Modele , zlozenia, rysunki - pomoge chetnie :-)


Autor tematu
Megaimperator
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:11
Lokalizacja: Szczawnica/Dublin

Modele , zlozenia, rysunki - pomoge chetnie :-)

#1

Post napisał: Megaimperator » 15 kwie 2008, 19:25

Witam wszystkich,
Jestem swiezy na tym forum i propounje swoja pomoc w sprawie SolidWorks'a, nie jestem alfa i omega w tym temacie ale mam praktyczne doswiadczenie wiec a noz komus sie przydam. Moge poradzic (o ile bede wiedzial o co chodzi) lub wykonac jakis model.

Pozdrawiam i powodzenia
Kuba


Projekty - modele w Solidworks - weekend'owo.

Tagi:


albercik
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: albercik » 16 kwie 2008, 19:13

Wykonałem 2 przekroje rysunku ichciałbym żeby zostały tylko widoki. Gdy daję na tym głównym rysunku usuń pojawia się okienko "usunąć następujące komponenty" wybieram widok rysunku, a program usuwa mi wszystko wraz z widokami przekroju. Jak się pozbyć samego widoku rysunku?


Autor tematu
Megaimperator
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:11
Lokalizacja: Szczawnica/Dublin

Przekroje

#3

Post napisał: Megaimperator » 16 kwie 2008, 21:00

Czesc,

Zrobilem screeny dla Ciebie ale cos to forum nie chce ich przyjmowac wiec mozesz mi podac maila to wysle na skrzynke.
Opis do screeno'w (jak poprzekrecam jakies wyrazy to przepraszam ale mam wersje angielska i nigdy nie uzywalem polskiej)

1.) klikasz na rysunek aby go uaktywnic i patrzysz jaka nazwa wyswietli sie w drzewie po lewej stronie (patrz screen'y) widok1, widok2 lub cos takiego.
2.)klikasz w puste miejsce w polu graficznym i szukasz tej nazwy w drzewie po lewej stronie.
3.)klikasz prawym na znaleziona nazwe widoku i wybierasz ukryj,showaj, lub cos takiego.
4.) SW zapyta czy schowac rowniez widoki zalezne , klikasz ze nie i gotowe.

Mam nadzieje ze u Ciebie tez zadziala:-))) pozdrawiam i jakby cos to pisz znowu.

Megaimperator
Załączniki
przekroje.zip
(469.32 KiB) Pobrany 404 razy
Projekty - modele w Solidworks - weekend'owo.


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#4

Post napisał: chuliganus » 07 cze 2008, 13:17

No to moze ja zadam pytanie. Mam narysowanego takiego oto robocika przemysłowego:
Obrazek

Chodzi mi o to czy ktoś nie umiałby czasem podpowiedzieć jak rozpisać równia aby uzyskać odpowiednie pochylenia tego robota za pomocą równań w SW. Zrobiłem to za pomocą Zaawansowanych wiązań (ustalenia kąta głównego i skrajnych odchyleń) jednak w ten sposób nie mogę wyliczyć położenia końcowego punktu ramienia i potrzebuję równań. Musza one opisywać dwie osie (zaznaczone na rys), które mają największy wpływ na położenie tego punktu.
Obrazek Obrazek

Chodzi mi w głównie o zasadę wpisywania tych równań - mam nadzieje ze bedzie to ktoś wiedział - bo jest to dla mnie problem już od jakiegoś czasu i nie mogę go rozwiązać a samouczek jakoś do mnie nie przemawia pod tym wzgędem :???:

Edit:

zapomniałem dodac - wartość kąta na osi 2 (wg moich wyliczeń) jest uzalezniona od kąta na osi 1 wg następującego schematu:
Obrazek

Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 08 cze 2008, 09:54

Czy przypadkiem nie jest mowa o zadaniu prostym kinematyki, gdzie opisujesz polozenie czlonu roboczego wzgledem ukladu odniesienia? Bo jezeli tak to do tego sluza odpowiednie macierze przeksztalcen. Oczywiscie cala trudnosc to matematyczne opisanie zagadnienia tym trudniejsze im wiecej stopni swobody posiada manipulator.

Czyli jedna kwestia to ulozenie macierzy a druga to przelozenie tego na jezyk programu. Na samych rownaniach bedzie to raczej trudne, z prostego powodu - rownania obliczaja dany wymiar z innych wymiarow. Tyle, ze tutaj ten obliczany wymiar oraz te, od ktorych on zalezy beda zalezec jeszcze od innych w przypadku przemieszczenia danego czlonu.
A najwiekszym mankamantem jest to, ze jezeli kolejnosc rownan jest nieodpowiednia od wersji 2008 program nie przyjmie tych rownan - w starszych po porstu wykonywal dwie petle, nie moze byc tak:
a=c+1
b=c
kolejnosc jest nieodpowiednia.
Czy masz juz matematycznie opisane i tylko pytanie jak to zrobic w SW czy nie masz nic?
W praktyce rzeczywiscie opisuja to rownania, tylko ze w SW nie moze byc niewiadomych - w zwiazku z tym nie mozesz ulozyc ukladu rownan bo bo wstawione parametry musza byc znane. Innymi slowy, jezeli kat alfa1 zalezy od alfa2, a ten od alfa 3 itd - czyli obliczenie jednego powoduje wyliczenie kolejnego to jest ok, ale jezeli ktorykolwiek zalezy od kolejnego to juz nie jest ok, chodzi o sprzezenie zwrotne.
Reasumujac - bedzie to trudne ale moze i wykonalne. Moze warto projektujac roboty zakupic cos specjalizowanego: robotworks-eu
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#6

Post napisał: chuliganus » 08 cze 2008, 12:22

Powiem tak - mam wersję o jedną wstecz od 2008, równania też mam już wyprowadzone.

Teraz jedyne o co mi chodzi to w jaki sposób przenieść je do programu tak zeby to miało ręce i nogi.
Piszesz ze muszą być znane wszystkie parametry - wg mnie wszystko jest dane - bo długości poszczególnych ramion są znane a kąty wg jakich w danej chwili będą pochylone ramiona program powinien sam przyjmować - przynajmniej tak mi się wydaje - tylko na jakich zasadach to wklepać do Solida? No i w jaki sposób - bo to jest coś czego w życiu nie robiłem :neutral:


Autor tematu
Megaimperator
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:11
Lokalizacja: Szczawnica/Dublin

O kurde.

#7

Post napisał: Megaimperator » 08 cze 2008, 13:34

Czesc,

Szczerze mowiac nigdy nie robilem czegos takiego, (wiekszosci zlozenia nieruchome no ewentualnie z jakims "zawiasem ".
Ale przycisnij bildder'a raczej bedzie umial pomoc bo chlop wie co mowi (choc czasem arogancko ;-) )

Aha i daj znac jak sobie poradziles bo to cos nowego dla mnie i jestem ciekawy.

Pozdro
Projekty - modele w Solidworks - weekend'owo.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#8

Post napisał: bildder » 09 cze 2008, 12:14

Przyklad:
"D1@Szkic2" = "D2@Szkic2" + sin( "D4@Szkic2" )
"D3@Szkic2" = "D2@Szkic2" - sin( "D5@Szkic2" )
Obrazek

D1 - dl. pierwszego odcinka zalezy od kata i dl. D2
D3 - zalezy od kata D5 i dl. D2
Ale nie moze byc rownania, gdzie: D2 zalezy od np. D3 gdyz jest on uzywany w rownaniu pierwszym.
Oczywiscie moze istniec rownanie. gdzie parametr A zalezy od B,C,D itd ale C,D musi byc znane- tzn, ze nie moze zalezec B,C,D od G,H bo program tego w jednym kroku nie obliczy.
Skoro wiesz co od czego zalezy to w czym jest problem? Rowania dodajesz w paska edycji wymiaru - otworzy sie edytor rownan i ukladasz zaleznosci poprzez klikniecie w dany wymiar w obszarze graficznym.
Dwie podpowiedzi :!: :
1. Warto pokazac wymiary na czas dodawania rownan - pod prawym klawiszem na folder adnotacji "pokaz wymiary operacji"
2. Warto pokazac nazwy wymiarow - z menu narzedzia > opcje - 3 poz. od gory

JEzeli ukladasz rownania w zlozeniu identyfikator wymiaru bedzie dodatkowo zawwieral nazwe czesci po znaku @

I jeszcze jedna podpowiedz: otorz mozna dodac w zlozeniu adnotacje - czyli wymiar oznaczony nie D... tylko RD... ktory nie jest wymiarem sterujacym tylko adnotacja - i ten wpis rowniez moze byc uzyty w rownaniu.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#9

Post napisał: chuliganus » 18 mar 2009, 13:19

Wyjaśnienie bardzo ciekawe i pouczające za co wielkie dzięki Bildder - teraz troszkę zabawy mnie czeka aby to wszystko móc ogarnąć - bo proste się nie wydaje - ale nie osiągają nic ci którzy tego nie próbują. :cool:
<Pokłony> w Twoją stronę - zobaczymy teraz jaki pojętny jestem :wink:

Nieco odświeżę temat.
Czy może być tak że:

D2=D1+sinD4
a następnie wymiar D3 uzależnić od wymiaru D2?
Czyli przykładowo:

D3=D2 - sinD5

No i tu jest pytanie. Równanie D2 jest uzaleznione od sumy D1+sinD4, program nie pokazuje zadnych komunikatów ale czy on prawidłowo to wylicza?
Wartości co prawda zmieniają się zarówno D2 jak i D3

Czy to jest to co napisałeś?
Cytat:
Ale nie moze byc rownania, gdzie: D2 zalezy od np. D3 gdyz jest on uzywany w rownaniu pierwszym.

I taka zależnośc jednego równania od drugiego jest niemożliwa?

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#10

Post napisał: bildder » 19 mar 2009, 09:45

Chodzilo o kolejnosc rownan.
a=b+c
c=d+1
b=1
d=0
-------
2 petle

b=1
c=d+1
d=0
a=b+c
-------
1 petla - nalezy dodawac w odpowiedniej kolejnosci.

ale nie moze byc niejednoznacznosci:
a=b
b=c
a=c
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”