Obwód złożony w AutoCAD


Autor tematu
kizior
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Września

Obwód złożony w AutoCAD

#1

Post napisał: kizior » 02 lut 2011, 14:11

Czy może ktoś podpowiedzieć jak w AutoCAD podejrzec obwod tej przekladni pasowej ? Mniej więcej mogę obliczyć ze srednicy kół i odległości osi. Jest wzór na dokłane obliczenia ale chyba w programie tez podejrzę ? Druga sprawa jak połączyć te dwa koło z liniami stycznymi w całość bo sumowanie CADa coś mi nie łączy.

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#2

Post napisał: Bri » 02 lut 2011, 15:11

Jeśli chodzi ci o długość pasa (tak geometrycznie mówiąc, wedle rysunku) to zrób taki trik - utnij za pomocą linii oba okręgi - po czym możesz spokojnie zwymiarować pozostałe łuki i proste (wymiar normalny i długość łuku - 2 i trzecie polecenie na pasku "wymiary").

Aby połączyć liniami oba okręgi i by linie te były styczne do obu okręgów robisz tak - wybierasz narzędzie rysowania linii - po czym na pasku "lokalizacja" klikasz "znajdź styczny" i klikasz na pierwszym okręgu - ruszając myszą zobaczysz że linia dopasowuje się to pierwszego okręgu - klikasz ponownie na "znajdź styczny" i na drugi okrąg. I gotowe.

Jeśli chodzi ci o to aby przekładnia była traktowana jako jeden element użyj polecenia "utwórz blok".

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
kizior
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Września

#3

Post napisał: kizior » 02 lut 2011, 15:51

Przetrenowałem Twoje wskazówki prawie wszystko działa oprócz stycznej na okręgu od którego zaczynam linię łączącą. Na drugim okręgu zaczętą już linię wyszukuje ładnie styczną. Niestety zaczynać muszę od "kwadrantu" bo pierwszego punktu stycznego nie znajduje (w momencie rozpoczęcia rysowania lini). Co mogę źle robić ?

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 02 lut 2011, 16:29

Powinieneś mieć tak:
linia
znajdź styczny
na okręgu pierwszym
Obrazek
klik

znajdź styczny
na okręgu drugim
Obrazek
klik

Nie wpływa na to ni jak bieżące ustawienie śledzenia (orto/biegun) ani lokalizacji według obiektów (czy masz zaptaszkowane styczny czy nie)

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
kizior
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Września

#5

Post napisał: kizior » 02 lut 2011, 18:21

Chyba pracujemy na innych wersjach. Ja mam 2010 i wygląda to trochę inaczej. Znalazłem tą funkcję pod shift + prawy klawisz myszy i działa faktycznie niezależnie od ustawień "lokalizacji". Dzięki wielkie, kliknąłem już "Pomógł".

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#6

Post napisał: Bri » 03 lut 2011, 15:29

Racja - pod shiftem+prawy jest to od dawna :)
Pewnie masz włączoną wstęgę w Autocadzie (taką jak w word'zie) zamiast "normalnych" pasków z poleceniami jak wcześniej.
Osobiście Wstęga w AC zupełnie mi nie siada - dużo poleceń muszę mieć zaraz pod ręką, zawsze mi czegoś brakuje (np. potrzebuje mieć 3 polecenia rysowania okręgu) - stary interfejs jest przejrzysty i łatwiejszy w organizacji.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”