wycinek koła zębatego z zębami o module 4


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

wycinek koła zębatego z zębami o module 4

#1

Post napisał: rokare » 21 lut 2007, 15:45

witam
chciałem zrobić prosty chwytak do robota składający się z takich dwóch elementów jak na rysunku, (rysunek prosty ale chwilo nie mam żadnego programu żeby lepiej narysować bo komputer sie zawiesza z powodu wirusów i muszę sformatować :???: ) problem w tym że nie potrafię zrobić rysunku w autocadzie tych zębów, bo chciałem takie dwa elementu wyciąć na laserze, jak dla mnie najtańsza metoda żeby to zrobić a mają mi wyciąć kilka innych detali to te bym dorzucił do kompletu, a jakość tych zębów była by w zupełności wystarczająco do tej zabawki co robie ten chwytak ( ma byc to zabawka edukacyjna, a planowałem to wyciąć z blachy 5mm bo z takiej tnę resztę detali i by mi to szybko zrobili.

średnica na jakiej były by zęby ok. 40mm (wymiar przybliżony bo dopiero wszystko wymyślam :wink: )
mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak narysować takie zęby (myślałem o module 4 może 5)

ewentualnie podesłać jakiś przykładowy rysunek. za wszelka pomoc będę bardzo wdzięczny.
Załączniki
chwytak.GIF
chwytak.GIF (2.3 KiB) Przejrzano 9736 razy


hmm

Tagi:


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#2

Post napisał: yoyer » 21 lut 2007, 16:14

Zasadniczo jakby sie uparl to mozesz kola narysowac w oparciu o wikipedie -- link ---

Potrzebujesz srednice podzialowa, modul jest to dlg. odcinka wycietego z tej srednicy podzialowej perzypadajacy na jeden zab.

Inna wartoscia charakterystyczna wg. ktorej powinienes rysowac to podzialka, wyliczasz ja tak, ze zakladasz soie jakis modul, dajmy na to m=4. A wiec podzailka bedzie wynosic:
p=pi*m
p=3,1415*4=12,566
A podzialka jest to dlg odcinka wycietego z srednicy podzialowej, dokladniej jest to odleglosc pomiedzy tymi samymi bokami dwoch kolejnych (sasiednich) zebow kola (oczywiscie jak wczesniej pisalem - mierzone po luu srednicy podzialowej)

Dodatkowo zakladasz sobie ile chcesz miec zebow na obwodzie pelnego kola, jaka srednice i potem sbie dopasujesz.

Skorzystaj ze wzory na srednice podzialowa D=z*m i po zawodach :) ...mozesz sobie wzor przeksztalcic i dopasowac np ilosc zebow do srednicy itp.

Rozpisany wzro: D=zm=z*(p/pi)

[ Dodano: 2007-02-21, 16:35 ]
A tutaj masz cos z geometrii wykreslnej, moze Ci pomoze przy samym rysowaniu zebow kola zebatego - oczywiscie jak bedziesz sie opierac o ten dokument to bedziesz miec zeby zrobione w spsob "hi fi" :mrgreen: ...ale mozesz sobie narysowac tak "na oko" i tez bedzie dobrze, do Twoich potrzeb starczy...

http://www.salemcompany.com/cgi-bin/sto ... Ssect1.pdf

[ Dodano: 2007-02-21, 16:49 ]
wg wzoru D=z*m, po przekssztlaceniu z=D/m i przy zalozeniu ze m=4 to wyjdzie Ci z=40/4=10 zebow; troche malo, jak tak patrze na twoj szkic, to bedzie jakies 1/3 obwodu kola to 3-4 zeby - malo. Daj m=2 i bedzie lepiej. Tak sadze.

Typoszereg m:
0.06, 0.12, 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 8, 16, 32, 60
Hooah!


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#3

Post napisał: sasii » 21 lut 2007, 17:16

Załączniki
Robotyka - sidła i wnyki.pdf
(4.85 MiB) Pobrany 2453 razy


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#4

Post napisał: rokare » 23 lut 2007, 19:48

witam

i dziękuje za pomoc :wink: udało mi narysować taki prosty chwytak i elementy do połączenia go. czy mógłby ktoś lepiej obeznany w autocadzie zweryfikować poprawność tego rysunku bo ja się dopiero uczę rysunku :oops:
Załączniki
chwytak.rar
(13.44 KiB) Pobrany 621 razy
hmm


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1539
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: upadły_mnich » 24 lut 2007, 00:54

zęby narysowane przez Ciebie są trochę dziwne. moduł to 2,8888, kąt przyporu to chyba jakieś 35st. Oczywiście nie ma to znaczenia jeśli planujesz jedną sztukę chwytaka wykonać.
Jeśli mogę coś zaproponować:
zastosuj mniejszy moduł będzie lepsze zazębienie.
zastosuj znormalizowany kąt przyporu 20st (może kiedyś zechcesz zmienić chwytak i zęby wykonać np frezem)
wymiary też warto zaokrąglić (zamiast 39,77 - rozstaw osi - daj 40mm)
troszkę pokreśliłem na Twoim rysunku i zamieszczam plik z proponowanym kołem (m=2)

aha w tym kole co narysowałem nie ma luzu międzyzębnego = 0,04m - dla tego rysunku 0,08mm ale wykonasz to sam metodą odsunięcia
pozdrawiam i powodzenia w rozgryzaniu AutoCada
Załączniki
chwytak2.zip
propozycja
(75.09 KiB) Pobrany 569 razy


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#6

Post napisał: rokare » 24 lut 2007, 10:13

witam i dziękuje za pomoc i znormalizowanie rysunku :wink:

zanim narysowałem mój rysunek szukałem w googlach jakichś gotowych rysunków albo bibliotek, ale nic nie znalazłem i narysowałem na podstawie tego co sie do tej pory nauczyłem (niekoniecznie poprawnie) z tego co znalazłem w necie, widze jednak że bez porządnej książki do nauki autocad sie nie obejdzie :wink: , mi potrzebną będzie tylko jedna para tych chwytaków. jak wytnę i zmontuje chwytak to pokarzę to co mi powstanie :wink:
hmm


scyld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: Chorzów

#7

Post napisał: scyld » 12 lis 2007, 23:46

Witam.

Jestem świeży i może piszę za późno... Też przekopalem tonę neta w poszukiwaniu softu do rysowania kół zębatych. Opłaciło się. Zajrzyj na stronkę www.mitcalc.com/.

Pozdrawiam[/u]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”