Pierwsza oś CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

Pierwsza oś CNC

#1

Post napisał: MlKl » 19 mar 2012, 09:26

Obrazek

Po trzech miesiącach czytania o CNC, nauki kodowania, i ciułania na kolejne klamoty, wczoraj wieczorem doszło do pierwszych testów w realu. Uciułanych środków starczyło akurat na jedną oś - każda kolejna to ok 400 zł dodatkowo na silnik i sterownik. Ale co nagle to po diable, jak mówi przysłowie.

LinuxCNC bez problemu daje się skonfigurować do obsługi jednej osi - nawet z użyciem stepconfiga. Trzeba jedynie wybrać w trakcie tokarkę, i potem usunąć z plików .ini linie odnoszące się do osi Z.

Czas poświęcony na lekturę tego forum był owocny - udało się ustrojstwo podłączyć i skonfigurować praktycznie z marszu i bezbłędnie. Jedyną wątpliwość stworzyło gniazdo GDN osi X na płycie głównej SSK-MB2 - nie było go jak podłączyć do sterownika M545 od Markcompa. Konsultacja przez GG z Markiem i szybka decyzja - włączamy. Test osi X pokazuje, że silnik sobie chodzi w lewo i prawo, czyli wszystko działa.

Pora na mechanikę - przy niedzieli za bardzo nie chciałem hałasować, więc jedynie dotoczyłem przejściówkę z osi silnika na sprzęgło mieszkowe i przetoczyłem w tym samym celu końcówkę śruby trapezowej z szufladki. Silnik do szufladki przymocowałem prowizorycznie i nieco nieosiowo - dziś będę dłubał bardziej profesjonalne mocowanie. Ale wczoraj już sobie to skonfigurowałem prawidłowo, i parę razy odpaliłem napisany pod jedną oś plik test.ngc.

Zanim nazbieram na kolejny komplet, przygotuję sobie mocowania w swojej tokarynce, i napiszę configi, w ciągu tygodnia będę miał działającą tokarynkę CNC. Czeka mnie jeszcze wymiana trapezów na śruby kulowe, ale to kolejny wydatek i ciułanie...



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

połączenie

#2

Post napisał: markcomp77 » 19 mar 2012, 12:06

MlKl pisze:Jedyną wątpliwość stworzyło gniazdo GDN osi X
można mieć wątpliwości...
ale GND jest podłączone do zasilacza 5V... i do wyjścia portu LPT - więc prąd ma drogę przejścia

Obrazek

jest to metoda proponowana w tej płycie co masz (w paru innych mi znanych również)

ma to jedną wadę -- nasz zasilacz jest podłączony do PCeta...

i jedno ważną zaletę -- sterowanie 5V z transoptora sterownika nawet przez port LPT z zasilanie wewnętrznym 3.3V...

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 19 mar 2012, 13:00

Istotne, że działa, szykuj na jutro kolejny zestaw - klient jedzie do mnie z pieniędzmi :) Do zlotu pewnie i falownik, i encoder podłączę do płyty - czyli tokarynka będzie jakby gotowa.

Obrazek

Oś gotowa do montażu w maszynie.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 19 mar 2012, 13:18

MlKl pisze:Do zlotu pewnie i falownik, i encoder podłączę do płyty - czyli tokarynka będzie jakby gotowa.
szybkie tempo.. jakby Boruta pomagał (ten z rogami) Obrazek
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 19 mar 2012, 13:45

W Błoniu to raczej Rokita grasował :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”