[Inventor] Wyrównanie krawędzi po zawinięciu


Autor tematu
tomi1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: Mazowieckie

[Inventor] Wyrównanie krawędzi po zawinięciu

#1

Post napisał: tomi1991 » 29 sty 2017, 15:43

Witam.
Jestem początkujący w tym temacie. Mógłby mi ktoś z was wytłumaczyć co zrobić żeby blacha po zawinięciu pokrywała się z liniami przez zawinięciem? Chodzi o te skośne linie u góry.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 sty 2017, 11:37 przez tomi1991, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 30 sty 2017, 07:27

Może najpierw zamodelować zagięty już profil i rozwinąć na płaszczyznę?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
tomi1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: Mazowieckie

#3

Post napisał: tomi1991 » 30 sty 2017, 10:47

Moglbys wytlumaczyc dokladniej co i jak zrobic w inventorze 2015?


atlc
Posty w temacie: 10

#4

Post napisał: atlc » 30 sty 2017, 16:14

Czy dobrze rozumiem, że efekt jaki chcesz osiągnąć jest taki, że zagięta i wycięta blacha ma pasować do innego elementu który ma zarys taki jak niebieska linia?
Jeżeli tak, to narysuj linię która odpowiada kształtowi Twojego profilu, wykorzystaj opcję odsunięcie(odsuń na grubość blachy), następnie zamknij pętlę przez narysowanie na końcach dwóch odcinków które będą miały grubość blachy.
Zamykasz szkic, używasz opcji wyciągnięcie proste i wyciągasz na długość taką jaką potrzebujesz.
Później z zakładce Środowiska wybierz "przekształć w konstrukcję blachową", definiujesz w ustawieniach domyślnych konstrukcji blachowej grubość materiału, dodajesz gięcia poprzez opcję gięcie(ostre krawędzie zostaną zastąpione gięciami z promieniem).
Następnie zdefiniuj płaszczyznę na "grzbiecie" profilu, utwórz taki szkic jak ten Twój niebieski i wytnij nim potrzebny kształt ze swojego profilu(opcja wycięcie).

Prawie nigdy jak rysuję nie zaginam płaskiej blachy, a prawie zawsze albo rysuję gotowy profil który wyciągam albo dodaję kolejne ścianki poprzez opcję kołnierz. Zazwyczaj jest tak po prostu szybciej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
tomi1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: Mazowieckie

#5

Post napisał: tomi1991 » 30 sty 2017, 22:41

atlc, Bardzo mi pomogłeś wielkie dzięki. Mam następny problem i nie wiem o co chodzi. Co zrobić w tym przypadku gdy pokrywają mi się kołnierze?

Obrazek


atlc
Posty w temacie: 10

#6

Post napisał: atlc » 31 sty 2017, 13:20

Proszę bardzo.
Od tego jest opcja "połączenie narożnika"

Tak na marginesie- nie wiem jaka jest grubość materiału z którego jest ten detal oraz jak wysoki narysowałeś kołnierz, ale musisz zwracać uwagę czy rysowany detal jest technologicznie wykonalny. Bo na Twoim modelu robi się wąsko i jeśli kołnierz jest wysoki, to gięta ścianka oprze się o stempel prasy.
Pozdrawiam.


Autor tematu
tomi1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: Mazowieckie

#7

Post napisał: tomi1991 » 31 sty 2017, 14:15

atlc, grubosc blachy to 1,5 mm a wysokosc 15 mm czyli jest to wykonalne? Uzywalem tej opcji i jest problem z geometria. Poprzednio uzywalem tej opcji na podobnym szkicu i wszystko sie ladnie zrobilo nie wiem w czym jest teraz problem.


atlc
Posty w temacie: 10

#8

Post napisał: atlc » 31 sty 2017, 15:50

Nie podałeś jaka odległość między ściankami. Generalnie powinno to być do zagięcia bez problemu ale zależy to od narzędzi jakimi dysponuje Twój wykonawca.
Innymi słowy albo trzeba wiedzieć jakimi zasobami dysponuje nasz wykonawca, albo unikać projektowania ciasnych i trudnych gięć.
Trzecią możliwością(nie polecam) jest szukanie do skutku kogoś kto ma wypasiony magazyn stempli i matryc do swoich pras.
Nie polecam bo jak ktoś ma tak wyposażoną firmę, to raczej nie bawi się w drobne usługi.
Poza tym, wiele rzeczy jednostkowo da się wykonać nieco naciągając to czym się dysponuje, ale za to w ostatecznym rozrachunku zapłacisz, bo czemu niby wykonawca miałby za darmo główkować jak rozwiązać problem.

Co do kołnierza, jak dodajesz kołnierz to zaznaczasz wszystkie krawędzie przyszłych kołnierzy i dopiero klikasz ok lub zastosuj, czy każdy kołnierz definiujesz oddzielnie? Jeśli oddzielnie, to możesz mieć podany za mały wymiar podcięcia lub odstępu.
Zamieść plik to zerknę.


Autor tematu
tomi1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:35
Lokalizacja: Mazowieckie

#9

Post napisał: tomi1991 » 31 sty 2017, 20:06

atlc, Dodawałem kołnierze wszystkie razem. Zresztą sam zobacz może coś poradzisz. http://www75.zippyshare.com/v/9TaMYud9/file.html


atlc
Posty w temacie: 10

#10

Post napisał: atlc » 31 sty 2017, 20:55

No dobra, wszystko jasne.
Spojrzałem na szybko na screen który wrzuciłeś i wbiłem sobie do głowy, że to widok z góry, a Ty wrzuciłeś rozwinięcie.
Usuń to połączenie narożnika które dodałeś, usuń rozwinięcie, usuń definicję strony A, na złożonym detalu dodaj fazy tych narożników które na siebie nachodzą po rozwinięciu i dopiero rozwiń. Będzie wtedy ok. Faza gdzieś tak 4mm x 12mm.
Druga opcja do kołnierz nie po całej długości krawędzi.

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”