Początkujący formy wtryskowe- pytanie


Autor tematu
obloj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:31
Lokalizacja: sanok

Początkujący formy wtryskowe- pytanie

#1

Post napisał: obloj » 12 lip 2011, 00:49

Drodzy koledzy czy podczas projektowania formy wtryskowej w solidworks musze sie martwic o pochylenie wypraski czy jest ono automatycznie naddawane w analizie powierzchni któro jest w module do form wtryskowych? Bardzo porsil bym czy mogl by mi ktos wytlumaczyc jak t dziala dokladnie. Czy projekt mojej wypraski musi juz byc z pochyleniem gdy robie gniazda na wypraske. Nie wiem jak to konkretnie ująć żeby ktoś mnie zrozumiał Jeśli jednak ktoś taki by się znalazł bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam serdecznie



Tagi:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#2

Post napisał: STELMI » 12 lip 2011, 06:54

jaki detal taka forma. Na detalu robisz pochylenia. Jeżeli będziesz je robił w późniejszym etapie tj na formie to może się zdarzyć, ze omyłkowo będziesz miał za cienkie ściany na detalu lub za grube jeżeli się nie zgrają pochylenia. Kolejna sprawa to podział - podczas podziału na stempel/matrycę SW będzie sprawdzał pochylenie powierzchni. Jeżeli detal koniecznie wymaga w jakimś miejscu pionowej ściany (czego staraj się unikać) to najwyżej nadaj bardzo małą wartość kąta np 0,02 stopnia itp.


Autor tematu
obloj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:31
Lokalizacja: sanok

#3

Post napisał: obloj » 12 lip 2011, 12:18

Dziekuje bardzo za odpowiedz kolego. Teraz kolejne pytanie jakie jest standardowe pochylenie ile stopni I jak je uzyskiwac w projektowaniu jesli jest to element o prostych scianach wiadomo wyciagniecie szkicu pod katem na danej odleglosci. Co w przypadku zlozonego przemiotu np do ktorego zaprojektowania uzywamy np plaszczyzn czy w tym przypadku sterujemy normalnie katem splajn czy robi sie to w inny sposob.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#4

Post napisał: STELMI » 13 lip 2011, 09:04

staram się unikać wyciągania po kącie, chyba że nie będę później nic w danym obszarze robił. Jak zrobisz wszystkie ściany z wyciągnięciem po kącie to mogą pojawić się problemy z późniejszym dorysowywaniem kolejnych elementów z braku płaszczyzny na której można zrobić szkic. Najczęściej robię detal możliwie prosto, a pochyleniami zajmuję się na koniec.


Autor tematu
obloj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:31
Lokalizacja: sanok

#5

Post napisał: obloj » 13 lip 2011, 12:10

Ok rozumie wszystko tylko chcial bym bardziej podrazyc temat bo widze ze kolega jest profesjonalista wiec jak kolega wykonuje pozniejsze pochylenie czy edytuje kolega wczesniejsze wyciagniecie po wszystkich operacjach. Co z obiektami plaszczyznowymi jak mozna pozniej wstawic pochylenie takze przez edytowanie. I jaki jest kat pochylenia ktory powinien byc na sciance prostej


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

Post napisał: STELMI » 13 lip 2011, 12:52

obloj pisze:Ok rozumie wszystko tylko chcial bym bardziej podrazyc temat bo widze ze kolega jest profesjonalista wiec jak kolega wykonuje pozniejsze pochylenie czy edytuje kolega wczesniejsze wyciagniecie po wszystkich operacjach. Co z obiektami plaszczyznowymi jak mozna pozniej wstawic pochylenie takze przez edytowanie. I jaki jest kat pochylenia ktory powinien byc na sciance prostej
pochylenie na ścianie zależy od zastosowania detalu. Wiadomo, ze jeżeli jest gdzieś pasowany to należy tak dobrać kąt, żeby było możliwie idealne pasowanie 2 detali. Natomiast w zależności od wysokości detalu/ściany stosuję od 0,02% (w przypadku jak chce praktycznie pionową ścianę) do 3 stopni.
Dodaję pochylenie funkcją pochylenia :) Nie bardzo wiem jak podpowiedzieć. Może pokaż detal lub wyślij mi na @ to zobaczę w czym problem.


james007pl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 06 kwie 2008, 22:28
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: james007pl » 13 lip 2011, 13:07

Najławiej wykonać pochylenie poprzez funkcję "Pochylenie ściany", jeśli chcemy to wykonać w póżniejszym etapie projektowania, co jest raczej nie zalecane ze względu na możiwe kolidowanie tej operacji z innymi operacjami dokonanymi wcześniej. Można także dodać pochylenie przy używaniu funkcji "Wyciągania", poprzez nadanie odpowiedniego pochylenia dodatniego lub ujemnego i wybranie odpowiednich ścian. Można też dodać pochylenie poprzez proste użycie funkcji "Wycinania" i wycięcie odpowiedniej części materiału. Wszystko zależy od projektowanego detalu i użytych operacji.

W przypadku modeli powierzchniowych najlepiej jest je zamienić na obiekt bryłowy przed dodaniem odpowiedniego pochylenia, co znacznie uprości sprawę.

Co do wartości pochylenia stempla/matrycy, wartość pochylenia zależy od stosowanego tworzywa pod wypraskę co jest bezpośrednio związane ze skurczem przetwórczym takiego tworzywa.


Autor tematu
obloj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:31
Lokalizacja: sanok

#8

Post napisał: obloj » 13 lip 2011, 16:28

Teraz sie przypatrzylem dokladnie jest funkcja do pochylania scian, moj blad panowie nie zauwazylem jej wogole bo nigdy nie uzywalem. Nie mam modelu do ktorego chcialbym to zastosowac poniewaz dopiero ucze sie jak projektowac formy. Dobrze za to placa tutaj gdzie jestem wiec musze w to sie wdrozyc.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#9

Post napisał: STELMI » 14 lip 2011, 06:46

obloj pisze:Teraz sie przypatrzylem dokladnie jest funkcja do pochylania scian, moj blad panowie nie zauwazylem jej wogole bo nigdy nie uzywalem. Nie mam modelu do ktorego chcialbym to zastosowac poniewaz dopiero ucze sie jak projektowac formy. Dobrze za to placa tutaj gdzie jestem wiec musze w to sie wdrozyc.
ucząc się samemu (jednak mając kilkuletnie doświadczenie na wtryskarkach, więc znałem podstawy budowy i konstrukcji form) wykonałem od podstaw 1 formę (od podstaw tj. nie znałem SW i uczyłem się z samouczków, nie znałem również SolidCAM`a i również z samouczka się uczyłem) + programy na CNC po jakichś 3 miesiącach. Była to prosta forma, nie było idealnie, obecnie na pewno bym zrobił dużo rzeczy inaczej, jednak od czegoś trzeba było się nauczyć.
Pamiętaj, że czasem lepiej jest zrobić element w kilku częściach jak z uporem dążyć do tego, żeby był w jednej, ze względu na chociażby późniejsze ew. problemy przy polerowaniu czy drążeniu wgłębnym, które można było uniknąć.


Autor tematu
obloj
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:31
Lokalizacja: sanok

#10

Post napisał: obloj » 15 lip 2011, 02:46

moze mi kolega przeslac jakies przyklady aby zawieraly takie zlozenie z kilku czesci chcial bym zobaczyc o co w tym dokladnie chodzi moze prv aby nie zasmiecac forum nie potrzebnie bo w sumie temat jest chyba jako tako do zamkniecia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”