Operator cnc jak dokładnie wygląda praca

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
razor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2010, 21:08
Lokalizacja: Ze świata

Operator cnc jak dokładnie wygląda praca

#1

Post napisał: razor » 01 sie 2010, 21:09

Witam,jestem nowy na forum,może i były takie tematy ale wolę jak ktoś mi odpowiada indywidualnie :) ,skończyłem szkołę jako operator obrabiarek skrawających zrobiłem sobie certyfikat na cnc teraz czekam na papiery czy zdałem egzamin.Moje pytanie brzmi jak dokładnie wygląda praca operatora cnc tylko i wyłącznie operatora,przychodzę na maszynę i dajmy na to jest już wpisany program np jakiegoś materiału ja tylko montuję surówkę i wciskam cycle start tak?,i nic z rzeczy że muszę programować itp,i jeszcze jak np będzie inny materiał do zrobienia to tylko zmieniam go w maszynie tak?,proszę o wyrozumiałość.Pozdrawiam.



Tagi:


HaWuŚ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 21 sty 2010, 11:58
Lokalizacja: Chorzów-KLIMZOVWIEC

#2

Post napisał: HaWuŚ » 01 sie 2010, 21:28

Siemanko,wiesz co to zależy już do jakiej firmy się załapiesz, bo są dwa rodzaje operatorów cnc jeden to podajnik,a drugi to programista i operator czyli dwa w jednym który ma już jakie doświadczenie.Takie jest moje zdanie, szukaj firmy najlepiej takiej gdzie są ustawiacze i od nich można się dużo nauczyć a ty poprostu będziesz naciskał zielony guzik :razz: :razz: :razz: Takie jest moje zdanie może ktoś ci coś jeszcze wiecej pomoże

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#3

Post napisał: marchru » 01 sie 2010, 21:54

zielony guzik to i owszem się na koniec wciska ale jako ablolwent szkoły w tym kierunku to się nie popisałeś. Nie chodzi o to, że nie masz doświadczenia ale coś po tej szkole powinieneś już wiedzieć.
Jak kolega wyżej napisał wszystko zalezy od firmy i jej polityki.
Operator to jeden z wielu ogniw łańcucha odpowiedzialnego za poprawany wyrób.
Operator po wgraniu programu jest zobloigowany do jego sprawdzenia bo programista swoje a wypostprocesorowany program swoje.
Srawdzasz narzędzia, czy są w odpowiedniej kolejności, czy są wpisane parametry, czy jest korekcja, na ile schodzi każde narzędzie w zecie - kompletujesz narzędzia, sprawdzasz ich stan, na ile są wypuszczone - czy nie obetrze oprawką, czy nie będzie skrawać częścią chwytową, czy nie uderzy w łąpe lub innego wariata za szybą.
W mim przypadku dostaje razem z rysunkiem kilka zdań informacyjnych typu za ile mocować w imadle lub na ile wysunąć, no i baza.
Odzielnym zagadnieniem jest prawidłowe zamocowanie półwyrobu. Można na to stracić wiele czasu, i nerwów ale jak się ma wprawę to nie ma problemu. Używając czujników, sond i miedziaków mocujesz kloca w imadło, podzielnicę lub pod łapy.
Jeśli w programie jest korekcja to nadpisujesz wymiar w danych narzędzia i powoli puszczasz program. Czaem trzeba dopisać chłodziwo - normalnie lub przez wrzeciono. Od czasu do czasu zatrzymujesz program - można sobie coś zmierzyć, oczyścić wiertło z wiórów, pochlapać się w cieczy i dmuchnąć powietrzem.
Po wykonaniu pierwszej sztuki dokłądnie mierzysz wyrób lub oddajesz do kontroli, jeśli jest ok to ogień z resztą.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Morfi
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 25 sty 2010, 17:55
Lokalizacja: Bytom

#4

Post napisał: Morfi » 01 sie 2010, 22:30

Niech dalej szkoły uczą takich specjalistów. :) Wtedy nie bedę musiał sie martwic o prace i płacę :D
Nie musiałem zadnego kursu kończyć ani kierunku aby miec pojecie o programowaniu, ustawianiu czy bazowaniu.
To co piszesz to nie operator tylko obserwator stawka najwyżej 1400 na rękę.
razor, a słyszałeś o korektorach o bazowaniu i ustawianiu. A co z narzędziami pomiarowymi jak suwmiarka, mikromierz itp
Co ze znajomością rysunku ??? To sa podstawy.
Dostajesz rysunek i myslisz jak go zamocować, aby w jak najkrótszym czasie wykonac dany detal.
Programiści żadko piszą o zamocowaniach i czesto trzeba po nich programy poprawiać (sic!!)
Kiedyś CNC, dziś konstrukcje stalowe

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#5

Post napisał: marchru » 01 sie 2010, 22:43

Morfi pisze:najwyżej 1400 na rękę
to chyba u was bo na zaje.... ścianie wchodniej to na początek i może tyle dostaniesz, tyle że brutto.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
razor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2010, 21:08
Lokalizacja: Ze świata

#6

Post napisał: razor » 01 sie 2010, 22:43

Ja pytam jak wygląda praca jako operatora myślałem że on tylko już montuje surówkę i robi np 100 sztuk danego materiału..śmieszne pytania zadajecie z tymi suwmiarkami czujnikami,bla bla to jest oczywiste że to wiem....przecież mi nit nie powiedział w szkole jak będzie wglądać moja praca wiec dlatego pytam,powiedzmy dobra ostatnie praktyki miałem ee na cnc jakieś przy maszynie 0,5 roku temu i tu jest problem taki że nie pamietam do końca wszytkich komend znaczy te podstawowe zmiana narzędzia,skrawanie czoła,i i obróbka na dł to pamietam ale np cykl na gwint to już nie bardzo,i jak przyjmą mnie już do pracy i dajmi mi detal do zrobienia z gwintem to co wtedy jak ja go nie umiem?,i teraz moje pytanie brzmi jest takie coś jak przyuczenie takie jakby ze np jakiś pracownik firmy pomaga tłumaczy co i jak?

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#7

Post napisał: marchru » 01 sie 2010, 22:47

oczywiście że jest, tzn. nikt cię od razu na maszynę nie puści bo szkody narobić to nie problem. Firmie powinno być na ręke dobrze cię przeszkolić więc na początku będziesz stał obok doświadczonego pracownika i pytał.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
razor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2010, 21:08
Lokalizacja: Ze świata

#8

Post napisał: razor » 01 sie 2010, 22:51

ogólnie chce iść w tym kierunku do pracy,ale ogólnie boję się bardzo tego zawodu...co byś cie panowie poradzili co sobie najlepiej powtórzyć?

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#9

Post napisał: marchru » 01 sie 2010, 22:54

tolerowanie wymiaru, ogólnie o tolerowniu, odchyłki.
Wszystko zależy od tego w jakim sterowaniu będziesz działał. Kompletuj sobie materiały szkoleniowe , jest tego w necie mnóstwo.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Morfi
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 25 sty 2010, 17:55
Lokalizacja: Bytom

#10

Post napisał: Morfi » 02 sie 2010, 13:12

W wiekszości zakładów programy sa juz gotowe :)
Kiedyś CNC, dziś konstrukcje stalowe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”