Przerobienie starej frezarki universalnej na frezarke CNC

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

Przerobienie starej frezarki universalnej na frezarke CNC

#1

Post napisał: yoyer » 17 wrz 2005, 13:10

Witam serdecznie,

Tak ostatnio przlecialem jakies strony gdzie byly frezarki cnc i centra obrobcze wystawione na gieldzie do kupna - ceny sa oszalamiajace za modele z lat 95-00, a nie wspomne o tych po y2k.

Przy okazji moze sie orientujecie czy mozna gdzies kupic jakies frezarki universalne cnc do 20 tys zl? :lol: :oops:

Teraz moje pytanie - czy mozna, i czy w ogole jest sens, przerobienia jakiejs starej frezarki universalnej na sterowanie komputerowe? I jakby tego dokonac jezeli przewazaja "ZA" :)

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2005, 17:18 przez yoyer, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 17 wrz 2005, 16:11

za 20 tys to nie ma szans


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#3

Post napisał: yoyer » 17 wrz 2005, 17:19

Uhm, nawet uzywana ale w stanie zdatnym :lol: ???????


Pytanie o przerobienie frezarki zwyklej na CNC pozostaje; jakies sugestie?

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#4

Post napisał: chomikaaa » 17 wrz 2005, 21:54

bylo o tym na forum musisz poszukac

ale skoro pytasz to rozumiem ze posiadasz zwykla opisz model i zalozenia to mozna pomyslec wiesz temat jest szeroki

wyglada to tak ze dokladasz silniki i sterowanie i ze zwyklej masz cnc ew odp przelozenia do silnikow


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#5

Post napisał: yoyer » 17 wrz 2005, 21:58

Witam, dzieki za odpowiedz...

Wlasnie jakos na forum nie trafilem, zapewne przeoczylem. Ale z tego co piszesz to wnioskuje, ze ttakie przerobki maja prawo bytu.

Nie mam zadnej frezarki ale przyszlosciowo mysle o zakupie jakiejs starszej i ewentualnym dolozeniu krokowcow na "pokretla" poszczegolnych osi ;)

Teraz jestem na etapie projektowania i zbierania materialow do mojej pierwszej malej frezarki cnc :)

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 17 wrz 2005, 22:37

spoko ja teraz buduje model frezareczki elektronike zrobilem juz rok temu na pic16f628 a na mechanike nie bylo czasu i mozliwosci jak zrobisz pierwsza maszynke to bedziesz juz ekspertem wiec sobie z duzop maszyna tym bardziej poradzisz

co do maszyn cnc to ceny takich sa liczone w dziesiatkach tys e oczywiscie nowych a mszynach uzywane beda niewiele tansze pozatym takie amszyny sa projektowane z mysla ze beda pracowac z 10 lat i poniej to zlom wic jesli masz kupic zlom za 20tys to lepiej zrobic cos samemu ze zwyklej pozatym jak cos w takie wysiadzie to czesci kosztuja tys e wiec sobie odpusc


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#7

Post napisał: yoyer » 17 wrz 2005, 22:44

no fakt, zapewne masz racje...

ja teraz rozmyslam nad prowadnicami... mam kilka amortyzatorow ale walki sa za krotki w tych amorkach wiec poszukam moze na zlomowisku jakiegos podnosnika od koparki i zdemontuje ;) ale zobacze czy to w ogole warto...

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#8

Post napisał: DZIKUS » 17 wrz 2005, 23:23

chomikaaa pisze: co do maszyn cnc to ceny takich sa liczone w dziesiatkach tys e oczywiscie nowych a mszynach uzywane beda niewiele tansze pozatym takie amszyny sa projektowane z mysla ze beda pracowac z 10 lat i poniej to zlom wic jesli masz kupic zlom za 20tys to lepiej zrobic cos samemu ze zwyklej pozatym jak cos w takie wysiadzie to czesci kosztuja tys e wiec sobie odpusc
najtansza porzadna frezarka cnc firmy haas kosztuje ok 80000-90000 zlotych ze sterowaniem firmy fanuc. zapewniam cie, ze nie jest to maszyna projektowana tylko na dziesiec lat pracy. wiekszosc nowych maszn cnc posiada wiele typowych elementow, ktore pozniej mozna bez trudu wymienic. sa to prowadnice i sruby toczne, ktore faktycznie po ajkims tam dlugim czasie moga sie zuzyc lub dostac luzow. w tradycyjnej obrabiarce prowadnice sa na ogol integralna czescia korpusow i wymienic ich sie po prostu nie da. tzreba je wtedy regenerowac, do moze kosztowac wiecej niz komplet niezlych prowadnic kulkowych tocznych.

uzywane frezarki cnc mozna kupic nawet za 30 000zl, ostatnio mialem taka na oku wraz z kompletem narzedzi i oprawek, ze sterowaniem firmy heidenhain (najlepsze i najdrozsze ze stosowanych we frezarkach) a maszyna nie wygladala na jakiegos starego trupa. byla to obrabiarka sprowadzona z zachodu i to wlasnie na takie trzeba polowac jak chce sie kupic uzywke. w polsce nikt takich maszyn nie sprzedaje jesli je posiada, chyba ze w zbyt wysokich cenach. jesli widzisz jakas "okazje" to czesto jest to maszyna totalnie zarznieta, czyli ma rozmagnesowane silniki, zuzyte sruby prowadnice, psujaca sie szafe sterownicza, bicie na wrzecionie i ch*uj wie co jeszcze.

jesli chodzi o przerabianie sterj frezarki na cnc, to musisz wziac pod uwage, ze stosowane dawniej prowadnice slizgowe (na tzw. "jaskolczy ogon") odznaczaly sie sporymi oporami pracy, co oznacza, ze muszisz zastosowac mocniejsze silniki napedowe.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#9

Post napisał: yoyer » 18 wrz 2005, 11:25

Hmmm.. moge powiedziec, ze troxhe mnie pocieszyles... 30 tys to fortuna nie jest, nie zeby mnie i tak bylo stac ale pogladowo wyjasnia sprawe... pewnie jeszcze jakies 4-5tys transport na miejsce docelowe takiej maszynki...


dzieki, chyba wole kupic juz maszynke cnc niz przerabiac jakies ustrojstwo :)


zpelb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 18 wrz 2005, 15:59
Lokalizacja: Łomża

#10

Post napisał: zpelb » 18 wrz 2005, 16:52

napisz do czego ma służyć ta frezarka? jeśli produkcja nie ma być masowa to CNC nie jest opłacalne. lepiej domontować listwy pomiarowe do starej maszyny. koszt ok 3.000 PLN
warunek - łoża muszą być po remoncie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”