, a czemu 70%, a czemu 30mm i co? - zonk.

Oczywiście FCPK to dobry wybór ale jest mnóstwo innych komponentów, często w formatach SW. meusburger itp.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
stoper17
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 13 lis 2010, 00:12
Lokalizacja: szczecin

#8

Post napisał: stoper17 » 14 lis 2013, 21:25

Super sprawa z tymi katalogami :smile: skupie się na poprawie wymiarów płyt później.
Planuje zrobić 2 gniazda które nie będą w oprawie tylko w całości
Ścianki mojej wypraski mają 5mm, czyli kanały doprowadzające powinny mieć 5,5 mm, a zwężka na wejściu 2,5mm na wyjściu 5 mm????
Obrazek
Obrazek
Obrazek


i poprawione (choć nie wiem czy nie przedobrzone)
Obrazek

I detal
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 14 lis 2013, 21:35

Tylko, że na końcach ściany nie mają pochyleń. Jest w SolidWorks narzędzie na karcie Oceń - analiza pochylenia, wszystkie ściany powinny mieć wymagane minimalne pochylenie, które wynosi od powiedzmy 0,5 do 2, 3 stopni - zależnie od użytego materiału i wysokości ścian.

No i przydałoby się dodać promienie, ponieważ te części formujące ktoś musi wyfrezować...

A co do kanałów, no to właśnie to tego służą narzędzia analizy wtrysku, donice zazwyczaj mają jeden punk od spodu. No i przydałby się zamek, żeby się powierzchnie na płasko nie łączyły.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#10

Post napisał: SACZI » 14 lis 2013, 21:46

stoper17, widzę, że się rozkręcasz i całkiem dobrze Ci idzie :mrgreen:

Po pierwsze, detale z tworzyw sztucznych robi się maksymalnie cienkie. 2,5mm to dla ABS praktyczne maksimum. Zmień grubość ścianki, a SW powinien Ci przegenerować formę.
Średnica przewężki - dla 2,5mm zrób fi1,2-1,4mm.
Zastosuj 1 punkt wtrysku na detal, jak na zdjęciu:

Masz niestety wredny typ detalu i punkt wtrysku musisz umieścić w matrycy. Jest to trudne, bo często bywają problemy przy usuwaniu takiego wlewka.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2013, 21:49 przez SACZI, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”