Jak wykonać ten element


Autor tematu
FranekFranek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2016, 22:25
Lokalizacja: znienacka :)

Jak wykonać ten element

#1

Post napisał: FranekFranek » 18 gru 2016, 22:42

Witam, znalazłem rysunek techniczny silnika parowego. Narysowałem już wszystkie części, połowę złożyłem ale mam poważny problem z jednym elementem.

Chodzi o podstawę cylindra, ma być wykonana z arkusza blachy. Na rysunku nie ma podanego kąta zagięcia, trochę to utrudnia modelowanie. Może pójść na łatwiznę i przerysować ten element wprowadzając go jako jpg, ale chciałbym go stworzyć jak należy czyli po przez zagięcie blach.

Ktoś mi pomoże?

P.S. Dodaję cały projekt silnika w pdf

Obrazek
Załączniki
vertical-one-lunger-beginner-09-03-06.pdf
(1.51 MiB) Pobrany 603 razy



Tagi:


marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: marcpol » 18 gru 2016, 23:22

Kąt nie jest potrzebny do wykonania tej części. Wynika on z podanych wymiarów. W solidzie zdefiniujesz szkic za ich pomocą. Problem sam sobie stworzyłeś, a w rzeczywistości on nie istnieje.

Kąt jeśli musisz znać to możesz policzyć za pomocą funkcji trygonometrycznych. Lub narysuj i odczytaj w solidzie.


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

#3

Post napisał: jareks » 18 gru 2016, 23:44

Tak jak marcpol napisał, kąty nie są potrzebne. Masz podane wymiary detalu plus wymiary rozłożonego arkusza blachy z wymiarami linii gięcia. Jedynie czego nie znasz to wewnętrznego promienia gięcia który będzie potrzebny do ustalenia współczynnika k lub ubytku materiału. Ja stosuję wewnętrzny promień 1mm i ubytek materiału dla blachy 1,5mm - 2,4mm.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 19 gru 2016, 10:08

Jeżeli promień nie jest określony to zazwyczaj przyjmuje się jako wewnętrzny równy lub większy grubości. Oczywiście zależy to od wielu czynników.

Ten detal można zrobić szkicem zgięcia, albo zwykłym wyciągnięciem i wycięciem na modelu rozłożonym (operacja odegnij).

Naddatek/ubytek to oddzielna sprawa, najlepiej nie stosuj w ciemno wartości, które ktoś Ci podrzuci. Wymagają one sprawdzenia na konkretnej maszynie. Dlatego m.in. w SOLIDWORKS table gięcie nie są domyślnie uzupełnione.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”