Wiertarka einhell - bicie wiertła

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Wiertarka einhell - bicie wiertła

#1

Post napisał: etet100 » 14 sty 2013, 08:34

Witam

Wiertarka taka:

http://www.leroymerlin.pl/elektronarzed ... ,l158.html

Sądząc po cenie nie jest to już chyba najgorszy szmelc.

Przy większości wierteł jest straszne bicie. Początkowo zrzucałem winę na kiepskie wiertła ale niemożliwe żeby prawie wszystkie były krzywe. Najgorsze jest to, że jednak jakieś pojedyncze wiertła łapie dobrze. Na przykład jakieś minimalnie lepsze wiertło 6mm działa dobrze, 10mm chyba nie do końca, takie tanie (różne średnice) oraz łopatkowe z 6-kątnym uchwytem tragedia...

Co to może być ? Nie wiem czy iść reklamować



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 14 sty 2013, 09:52

Masz paragon - reklamuj.
Wiele wiertarek typu "no name" zamiast łożysk wrzeciona ma tulejkę nazwijmy to "ślizgową" i nawet nowe "latają jak żyd po pustym sklepie", a te "lepsze" firmy mają wałek podparty na jednym łożysku kulkowym i to od jego luzów zależy bicie całości.
Einhell na tle grupy tanich narzędzi stał zawsze w czołówce, jeśli chodzi o jakość.
Sam mam parę ich narzędzi, np wkrętarkę która "chodzi" u mnie już z 10 lat, ale przynajmiej wtedy naprawdę się starali. Jak jest dzisiaj, nie potrafię powiedzieć...
W każdym bądź razie, wyczuwalne ręką bicie lub luzy wrzeciona dyskwalifikują sprzęt (to już lepiej kupić starą poczciwą "dwubiegówkę" Celmę PRCr 10/xx)
pozdrawiam,
Roman


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#3

Post napisał: yacht » 14 sty 2013, 10:01

Do tego co kolega wyżej napisał, dodam : sprawdź prawidłowość naostrzenia wierteł.
Wiertła naostrzone nieprawidłowo (ścin nie w osi) również mogą przyczyną bicia i to czasem b.mocnego oraz "rozbijania" otworu wierconego!
Pozdro!


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#4

Post napisał: etet100 » 14 sty 2013, 10:09

yacht pisze:Do tego co kolega wyżej napisał, dodam : sprawdź prawidłowość naostrzenia wierteł.
Wiertła naostrzone nieprawidłowo (ścin nie w osi) również mogą przyczyną bicia i to czasem b.mocnego oraz "rozbijania" otworu wierconego!
Pozdro!
Jakiego naostrzenia ? To są w większości najtańsze i do tego mocno zużyte (tępe jak cholera) wiertła. Ale nawet w wiertarce typu toya (za 40 zł) nie było takiego bicia. Niektóre naprawdę są krzywe ale żebym na 30 wierteł miał tylko 2 proste to już ciężko mi uwierzyć. Nie mam niestety teraz inne wiertarki żeby sprawdzić.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 14 sty 2013, 10:19

yacht pisze:Wiertła naostrzone nieprawidłowo (ścin nie w osi) również mogą przyczyną bicia i to czasem b.mocnego oraz "rozbijania" otworu wierconego!
Prawda, lub spraw sobie nowe, przynajmiej teoretycznie nie powinny bić do pierwszego ostrzenia. A po ostrzeniu "z ręki", nawet mając największą wprawę, nigdy nie wyjdą idealnie współosiowo naostrzone, zwłaszcza mniejsze średnice.
Nawiasem mówiąc, nieraz specjalnie ostrzyło się niesymetrycznie, aby uzyskać otwór większy niż średnica nominalna wiertła.

Aby jednak uzyskać otwór o nominalnej średnicy mając ręcznie ostrzone (czyli potencjalnie mogące rozbić) wiertła, należy najpierw przewiercić wiertłem mniejszej średnicy (tak z 2-3mm) a potem powiększyć na wymiar nominalnym (oczywiście nie może być krzywe)
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#6

Post napisał: etet100 » 14 sty 2013, 10:19

Masz paragon - reklamuj.
Chyba mam. Einhell oferuje nawet system door to door (oczywiście na ich koszt) za co mają już małego plusa w rubryce obsługa gwarancyjna. Boje się tylko, że oni to sprawdzą na 2 wiertłach i napiszą, że wiertarka jest sprawna.
Einhell na tle grupy tanich narzędzi stał zawsze w czołówce, jeśli chodzi o jakość.
Sam mam parę ich narzędzi, np wkrętarkę która "chodzi" u mnie już z 10 lat, ale przynajmiej wtedy naprawdę się starali. Jak jest dzisiaj, nie potrafię powiedzieć...
To żaden wyznacznik ale gość w sklepie mocno ją zachwalał chociaż obok leżały wiertarki bardziej uznanych (albo po prostu bardziej znanych) marek w podobnej cenie. Inaczej pewnie miałbym jakiegoś boscha albo taniego kressa
W każdym bądź razie, wyczuwalne ręką bicie lub luzy wrzeciona dyskwalifikują sprzęt (to już lepiej kupić starą poczciwą "dwubiegówkę" Celmę PRCr 10/xx)
Może nawet bym taką celme znalazł w garażu (albo i 2) ale brak płynnej regulacji obrotów ją dyskwalifikuje. To jest jednak użyteczna właściwość.

Awatar użytkownika

rrope
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 160
Rejestracja: 05 sty 2013, 16:08
Lokalizacja: skrzek

#7

Post napisał: rrope » 14 sty 2013, 10:23

etet100 pisze:Jakiego naostrzenia ? To są w większości najtańsze i do tego mocno zużyte (tępe jak cholera) wiertła...
łojjj ... to ty nie wiesz że wiertła należy ostrzyć :?:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 14 sty 2013, 10:49

etet100 pisze:Może nawet bym taką Celmę znalazł w garażu (albo i 2) ale brak płynnej regulacji obrotów ją dyskwalifikuje.
A kto mówi, że nie ma? Nawet podwójna regulacja, i z przekładnią mechaniczną, i elektroniczny regulator. Nawet obroty prawo-lewo.
Obrazek
http://www.celma.com.pl/produkt/4
są też z uchwytem szybkomocującym
http://www.celma.com.pl/produkt/5
Nadaje się nawet do używania jako wkrętarka. No, ale jak masz już dwie inne...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#9

Post napisał: etet100 » 14 sty 2013, 12:33

RomanJ4 pisze:
etet100 pisze:Może nawet bym taką Celmę znalazł w garażu (albo i 2) ale brak płynnej regulacji obrotów ją dyskwalifikuje.
A kto mówi, że nie ma? Nawet podwójna regulacja, i z przekładnią mechaniczną, i elektroniczny regulator. Nawet obroty prawo-lewo.
Mi celma kojarzy się wyłącznie z prehistorycznymi wiertarkami bez żadnej regulacji obrotów i takie mogę gdzieś mieć. Faktycznie ta ma regulacje.

[ Dodano: 2013-01-14, 12:45 ]
rrope pisze:
etet100 pisze:Jakiego naostrzenia ? To są w większości najtańsze i do tego mocno zużyte (tępe jak cholera) wiertła...
łojjj ... to ty nie wiesz że wiertła należy ostrzyć :?:
Ależ wiem. Tylko one zwykle lepiej działają jeśli nie próbuje ich ostrzyć. Poza tym używałem już wielu wiertarek oraz wierteł i jeśli wiertło nie było naprawdę krzywe to takiego bicia nie powodowało. Chyba, że ja mam wyjątkowo wybiórczą pamięć.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#10

Post napisał: MlKl » 14 sty 2013, 13:07

Kup jedno albo kilka dobrych nowych wierteł, i sprawdź, bo może jest tak, że wiertarka jest sztywna, a wiertła ci wchodzą lekko obok osi i potem się gną w trakcie pracy. Wiertarka no name, wiertła stare i tępe - to nie ma prawa pracować jak należy. A ostrzenie wierteł potrenuj, kupowanie nowego wiertła ilekroć się stępi poprzednie jest dość kosztowne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”