Oprogramowanie do Plotera

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie
Awatar użytkownika

Autor tematu
denis2k1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: Krosno

Oprogramowanie do Plotera

#1

Post napisał: denis2k1 » 16 cze 2004, 09:08

Witam!
Mam ploter PHILIPS PM 8154, jest to ploter rysujacy jednak nie moge nigdzie znalezc sterownikow do niego. Moze ktos z kolegow ma? Dzieki za pomoc!



Tagi:


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#2

Post napisał: damik » 16 cze 2004, 14:21

Jeśli ten ploter pracuje w HPGL/2 to wystarczy zastosować uniwersalny sterownik HPGL/2, większość programów CAD'owskich powinno posiadać możliwość plotowania w HPGL...
Pozdrawiam
Damik

Awatar użytkownika

Autor tematu
denis2k1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: Krosno

Ploter Philips PM8154

#3

Post napisał: denis2k1 » 30 lis 2005, 17:18

Witam!
Po dość dlugiej nieobecnosci postanowilem z powrotem zainteresowac sie tematem. Otóż mam ów ploter ale nie udało mi sie go uruchomić do pracy z komputerem. Sam ploter dziala świetnie (rysuje w trybie test) jednak po podłączeniu do komputera nie moge go zmusic do dzialania, system go nie wykrywa automatycznie, brak rowniez oznak komunikacji po zainstalowaniu jakiegokolwiek innego plotera. Wydaje mi sie ze problem moze tkwic w innym standardzie złącza (wyglada jak LPT ale chyba nim nie jest). Niewiele udalo mi sie znalezc w sieci, tu jest opis tej maszyny http://www.test-set.com/stock/3265.html Czy ktos z forumowiczów moze mi wyjasnic ten standard IEEE488 interface, poniewaz wszystkie znalezione przezemnie informacje dotycza stosowania go w sprzecie pomiarowym wiec jak sie to ma do plotera?
Załączniki
zlaczaplotera.jpg
widok złącza do komputera
zlaczaplotera.jpg (19.48 KiB) Przejrzano 4475 razy


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 30 lis 2005, 17:54

Jeżeli nie jesteś pewien czy sterownik jest właściwy, spróbuj bez niego w trybie DOS jeżeli port w ploterze jest LPT .
Zrób sobie np w corelu rysunek figury tak aby mieściła się w górnej prawej ćwiartce kartki a następnie zrób eksport na plt.
W dosie napisz plecenie " nazwapliku copy LPT1" to jest tryb bezpośredni i musi działać jeżeli sprawny jest ploter i nie przerwy na kablu sterującym.
Jeżeli masz Win98 to uruchom w Dos jeżeli inny system to trzeba poszukać dosa
miłej zabawy.
Uniwrsalnym sterownikiem pod WIN był zawsze do hp7475

Awatar użytkownika

Autor tematu
denis2k1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: Krosno

oprogramowanie do plotera

#5

Post napisał: denis2k1 » 01 gru 2005, 23:30

Rezultaty moich testów:
-złącze plotera okazało się być złączem szeregowym, jednak nadal nie wiem jakie sa lub powinny byc ustawienia przełącznika przy złączu (patrz zdjecie)
-po wyslaniu z dosa pliku plt (copy mojplik.plt com1) ploter zabiera pisak, dojezdza do punku startu i wlacza sie error na ploterze i koniec
-ciagle brak komunikacji z windowsa

Co moze byc przyczyna powstawania tego bledu?
Dzieki za inforamcje pltmaxnc


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#6

Post napisał: olo_3 » 01 gru 2005, 23:51

Witaj
nie wiem jaki windows , nie jestem tez expertem w tych sprawach - ale miałem kiedyś podobny problem i przyczyna była następującą:

1) ustawienie BIOSU

2) ustawienie w zakładce PANEL STEROWANIA - SYSTEM - PORTY LPT I COM - PORT DRUKARKI LPT - ZASOBY - STER.WYJS.


Po przestawieniu ploter (piaskowy, rolad) ożył -na sterownikach HP, CorelDraw9, win2k
pzdr.

olo

Awatar użytkownika

Autor tematu
denis2k1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: Krosno

#7

Post napisał: denis2k1 » 02 gru 2005, 00:04

Dla uzupełnienia: WinXP, Win98, podlączenie przez COM kablem DB9-DB25 (i tu narazie nie dziala) lub DOS i polączenie kablem DB25-DB25 i kablem DB9-DB25 i "dziala" tzn jak wyzej.
Pozdrawiam


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pltmaxnc » 02 gru 2005, 00:16

1. Sprawdż czy plik .plt ma napewno dodatnie wartości współrzędnych (niektóre plotery chodzą tylko na plusach)
2. Sprawdż również jak ustawione są parametry transmisji przez com, powinny być oczywiście takie same

Awatar użytkownika

Autor tematu
denis2k1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: Krosno

#9

Post napisał: denis2k1 » 02 gru 2005, 16:27

Oto co znalazlem w plikach pomocy winXP
Ponieważ 7-bitowe połączenia szeregowe do ploterów nie są obsługiwane w tej wersji systemu Windows, trzeba używać połączeń 8-bitowych.
Opróżnianie buforu może w ploterach pisakowych zabierać więcej czasu niż w innych, więc czasami trzeba zwiększyć ustawienie limitu czasu portu, aby uniknąć ukazywania się komunikatu o błędzie.
Wszystkie plotery obsługiwane przez system Windows używają języka HP-GL/2. Niektóre plotery obsługiwane przez system Windows można ustawić na odbieranie różnych języków ploterów, ale do pracy z systemem Windows musi być wybrany język HP-GL/2. (Ta wersja systemu Windows nie obsługuje języka HPGL.)

Zatem sprobuje ustawic jeszcze transmisje danych na 8bit ale to juz chyba przerabialem, przenosze sie na win98, zobaczymy co ten pokaże.
Jak do tej pory to zachowanie jest takie ze przy probie plotowania z winxp ploter zabiera pisak i zatrzymuje sie oznajmiajac blad :(, czasami porysuje troche liter(mimo ze w pliku ich nie ma) i sie zatrzymuje.
Pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 02 gru 2005, 22:14

witam !! jest kilka standartów kabla do połączenia szeregowego ( rs ) dla ploterów . miałem kiedyś podobny problem z dxy990 na lpt szedł a na com nie . było mi to obojętne ale byłem ciekawy o co biega . znalazłem stronkę gdzie były opisane rózne kable do ploterów. niestety mi ją szlak trafił podczas kolejnej zagłady systemu. poszukaj może sie uda . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”